Floreciści wrócili na podium mistrzostw Europy. Brązowy medal drużyny

21 czerwca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Polscy floreciści wraz z trenerem po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy w turnieju drużynowym. Polscy floreciści wraz z trenerem po zdobyciu brązowego medalu mistrzostw Europy w turnieju drużynowym.

Polscy floreciści zdobyli brązowy medal w turnieju drużynowym mistrzostw Europy seniorów w Antalyi. W składzie biało-czerwonych walczył Michał Siess, a selekcjonerem reprezentacji jest Radosław Glonek. Obaj na co dzień są związani z AZS AWFiS Gdańsk.

Michał Siess (AZS AWFiS Gdańsk), Leszek Rajski, Andrzej Rządkowski (obaj Wrocławianie) i Adrian Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) stanęli na podium mistrzostw Europy. Co ciekawe 9 lat wcześniej w 2013 roku w Chorwacji po srebro sięgnęła ekipa, w której walczyli w niej Rajski, wciąż zawodnik i Radosław Glonek, obecny selekcjoner reprezentacji Polski.

Natomiast ostatni medal biało-czerwonych na mistrzostwach Europy miało miejsce w 2018 roku. Wówczas w Nowym Sadzie, drużyna pod wodzą gdańskiego fechtmistrza Stanisława Szymańskiego stanęła również na najniższym stopniu podium. Wówczas w składzie z dwoma zawodnikami Fundacji Gdańskiej Szkoły Floretu: Siessem i Krystianem Gryglewskim oraz Rajskim i Rządkowskim.

Przeczytaj o medalu florecistów z 2018 roku

W tegoroczny mistrzostwach, w Antalyi Polacy otrzymali czwarty numer rozstawienia. Turniej rozpoczęli od wygranej nad Austrią 45:29. Na równie spokojne zwycięstwo zapowiadało się w ćwierćfinale nad Ukrainą. Naszą reprezentacja prowadziła już 25:11 po piątej z dziewięciu walk. Jednak trzeba było się jeszcze pomęczyć, by zwyciężyć 44:40.

Półfinał z najwyżej rozstawioną Francją doskonale rozpoczął Siess, dając drużynie prowadzenie 5:2, a Rządkowski poprawił na 10:6. Jednak w trzeciej walce Maximilien Chastnet wygrał aż 9:2 i już do końca rywale nie oddali korzystnego wyniku. Mecz skończył się wynikiem 42:36 na ich korzyść.

Przypomnij sobie, jaki pomysł na reprezentację miał Radosław Glonek, gdy 1 stycznia zostawał selekcjonerem

Biało-czerwonym pozostała walka o brąz z Hiszpanią. Znów udanie rozpoczął Siess, od prowadzenia 5:3. I już do końca meczu Polacy powiększali przewagę. Miejsce na podium przypieczętowali sukcesem 45:29.

Drużynowymi mistrzami Europy zostali Włosi, którzy w finale pokonali Francuzów 45:38.

Wcześniej w turnieju indywidualnym Siess uplasował się na 27. miejscu. Rezerwowym w mistrzostwach pozostał inny florecista AZS AWFiS - Mateusz Kozak.

Ile medali dla gdańskiego floretu w mistrzostwach Polski seniorów 2022?

W Antalyi reprezentacja Polski zdobyła dotychczas trzy medale. Wcześniej brązowe medale indywidualnie zdobyły: szpadzistka Martyna Swatowska-Wenglarczyk i szablistka Zuzanna Cieślar.

Łącznie w mistrzostwach Europy w szermierce, które rozgrywane są od 1981 roku, biało-czerwoni zdobyli 53 medale: 9 złotych, 10 srebrnych i 34 brązowe.

Sprawdź, jaki medal w tym roku zdobyli juniorzy w turnieju drużynowym mistrzostw Europy

Polscy floreciści zdobyli też brązowy medal w turnieju drużynowym młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23. Polscy floreciści zdobyli też brązowy medal w turnieju drużynowym młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat 23.
Przypomnijmy, że na początku miesiąca polscy floreciści zdobyli również brązowy medal w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat, stając na podium także po turnieju drużynowym.

W drużynie w Tallinie walczyli: Mateusz Kozak, Piotr Borowiec (obaj AZS AWFiS Gdańsk), Maciej Bem (AZS AWF Poznań) i Jan Jurkiewicz (TAF Toruń). Polacy przegrali tylko jeden mecz, w półfinale z Niemcami 43:44. W meczu o brąz pokonali pewnie Węgrów 45:32.

Opinie (7)

• Przypomnijmy, że na początku miesiąca polscy floreciści zdobyli również brązowy medal w młodzieżowych mistrzostwach Europy do lat, stając.........czyli do lat ???

• Gratulacje!

Panowie,
    oby tak dalej i jeszcze wyżej aż do Paryża :)