Trefl dalej nie wie, jak rozgrywać końcówki

6 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Podania w końcówkach meczów stają się zmorą koszykarzy Trefla. Tym razem stratę w kluczowym momencie spotkania zaliczył Paweł Dzierżak. Podania w końcówkach meczów stają się zmorą koszykarzy Trefla. Tym razem stratę w kluczowym momencie spotkania zaliczył Paweł Dzierżak.

Już dziewiątą w sezonie fatalną końcówkę meczu zaliczyli koszykarze Trefla. Tym razem w Hali 100-lecia pozwolili wygrać King Wilkom Morskim Szczecin. Zadecydowało złe podanie Pawła Dzierżaka na niespełna 30 sekund przed ostatnią syreną. Sopocianie przegrali 73:75 (19:10, 16:25, 18:20, 20:20), a widmo ostatniego miejsca zagląda im coraz głębiej w oczy.

TREFL: Duren 16 punktów (1x3), Majok 13 (11 zb.), Krefft 6 (2x3), Stefański 4, Śmigielski 4 (6 zb., 6 as.) oraz Dutkiewicz 11 (3x3), Dzierżak 6, Bilinovać 6 (2x3), Motylewski 4, Kolenda 3 (1x3)

King Wilki Morskie: Robinson 11 (2x3, 6 p.), Leończyk 11 (3x3), Aiken 10 (5 zb.), Majewski 10, Gaines 0 oraz Kikowski 20 (1x3), Nowakowski 7 (5 zb.), Nikolić 4 (5 zb.), Brown 2

Trefl przystąpił do meczu w nieco eksperymentalnym składzie. W pierwszej piątce mieliśmy aż trzech Polaków. Zaskoczenie stanowiło pojawienie się w niej Pawła Kreffta, który debiutował w roli podstawowego koszykarza u trenera Zorana Marticia. Do tego szkoleniowiec wstawił do niej Piotra Śmigielskiego oraz Marcina Stefańskiego.

Martić przyzwyczaił do tego, że od pierwszych sekund wypuszczał na boisko m.in. Marcina DutkiewiczaGrzegorza Kulkę. Drugi z nich, podobnie jak Sławomir Sikora, jest jednak kontuzjowany i nie mógł pomóc kolegom w sobotnim meczu. Ten zaczął się dla Trefla bardzo ciekawie.

Jako pierwszy punkty dla żółto-czarnych zdobył rzutem za trzy punkty Krefft. Następnie dwa wsady pod rząd zaliczył Ater Majok (7:2). Kiedy celne rzuty dodali również pozostali koszykarze pierwszej piątki na tablicy wyników pojawiło się 16:5 dla gospodarzy. Jako ostatni serię 6 pkt z rzędu zaliczył Śmigielski. Kwartę trafieniem po szybkiej akcji Trefla zakończył Jakub Motylewski (19:10).

W drugiej części meczu zaczęła szwankować obrona Trefla. Choć od trójki rozpoczął ją Dutkiewicz (22:10), to szybko tym samym odpowiedział były skrzydłowy żółto-czarnych Paweł Leończyk. Tym samy rozpoczął indywidualną serię punktową przeciwko Treflowi, którą skończył wynikiem 8:0. Przerwał ją trójką Michał Kolenda (25:18). Kolejną serię zaliczył jednak Paweł Kikowski - 5 pkt z rzędu. Ta była jednak przeplata rzutami sopocian. Ale Treflowi nie udało się utrzymać prowadzenia to końca połowy. Jej ostatnią akcją do remisu doprowadził Russell Robinson (35:35).

W trzeciej kwarcie oglądaliśmy wymianę cios za cios. Żadna z drużyn nie potrafiła odskoczyć na bezpieczną przewagę. Trafiali niemal wszyscy koszykarze obecni na boisku. Nie zakończyła się ona remisem po wolnych Pawła Dzierżaka dlatego, że po jednym osobistym trafili Kikowski i Robinson (53:55). Kibice Trefla zapewne już wtedy wiedzieli, co oznacza taki wynik - kolejną nerwową końcówkę.

Niestety sopocianie nie są w nich specjalistami. Mało tego, nazwano ich największymi pechowcami w lidze. W końcu w ostatnich minutach przegrali przed sobotnim starciem aż osiem meczów, a wygrali tylko raz.

W 38. min. celny rzut za trzy punkty oddał Dutkiewicz i mieliśmy remis 68:68. Na kolejne punkty czekaliśmy niemal 60 sekund. Zdobył je z wolnych Michał Nowakowski, który najpierw trafił jednego z dwóch, a po kolejnej akcji w ataku dwa z dwóch (68:71). Do końca kwarty pozostawało niespełna 30 sekund. Trener Martić poprosił oczywiście o czas. Piłkę miał Dzierżak, chciał podać do Tyreeka Durena, ale we wszystko wmieszał się Robinson. Rozgrywający King Wilków Morskich zaliczył przechwyt, a następnie podał do Nowakowskiego, który skończył akcję wsadem (68:73). Następnie obie drużyny wymieniły się celnymi osobistymi, a trójka Kreffta na koniec meczu zmniejszyła jedynie stratę Trefla do 73:75.

Wyniki 19 kolejki

• Start Lublin - ASSECO GDYNIA 69:80 (24:17, 7:21, 18:21, 20:21)
  • TREFL SOPOT - King Wilki Morskie Szczecin 73:75 (19:10, 16:25, 18:20, 20:20)
  • Polski Cukier Toruń - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:69 (27:8, 16:24, 19:16, 16:21)
  • Polfarmex Kutno - Śląsk Wrocław 71:60 (18:17, 18:15, 24:15, 11:13)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 68:57 (17:21, 14:15, 21:16, 16:6)
  • Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec 81:71 (12:23, 22:19, 23:11, 24:18)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański po dogrywce 86:80 (18:16, 19:18, 22:21, 15:19, d. 12:6)
  • Siarka Tarnobrzeg - Energa Czarni Słupsk 71:83 (21:25, 20:13, 13:20, 15:25)
  • Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin 84:77 (20:25, 16:18, 26:13, 22:21)