Myszka zwycięzcą Semaine Olympique Francaise

14 października 2013 (artykuł sprzed 10 lat)
Piotr Myszka na zakończenie tegorocznych startów osiągnął wyśmienitą formę. Po zdobyciu tytułu mistrza Polski w Gdańsku, wygrał regaty we Francji, wieńczące Eurosaf Champions Sailing Cup. Piotr Myszka na zakończenie tegorocznych startów osiągnął wyśmienitą formę. Po zdobyciu tytułu mistrza Polski w Gdańsku, wygrał regaty we Francji, wieńczące Eurosaf Champions Sailing Cup.

Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) wygrał we Francji żeglarskie regaty wieńczące premierowy cykl Europejskiej Ligi Mistrzów. W klasie RS:X na podium we francuskim La Rochelle stanęło dwóch trójmiejskich deskarzy. Trzeci był Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot).

Polscy deskarze starty w premierowej edycji Eurosaf Champions Sailing Cup zakończyli tak jak i zaczęli. W maju w holenderskim Medemblik najlepszy był Paweł Tarnowski (SKŻ Hestia Sopot).

NAJWIĘKSZY SUKCES TARNOWSKIEGO W SENIORSKIEJ KARIERZE

We Francji, w stawce 38 zawodników aż trzech przedstawicieli trójmiejskich klubów uplasowało się w czołowej "6". W wyścigu medalowym Piotr Myszka skutecznie odparł atak faworyta gospodarzy - Juliena Bontempsa. Co prawda Francuz wygrał ostatni, punktowany podwójnie start, a gdańszczanin osiągnął metę jako czwarty, ale w klasyfikacji generalnej zostało mu trzy punkty przewagi.

Zwycięstwo w regatach Piotr zawdzięcza równej formie we wcześniejszych 11 wyścigach. Trzy z nich wygrał, a do punktacji nie wprowadził żadnego biegu słabszego niż 6. pozycja.

Regaty Semaine Olympique Francaise 2013 w tej klasie przerodziły się w pojedynek polsko- francuski. O najniższy stopień podium w ostatnim wyścigu walczyli Przemysław Miarczyński i zawodnicy gospodarzy: Louis GiardPierre Le Coq. Sopocianin pewnie pokonał obu, wpływając na metę jedynie za Bontempsem.

Natomiast z walki z tymi deskarzami wyeliminował się Tarnowski. Sopocianin zaliczył falstart, co obciążyło jego konto 22 punktami, a to oznaczało spadek na 6. miejsce.

6. Paweł Tarnowski SKŻ Ergo Hestia Sopot 82

Piotr Kula wygrał klasyfikację generalną Eurosaf w klasie Finn. Piotr Kula wygrał klasyfikację generalną Eurosaf w klasie Finn.
Do klasyfikacji generalnej Eurosaf Champions Sailing Cup w tej klasie zaliczano cztery regaty, w tym wcześniejszą rywalizację na włoskiej Gardzie, we wspomnianym Medemblik oraz w Sail For Gold na olimpijskim akwenie Weymouth.

Polacy w tej punktacji nie walczyli o zwycięstwo, gdyż Miarczyński i Tarnowski wzięli udział tylko w dwóch startach, a Myszka dołączył do zawodów dopiero we Francji.

Tym samym triumfatorem cyklu został Brytyjczyk Elliot Carney, który zgromadził 32 punkty. Polacy zajęli następujące miejsca:
5. Tarnowski - 24 punkty, 6. Miarczyński - 22, 9. Myszka - 15.

W żeńskim RS:X dwie deskarki SKŻ Ergo Hestii zmieściły się we Francji w czołowej "10". Maja Dziarnowska zajęła 5., a Małgorzata Białecka - 9. miejsce.

Wygrała Zofia Klepcka, dla której był to dopiero drugi start po urlopie macierzyńskim. Pierwszy zaliczyła we wrześniu w Gdańsku, sięgając po tytuł mistrzyni Polski.

11 MEDALI DLA TRÓJMIASTA W ŻEGLARSKICH MISTRZOSTWACH POLSKI KLAS OLIMPIJSKICH

We Francji zawodniczka YKP Warszawa stoczyła walkę o zwycięstwo z Natalią Kosińską. Była deskarka AZS AWFiS Gdańsk i Bazy Mrągowo, od kilku lat startuje w barwach Nowej Zelandii. W La Rochelle przegrała z Polką różnicą 6 punktów, zajmując 2. lokatę.

W klasyfikacji generalnej cyklu Białecka była 13, a Dziarnowska 20. Wygrała Izzy Hamilton (W.Brytania).

Z reprezentantów Polski zwycięzcą Eurosaf Champions Sailing Cup został jedynie Piotr Kula w klasie Finn. W tej specjalności do punktacji końcowej uwzględniano wyniki z pięciu regat, gdyż także z Kieler Woche.

Żeglarz z Biskupca nie wygrał żadnych z zawodów, a triumf zapewnił sobie równą formą. W La Rochelle, na Gardzie oraz w Kieler Woche plasował się na 3. miejscach, a w Delta Lloyd był 6.

We Francji Kula dopiero w medalowym wyścigu zdołał wyprzedzić Brytyjczyka Marka Andrewsa, który w ogólnym rozrachunku był słabszy o 2 punkty, bo regaty w La Rochelle ukończył dopiero jako 5.