• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Faworyt wygrał deszczową Tyczkę na molo

Marcin Dajos
4 czerwca 2017 (artykuł sprzed 5 lat) 

Jubileuszowa, 30. odsłona Tyczki na molo nie została oszczędzona przez pogodę. Mocne opady deszczu sprawiły, że w konkursie mężczyzn tylko trzech startujących zaliczyło jakąkolwiek wysokość. Wygrał faworyt, mistrz świata z 2011 roku, Paweł Wojciechowski przeskakując poprzeczkę na wysokości 5.41 metra. W polskim konkursie pań wygrała Kamila Przybyła z wynikiem 4.11 metra.Do konkursu mężczyzn przystąpiło siedmiu zawodników. Wśród nich znalazło się dwóch Polaków, faworyt imprezy Paweł Wojciechowski oraz Mateusz Jerzy. Mocno padający deszcz, który nie oszczędzał startujących i rozbiegu od samego początku konkursu sprawił, że czterech zawodników nie zaliczyło każdej ze swoich trzech prób na pierwszej wysokości - 5.11 metra. A to oznaczało, że już wtedy znaliśmy podium sobotnich zawodów.

Druga wysokość przyniosła niepewność Wojciechowskiemu. Nie zaliczył dwóch pierwszych prób, więc przed nim byli już Hendrik Gruber z Niemiec oraz Łotysz Marek Arents. Wojciechowskiemu udało się jednak przeskoczyć poprzeczkę podczas trzeciego podejścia.

Z rozbiegu zaliczył także za pierwszym razem 5.41 m. Rywale tego nie uczynili, więc Polak wysunął się na pozycję lidera. Arents zaliczył tę wysokość za drugim razem, Gruber skończył na niej konkurs. Nikt z dwójki polsko-łotewskiej nie przeskoczył poprzeczki na 5.51 więc to Wojciechowski wygrał konkurs.

- Były to jedne z najtrudniejszych warunków atmosferycznych w jakich możemy skakać. Gorzej mogłoby być jedynie wtedy, gdyby dołączył porywisty wiatr. Deszcz sprawia, że obciążenia przy odbiciu są dosyć duże, a do tego tego mokra, śliska ręka nie pomaga w skakaniu. Ale jakoś daliśmy radę. Wynik 5.41 nie jest to szczyt marzeń, ale także coś, czego nie trzeba się wstydzić podczas konkursu w deszczu. Daliśmy radę i trzech herosów przetrwało konkurs. Teraz pozostaje z głodem skakania przystąpić do kolejnych zawodów - podsumowuje Wojciechowski.
Imprezą docelową są dla tyczkarzy w tym roku mistrzostwa świata, które w dniach 4-13 sierpnia odbędą się w Londynie. A tam może spotkać ich podobna pogoda do tej z Sopotu.

- W Londynie może być podobnie z pogodą, ale tam na pewno trzeba będzie skoczyć wyżej. W Anglii będą jednak inne warunki. W Sopocie mamy miting uliczny, na którym nie ma gdzie się dogrzać. Brakuje bieżni, aby zrobić przebieżkę. Jest tylko jeden tor, czyli nasz rozbieg. Nie ma jednak co narzekać, tylko brać się w garść i skakać - uważa Wojciechowski.
KLASYFIKACJA KOŃCOWA KONKURSU MĘŻCZYZN
1. Paweł Wojciechowski     5.41 m
2. Marek Arents (Łotwa) 5.41
3. Hendrik Gruber (Niemcy) 5:31
- Rasmus Jorgensen (Dania) -
- Mateusz Jerzy -
- Tomas Weckstein (Finlandia) -
- Ernest John Obiena (Filipiny) -


W konkursie kobiet wystartowało sześć zawodniczek. Zabrakło awizowanej wcześniej Justyny Śmietanki, która triumfowała przed rokiem, a ostatnio trenowała pod okiem Anny Rogowskiej. Pojawia się za to Kamila Przybyła, która zdystansowała stawkę.

Jako jedyna zaliczyła wysokość ponad 4 metry. 21-latka nieco zaryzykowała, ponieważ zaczęła właśnie od 4.11 i... spaliła pierwsza dwa podejścia. Udało się jej skoczyć czysto podczas trzeciej próby i ona dała jej wygraną.

4.01 nie udało się zaliczyć drugiej w klasyfikacji generalnej Julii Ryczak. Drugie miejsce na podium dało jej pokonanie wysokości 3.91. Trzecią pozycję zajęła Karolina Wejman, wnuczka Walentego Wejmana, prekursora tyczki na Wybrzeżu,

KLASYFIKACJA KOŃCOWA KONKURSU KOBIET
1. Kamila Przybyła       4.11
2. Julia Ryczak 3.91
3. Karolina Wejman 3.71
4. Agnieszka Kaszuba 3.71
5. Viktoria Kalita 3.51
6. Emilia Kusy 3.51


Wydarzenia

Opinie (2)

 • legendarna impreza

  Brawo. Sopot. Tyczka na Molo to tradycja ponad 30 letnia, trzeba ją kontynuować.

  • 7 2

 • Należy odwołać .

  Gdy będzie taka pogoda jak wczoraj . Grozi bowiem poważnymi kontuzjami , a i widzów niewielu.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

Najczęściej czytane