Skuteczność uratowała Asseco w Lublinie

6 lutego 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Filip Matczak (w środku) znów był najskuteczniejszym koszykarzem Asseco Gdynia w wygranym meczu ze Startem Lublin. Filip Matczak (w środku) znów był najskuteczniejszym koszykarzem Asseco Gdynia w wygranym meczu ze Startem Lublin.

Koszykarze Asseco wykonali plan. Wygrali na wyjeździe z outsiderem Tauron Basket Ligi - Startem Lublin 80:69 (17:24, 21:7, 21:18, 21:20). Co prawda w pierwszej kwarcie oraz na początku trzeciej gdynianie nie ustrzegli się przestojów i byli zmuszeni odrabiać straty, ale nie mieli prawo wypuścić tego meczu z rąk, skoro w rzutach z gry osiągnęli blisko 52-procentową skuteczność, w tym aż 14 razy trafili za trzy punkty.

START: Salamonik 16 punktów (2x3, 10 zb.), Małecki 17 (3x3, 5 zb.), Jeftić 11 (6 zb.), Popović 9 (1x3), Kellogg 9 (1x3) oraz Trojan 4, Grzeliński 2, Czujkowski 1, Poole, Ciechociński

ASSECO: Matczak 25 punktów (5x3), Frasunkiewicz 13 (4x3, 5 zb.), Żołnierewicz 7, Parzeński 5, Hickey 4 (9 zb.) oraz Kowalczyk 9 (3x3), Szczotka 9 (2x3, 5 zb.), Kaplanović 8, Konopatzki, Jankowski

Koszykarze Asseco właśnie nad Startem odnieśli najbardziej okazałem zwycięstwo w tym sezonie. W Gdyni triumfowali 83:52. Jednak na własnym parkiecie outsider TBL był bardziej skuteczny. Już w inauguracyjnej kwarcie zdobył więcej punktów niż w pierwszym meczu do przerwy.

Jednak tak pod koniec października jak i w sobotę najskuteczniejszy na parkiecie był Filip Matczak. Koszykarz, któremu przyznaliście drugie miejsce w plebiscycie na Ligowca Roku 2015 w Trójmieście, potwierdził, że na Start na swoisty patent. W Gdyni rzucił temu rywalowi 18 punktów. W Lublinie było jeszcze lepiej. Bilans 23-latka to 25 punktów, 5 "trójek" oraz skuteczność w rzutach z gry na poziomie 70 procent!

NAJWYŻSZE ZWYCIĘSTWO ASSECO W TYM SEZONIE. 31 PUNKTÓW PRZEWAGI NAD STARTEM

Asseco, choć rozpoczęło mecz "trójką" Przemysława Frasunkiewicza miało kryzys między 5. a 9. minutą. W tym okresie w szeregach gości udaną akcją popisał się jedynie Filip Matczak, a prowadzenie 9:5 zostało zamienione w stratę 11:19. Gdy gdynianie nie mogli ruszyć wyniku, to po przeciwnej stronie boiska celnie zza łuku rzucali: Marko PopovićGrzegorz Małecki.

Start lepiej wszedł także w drugą kwartę. Po wolnych Marcina Salamonika powiększył prowadzenie do 28:17. Wówczas hasło do odrabiania strat dał Frasunkiewicz, który w ciągu 30 sekund dwa razy trafił za trzy.

Jednak o zmianie obrazu gry przeważyło przede wszystkim wzmocnienie obrony przez podopiecznych Tane Spaseva. Od wyniki 30:23, który był na niewiele ponad 7 minut przed końcem drugiej kwarty aż do zejścia na przerwę Start zdobył już tylko jeden punkt! Z wolnego raz trafił Alan Czujkowski. Po 20 minutach gry Asseco prowadziło już 38:31.

