Finał MP U-17: Lechia - Zagłębie 2:1

s.
22 lipca 2004 (artykuł sprzed 19 lat)

Po raz trzeci w historii, a drugi w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży (od 1995 roku), piłkarze Lechii zdobyli złote medale! Wczoraj na stadionie MOSiR w Zielonej Górze zespół Tadeusza Małolepszego sięgnął po tytuł mistrza kraju do lat 17. Biało-zieloni wracali do domów wyjątkowo w biało-czerwonych koszulkach z orłem na piersi. To zwyczajowa dodatkowa nagroda dla najlepszych. W wielkim finale juniorzy młodsi z Traugutta pokonali Zagłębie Lubin 2:1 po dogrywce!!!

1:0 KAWA (22), 1:1 D. Piotrowski (47-karny), 2:1 DĘBSKI (93).
LECHIA: Leszek - Świostek, Pietrowski, Pacocha, Uszalewski - Romanowski, Gacek (60 Dębski), Dabkiewicz, Osewski - P. Piotrowski, Kawa. TRENER: Małolepszy.

Na ziemi lubuskiej słońce prażyło w najlepsze, młodzi futboliści mogli pomarzyć o kropli orzeźwiającego deszczu. - Jestem pełen podziwu dla chłopaków - opowiadał szcześliwy trener. - Cztery ciężkie mecze w ciągu pięciu upalnych dni. Wytrzymaliśmy trudy zawodów, mimo że nasz cykl treningowy jest o połowę uboższy od takiego SMS z Łodzi.

Ostatnia gra była najcięższa, ponieważ po 80 minutach (juniorzy młodsi grają 2x40 min) konieczna okazała się dogrywka. W 22 min Jakub Kawa w charakterystyczny dla siebie sposób wygrał pojedynek biegowy, robiąc użytek z prostopadłego podania, ale w 47 min najlepszy wśród lubinian Damian Piotrowski wykorzystał "11". To był trzeci rzut karny przeciwko Lechii w turnieju i trzeci podyktowany... przez tego samego arbitra. - Pan Gil gwizdał nam trzy razy i można powiedzieć, iż przyniósł nam szczęście, ale karne mógł sobie darować... - mówił Małolepszy ze słyszalnym przekąsem.

Dogrywka (2x10 min) toczyła się do złotego gola. Jego autorem był Marek Dębski, który wyjątkowo rozpoczął mecz na ławce rezerwowych. Wobec trzech absencji to był chyba jedyny zmiennik, którym Małolepszy mógł postraszyć Zagłębie. Dębski trącił piłkę po zagraniu Marcina Pietrowskiego, który ni to strzelał, ni to dośrodkowywał. Ważne jednak, iż futbolówka fartownie wpadła do siatki tuż przy słupku. - Strzeliliśmy dwa gole z gry, a rywale z karnego, więc mimo wyrównanej, zaciętej gry uważam to zwycięstwo za absolutnie zasłużone - kontynuował Małolepszy. - W barażach wyeliminowaliśmy faworyzowaną Agrykolę, w Zielonej Górze wygraliśmy grupę śmierci. Dość powiedzieć, że cały nasz kwartet z grupy B wygrywał spotkania o poszczególne miejsca. Jesteśmy najlepsi!

Nie było możliwości dłuższej rozmowy z mistrzami, ponieważ z powodu dogrywki śpieszyli się na pociąg powrotny. Musieli zrezygnować z uroczystego obiadu. Prawdą jest, iż sukces zaskoczył wszystkich, ale chyba najbardziej ludzi w klubie. Kilku młodszych chłopców dołączyło do ekipy bezpośrednio z Gothia Cup w Goeteborgu. Inna sprawa, że właśnie ci 16-latkowie
muszą mieć końskie zdrowie. Oficjalna strona klubu, lechia.pl., ani słowem nie wspomniała o wyczynach wychowanków, podczas gdy regularnie czynili to autorzy formalnie zawieszonej witryny lechia.gda.pl.

O 3. miejsce:
SMS Łódź - Tempo Olsztyn 1:0.
O 5. miejsce:
Hutnik Kraków - UKS Zielona Góra 4:2.
O 7. miejsce:
Gwarek Zabrze - Jagiellonia Białystok 3:0.