Floreciści na 6. miejscu w mistrzostwach Europy. Siess i Gryglewski w składzie

23 czerwca 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
Polscy floreciści, z dwoma zawodnikami gdańskiej Fundacji GSF, zajęli 6. miejsce w mistrzostwach Europy. Polscy floreciści, z dwoma zawodnikami gdańskiej Fundacji GSF, zajęli 6. miejsce w mistrzostwach Europy.

Polska zdobyła 2 medale w mistrzostwach Europy w szermierce. Na podium stawały szpadzistki. Wygrały drużynowo, a indywidualnie Ewa Trzebińska sięgnęła po brąz. W Dusseldorfie startowali floreciści gdańskiej Fundacji GSF. Michał Siess i Krystian Gryglewski walki zespołowe ukończyli na 6. miejscu. Indywidualnie zaleźli się w czwartej "10".

Polskie szpadzistki rozstawione były z numerem 1. W drodze do finały pokonały: Belgijkami (45:22), Węgierkami (40:29) oraz Francuzkami (45:37). Na tych ostatnich wzięły rewanż za przegrany bój jednym trafieniem o złoto przed rokiem.

W Dusseldorfie jeszcze na 33 sekund przed końcem ostatniej walki meczu z Rosjankami również wydawało się, że biało-czerwone poprzestaną na srebrze. Przegrywały bowiem 22:25. Mimo to Ewa Trzebińska zdołała wyrównać, a w dogrywce zadała zwycięskie trafienie na 26:25. Obok niej w złotej drużynie walczyły: Magdalena Piekarska, Aleksandra ZamachowskaRenata Knapik-Miazga.

Warto podkreślić, że polskie szpadzistki były już mistrzyniami Europy w 2010 roku. W tamtej drużynie już walczyły Trzebińska (wówczas pod panieńskim nazwiskiem Nelip) oraz Piekarska. Co ciekawe turniej odbył się również w Niemczech. Wówczas biało-czerwone złoto zdobyły w Lipsku.

Z W Dusseldorfu z dwoma medalami wyjeżdża Trzebińska. Szpadzista AZS AWF Katowice indywidualnie zdobyła brąz. Najniższy stopień podium podzieliła z reprezentantką gospodarzy - Alexandrą Ndolo.. W półfinale Ewa jednym trafieniem uległa Marie-Florence Candassamy, która zdobyła srebro. Złoto dla VITALIS Coraline Vitalis (obie Francja).

W mistrzostwach Europy startowali dwaj floreciści gdańskiej Fundacji GSF. Michał SiessKrystian Gryglewski w drużynie wspólnie z Leszkiem RajskimAndrzejem Rządkowskim (obaj KSz Wrocławianie) zajęli 6. miejsce. Drogę po wyższe pozycje przekreśliły porażki z Niemcami i W.Brytanią. Natomiast nasi reprezentanci zwycięstwami zakończyli mecze z: Izraelem i Ukrainą. Mistrzami zostali Francuzi przed Niemcami i Włochami.

Indywidualnie w tej konkurencji najlepiej z biało-czerwonych spisał się Rządkowski. Zajął 8. miejsce po porażce w ćwierćfinale z późniejszym wicemistrzem - Daniele Garozzo. Złoto dla Alessio Foconi (obaj Włochy), a brązowe medale zdobyli: Enzo Lefort (Francja) i Aleksej Cheremisinow (Rosja).

Wcześniej Andrzej wyeliminował Gryglewskiego, co sprawiło że Krystian sklasyfikowany został na 39. miejscu. W tej samej rundzie turniej skończył Siess, który zajął 36. pozycję. Rajski był 20.

Z polskiej reprezentacji indywidualnie do szerokiego finału (najlepsza ósemka) awansowała jeszcze tylko florecistka Martyna Długosz, która była 8. W turniejach drużynowych na 5. miejscu uplasowały się szablistki, na 6. florecistki, a na 8. szpadziści.