FILIP MATCZAK DRUGI W PLEBISCYCIE NA LIGOWCA ROKU 2015. SPRAWDŹ, PEŁNE WYNIKI

W drugiej połowie nie oglądaliśmy już tak nagłych załamań formy. Co prawda na początku trzeciej kwarty po akcji Jarosława Trojana Start osiągnął przewagę 39:38, ale riposta najskuteczniejszych zawodników Asseco była natychmiastowa. Szybkie "trójki" Frasunkiewicza i Matczaka zmieniły rezultat na 46:41 na korzyść gdynian.

Na przełomie przedostatniej i ostatniej kwarty udane akcje Djordje Kaplanovicia oddaliły Asseco na różnicę 12 punktów (61:49). Natomiast na niewiele ponad 3 minuty przed końcem Sebastian Kowalczyk po "trójce" poprawił rezultat na 76:61. Tego dnia gdynianie trafili aż 14 razy zza łuku (na 31 prób). Natomiast w rzutach za 2 przyjezdni mieli blisko 60 procent skuteczności (16/27).

Wyniki 19 kolejki

• Start Lublin - ASSECO GDYNIA 69:80 (24:17, 7:21, 18:21, 20:21)
  • TREFL SOPOT - King Wilki Morskie Szczecin 73:75 (19:10, 16:25, 18:20, 20:20)
  • Polski Cukier Toruń - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 78:69 (27:8, 16:24, 19:16, 16:21)
  • Polfarmex Kutno - Śląsk Wrocław 71:60 (18:17, 18:15, 24:15, 11:13)
  • Anwil Włocławek - MKS Dąbrowa Górnicza 68:57 (17:21, 14:15, 21:16, 16:6)
  • Rosa Radom - PGE Turów Zgorzelec 81:71 (12:23, 22:19, 23:11, 24:18)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Polpharma Starogard Gdański po dogrywce 86:80 (18:16, 19:18, 22:21, 15:19, d. 12:6)
  • Siarka Tarnobrzeg - Energa Czarni Słupsk 71:83 (21:25, 20:13, 13:20, 15:25)
  • Polski Cukier Toruń - AZS Koszalin 84:77 (20:25, 16:18, 26:13, 22:21)

Opinie (9) 1 zablokowana

• ASSECO GDYNIA!!!!!!

Brawo gratulacje pięknie grała cala drużyna brawo brawo !!!!!! :-) :-) :-)

• 24 2

• Brawo chłopaki - tak trzymać !

• 24 3

• (3)

Skuteczność "uratowała"?
    Po pierwszej kwarcie myślałem że równamy do najlepszych - czyli Stelmetu w Lublinie ale potem było już tylko lepiej, chociaż skuteczność nie była powalająca ale normalna!!!
    Byłoby dobrze gdyby w każdym meczu ktoś miał dzień konia jak dzisiaj Filip a jeszcze lepiej gdyby go miało kilku:) Trzeba sobie powiedzieć że to nie był zbyt wymagający przeciwnik. Aktualną formę Asseco ocenimy po meczach z Anwilem, Rosą...

• 14 3

• normalna? (2)

to wymien inne mecze w tym sezonie
      w których asecco miał 14 trójek na 51 procentowej skuteczności

• 3 3

• Tak się rzuca jak przeciwnik pozwala a Start pozwolił właściwie na wszystko - obrona prawie nie istniała. Asseco jest znane z marnej skuteczności za trzy, więc nie ma co robić z nich "wzorca rzutowego":) ale dla tych drużyn które częściej "rzucają" 14 3-k w meczu, to żaden nadzwyczajny wynik. Nie dajmy się zwariować, gdyby dorzucili jeszcze parę byliby bliżej tej granicy poza którą jest ta nadzwyczajna skuteczność

• 1 1

• 14/31 to nie 51%

• 0 1

• Brawo

Ciułanie punktów przynosi skutek.
    Skład węgla i papy na 5 miejscu w tabeli PLK.
    Szacunek .

• 2 17

• Wynik 2-giej kwarty w artykule

Kto właściwie wygrał 2-gą kwartę w meczu,w/g wyniku we wstępniaku artykułu
    na pewno nie Gdynia,może autor artykułu poprawi ten wynik było 21 do 7-dmiu czy odwrotnie