Asseco nie sprostało wicemistrzowi Polski

14 lutego 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Pięć celnych rzutów za trzy punkty Przemysława Frasunkiewicza nie pomogło Asseco w nawiązaniu wyrównanej walki ze Stelmetem przez 40 min. gry. Odpowiedź na trafienia skrzydłowego Asseco miał Aaron Cel - 4/4 za trzy punkty. Pięć celnych rzutów za trzy punkty Przemysława Frasunkiewicza nie pomogło Asseco w nawiązaniu wyrównanej walki ze Stelmetem przez 40 min. gry. Odpowiedź na trafienia skrzydłowego Asseco miał Aaron Cel - 4/4 za trzy punkty.

Przez trzy kwarty meczu w Zielonej Górze Asseco przypominało zespół, który znamy z Gdynia Areny. Niestety po zmianie stron zespół Davida Dedka nie był w stanie przeciwstawić się sporemu potencjałowi Stelemtu. Fatalna trzecia kwarta sprawiła, że gdynianie przegrali 66:85 (23:11, 13:20, 12:35, 18:19). Zielonogórzanie pokazali, jak zatrzymać liderów Asseco, A.J. Waltona i Ovidijusa Galdikasa, którzy razem zdobyli tylko 8 pkt.

Stelmet: Koszarek 16 (1x3, 8 as.), Cel 16 (4x3), Hosley 11 (1x3, 6 st., 5 p.), Zamojski 7 (1x3), Hrycaniuk 7 oraz Chanas 9 (1x3), Lalić 7, Robinson 6, Troutman 6 (2x3, 8 zb.), Pełka 0, Zywert 0, Kucharek 0

ASSECO: Frasunkiewicz 20 (5x3, 7 zb.), Szczotka 6 (2x3), Walton 5 (6 as., 6 st.), Matczak 4, Galdikas 3 (6 zb.) oraz Żołnierewicz 10, Radosavljević 8 (1x3), Szymański 4, Kowalczyk 4 (6 st.), Parzeński 2

Mając w pamięci pierwszy mecz obu drużyn w tym sezonie, można było spodziewać się ciekawego starcia na boisku wicemistrza Polski. Co prawda Asseco wygrało w tym sezonie tylko 2 z 9 wyjazdowych spotkań, ale w ostatnim czasie drużyna Davida Dedka prezentowała równy poziom gry. A to zapewniało ciekawe mecze.

Ostatnią podróż do Szczecina Asseco zaliczyłoby do udanych, gdyby nie celny rzut Marcina Fiegera. Tę porażkę gdynianie zrekompensowali sobie dobrą grą i zwycięstwem u siebie w derbach Trójmiasta z Treflem Sopot.

Na początku sobotniego starcia wydawało się, że trener Dedek jest magikiem i przeniósł Gdynia Arenę do Zielonej Góry. Jego zespół grał tak, jak u siebie, czyli odważnie, agresywnie i szybko. Indywidualny rekord punktowy na poziomie 23 oraz powrót do miasta skąd wyprowadzał się do Gdyni Filip Matczak, najwidoczniej wywołały pozytywne bodźce u obrońcy. Był jedną z wyróżniających się postaci początku starcia, po którym przyjezdni prowadzili 12:0. Główną rolę skradł jednak Przemysław Frasunkiewicz. Dwiema trójkami i trafieniem ze dwa skrzydłowy szybko zdobył 8 pkt. Pozostałe dołożył w tym okresie Matczak.

Trener Saso Filipovski nie miał innego wyjścia i poprosił o czas. Stelmet przełamał się dopiero w połowie kwarty po punktach Aarona Cela. Asseco jednak nie zwolniło. Gdy pod koniec tej części gry trzeci celny rzut zza linii 6,75 m dołożył Frasunkiewicz, prowadziło już 23:9.

Przewaga gdynian rosła aż do 14 min. Wtedy pierwsze punkty z gry zdobył A.J. Walton, a na tablicy wyników było 32:14 dla gości. Amerykanin popełnił jednak w pierwszej połowie aż 5 strat. Zresztą w tym, jaki i późniejszym czasie koledzy z drużyny nie mogli liczyć w ataku na swoich liderów. Walton razem z Ovidijusem Galdikasem, który trafił jednego wolnego, zdobyli przed zmianą stron ledwie 4 pkt. Gdynian uratowało jednak 15 pkt Frasunkiewicza oraz słaba skuteczność Stlemetu z linii rzutów wolnych - 1/8 w pierwszej połowie.

