Fenerbahce Stambuł - Arka Gdynia 68:48 w Eurolidze koszykarek. Kiepska skuteczność

Arka Gdynia - kosz. k.

Rebecca Allen zdobyła najwięcej punkt dla Arki Gdynia w wyjazdowym meczu z Fenerbahce Stambuł, ale z wyjątkiem 1. kwarty, ten mecz toczył się pod dyktando rywalek. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z Fenerbahce stambuł 48:68 (14:12, 9:16, 14:21, 11:19) w 3. kolejce Euroligi koszykarek. Podopieczne Gundarsa Vetry tylko w inauguracyjnej kwarcie postraszyły rywalki. Potem niewiele mogły wskórać, gdyż z gry miały skuteczność poniżej 30 procent.

FENERBAHCE: Iagupova 24 (5x3, 10 zb.), Williams 8 (6 zb.), Canitez 4 (10 zb.), Cakir 4, Cruz 2 (5 zb.) oraz Zandalasini 20 (3x3), Cora 2, Topuz, Uzun

ARKA: Allen 14 (4x3, 6 zb.), Papowa 11 (1x3, 6 zb.), Gulich 10, Kastanek 6 (2x3), Balintova 2 (5 as.) oraz Slamova 3 (1x3), Greinacher 2, Podgórna

Marissa Kastanek: Czas się obudzić

W Energa Basket Lidze Kobiet Arka Gdynia kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, a w Eurolidze nadal nie może wygrać. Po dwóch meczach, w których podopieczne Gundarsa Vetry ulegały różnicą 3-4 punktów, przyszła poważniejsza porażka. Jednak początek spotkania nie wróżył takiego zakończenia.

Gdynianki mierzyły się z dobrym znajomym sprzed lat. Starsi kibice z pewnością pamiętają, że to właśnie mecz koszykarek ówczesnego Lotosu PKO BP właśnie z Fenerbahce 30 stycznia 2009 roku był sportową inauguracji hali, która obecnie funkcjonuje pod nazwą Gdynia Arena. Wówczas gospodynie wygrały mecz w ramach 1/8 finału Euroligi 63:60.

Otwarcie Gdynia Arena, mecz Lotosu PKO BP. Wicemistrzynie Polski, wygrywając z Fenerbahce Stambuł 63:60 - relacja

W Stambule, w 3. minucie, po "trójce" Maryji Papowej Arka objęła prowadzenie 7:5 i już praktycznie cały czas do końca inauguracyjnej kwarty miała niewielką przewagę. Wynik tej odsłony na 14:12 ustaliły rzuty wolne Barbory Balintovej.

Druga kwarta rozpoczęła się od trafienia Marie Gulich, ale potem z minuty na minutę gdyniankom było coraz trudniej posyłać piłki do kosza. Natomiast gospodynie zdobyły 9 punktów z rzędu, odskakując w 15. minucie na 21:16.

Ostatecznie 5 punktów różnicy (28:23) na korzyść Fenerbahce było również, gdy drużyny schodziły na przerwę. W wielu statystykach były zbliżone wartości, a o wyniku przeważyła jedna rubryka - skuteczność z gry. Arka miała niespełna 30 procent. Rzut "nie siedział" zwłaszcza koszykarkom obwodowym. Balintova i Angelika Slamova nie trafiły z gry ani razu, choć pierwsza próbowała 7, a druga 5 razy.

Skuteczność ekipy ze Stambułu też była kiepska, gdyż wynosiła niespełna 38,5 procent, a mimo to wystarczyła do prowadzenia. Slamova jedyny celny rzut z gry, zresztą za 3, oddała, ustalając końcowy rezultat.

Euroliga wróciła po 8 latach do Gdyni. Arka - BLMA Montpellier 73:77 - relacja

Po zmianie stron Rebecca Allen trafiła za trzy, a Marie Gulich w 22. minucie wyrównała na 28:28. Jednak wówczas sprawy w swoje ręce wzięła najlepiej punktująca tego dnia koszykarka gospodyń.

Alina Iagupova zdobyła 5 punktów z rzędu, co pozwoliło ponownie nabrać wiatru w żagle Fenerbahce. Gdy Ukrainka po raz kolejny trafiła zza łuku, w 28. minucie gospodynie odskoczyły na 44:35. Ona też po wolnych ustaliła wynik po pół godzinie gry oraz otworzyła rezultat w czwartej odsłonie na 51:37.

Iagupova do spółki z Włoszką Cecilia Zandalasini już do końca spotkania pilnowały bezpiecznej przewagi punktowej Fenerbahce i kiedy tylko trzeba było, ponawiały celne rzuty. Zresztą tylko one w miejscowych szeregach miały celne próby zza łuku, łącznie trafiając 8 razy.

Iagupova do 24 punktów dołaczyła 10 zbiórek, a to oznaczało, że mecz skończyła z double-double.

Trener Vetra próbował jeszcze pobudzić do koszykarki, biorąc kolejne przerwy na żądanie, ale wielkiego pola manewru nie miał, gdyż grał w rotacji tylko 8 zawodniczek, a właściwie 7, gdyż Kamila Podgórna grała niespełna 5 minut.

A skuteczność Arki cały czas była marna. Z gry nie przekroczyła 30 procent. Tylko trzy gdynianki osiągnęły dwucyfrową zdobycz punktową.