Gdynianie nie trafili jednak 9 ostatnich rzutów w drugiej kwarcie. Natomiast Stelmet zaczął grać drużynowo i wykorzystywać fakt, że Galdikas broni tylko w polu trzech sekund. Dlatego trzecią kwartę zespół Dedka zaczynał prowadząc jedynie 36:31.

Asseco nie potrafiło utrzymać agresywnej obrony także w tej części gry. Do tego zaczęło mieć ogromne problemy ze swoim atakiem. Stelmet wyszedł na pierwsze w meczu prowadzenie w 23. min. po trafieniu za trzy punkty Quintona Hosleya (40:38), który w tej części meczu zdobył 7 pkt. Odpowiedź na to znalazł trafieniem zza linii 6,75 m Piotr Szczotka, ale w kolejnej akcji trójkę dołożył także Łukasz Koszarek (43:41). Od tego momentu wicemistrzowie Polski nie stracili już prowadzenia.

Pomiędzy 25. a 27. minutą gdynianie nie mogli trafić do kosza, a Stelmet zdobył 10 pkt (58:46). Promyk nadziei dało trafienie Przemysława Żołnierewicza, ale gospodarze szybko dobili Asseco kolejnymi 11 pkt z rzędu i na początku ostatniej kwarty prowadzili już 69:48.

Defensywa Stelmetu bez problemu ograniczała poczynania Waltona i Galdikasa. Natomiast rozegranie Koszarka (0 strat, 8 asyst w całym meczu) siało spustoszenie w defensywie Asseco. Co prawda gdynianie starali się w czwartej kwarcie bronić agresywnie na całym boisku, ale zielonogórzanie dalej spokojnie kontrolowali wynik.

Wyniki 20 kolejki

• TREFL SOPOT - King Wilki Morskie Szczecin 79:84 (17:23, 25:16, 18:25, 19:20)
  • Stelmet Zielona Góra - ASSECO GDYNIA 85:66 (11:23, 20:13, 35:12, 19:18)
  • Polfarmex Kutno - MKS Dąbrowa Górnicza 80:86 (20:27, 16:17, 20:15, 24:27)
  • Anwil Włocławek - Polpharma Starogard Gdański 95:93 (26:18, 30:26, 22:26, 17:23)
  • Jezioro Tarnobrzeg - Śląsk Wrocław 105:91 (20:24, 20:20, 28:17, 37:30)
  • Energa Czarni Słupsk - AZS Koszalin 84:76 (18:14, 20:21, 28:27, 18:14)
  • Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec 90:73 (23:20, 23:17, 24:17, 20:19)
  • Polski Cukier Toruń - Wikana Start Lublin 84:62 (18:17, 14:18, 22:17, 30:10)
  • Mecz rozegrany awansem z 24. kolejki:
  • King Wilki Morskie Szczecin - Polfarmex Kutno 68:92 (18:22, 15:27, 20:25, 15:18)

Opinie (10)

• Szkoda, mieliśmy już +18, a tak znowu miazga....

• 8 5

• (1)

Cóż, nie było sensacji chociaż trzymałem (nieważne co).
    Piękna pierwsza kwarta a potem jakby ich powiązali. Ale i tak chłopaki jesteście nieźli.

• 16 5

• Dedek nie jest oazą spokoju. Na wideo z meczu ze Stelmetem (na plk.pl) widać jak wpada w panikę a zawodnicy omijają go dużym łukiem... mało budujące bo każdy jest do ogrania

• 0 0

• Nadal obstawiam playoffy w Gdyni

Pudło to między bajki...
    Majstry i puchary to tylko na Traugutta.

• 4 8

• (4)

Asseco moglibyście w końcu wygrać na wyjeździe :-( takie piękne mecze rozgrywacie w Gdyni, a na wyjazdach inny zespół..

• 22 2

• Bez trzech pomagających sędziów jak jest zazwyczaj w Gdyni są zbyt słabi by wygrywać na wyjazdach. (3)

• 4 14

• (2)

tak sobie to tlumacz. jak g* nie umie plywac to mowi ze woda za rzadka

• 11 4

• o ile kwestia tego ze sędziowie gwizdzą dla aseko jest raczej przesadzona (1)

o tyle fakt że sędziowie może ze względu na "stare czasy" przymykają oko na chamskie zagrania mopa szczotki i frasunkiewicza na gdynskiej hali to prawda

• 1 6

• jaaaasne... Franc i Piter są po brudziu z każdym sędzią PLK
            żałosne

• 6 1

• Odrobina obrony na średnim europejskim poziomie i streetbalowca i "litewskiego gruzu vel best center PLK" nie ma...