Całe podium dla florecistów Sietom AZS AWFiS

19 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
aktualizacja: godz. 09:10 (19 kwietnia 2015)
Paweł Osmański po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Polski. W Warszawie floreciści Sietom AZS AWFiS Gdańsk obsadzili wszystkie miejsca na podium. Paweł Osmański po raz pierwszy w karierze wygrał zawody Pucharu Polski. W Warszawie floreciści Sietom AZS AWFiS Gdańsk obsadzili wszystkie miejsca na podium.

Floreciści Sietom AZS AWFiS zajęli całe podium w turnieju kończącym rywalizację w Pucharze Polski sezonu 2014/15. W Warszawie najlepszy okazał się Paweł Osmański, dla którego to pierwsze zwycięstwo w tym cyklu w historii. Natomiast w klasyfikacji generalnej triumfował Michał Janda. W niedzielę warto wybrać się do Gdańskiej Szkoły Floretu. Od godziny 8:30 w hali przy ul. VII Dwór 7 walczyć będą dzieci i młodzicy w otwartych mistrzostwach miasta, a od 11:00 najlepsze krajowe seniorki rywalizować będą o Trójząb Neptuna. Dla kibiców wstęp wolny. Atrakcją może być pierwszy po urlopie macierzyńskim występ na krajowych planszach Sylwii Gruchały.

Rozegrany w Warszawie już po raz 38. turniej "O złoty floret JM Rektora AWF" sypnął niespodziankami. Faworyt gospodarzy, wicelider krajowego rankingu - Michał Majewski zajął dopiero 17. miejsce. Już w 1/8 finału przegrał on z kolegą klubowy z AZS AWF Warszawa - Krzysztofem Czerwińskim 14:15. Zwycięzca za ten sukces zapłacił dużym ubytkiem sił. W kolejnej rundzie nie miał wiele do powiedzenia w pojedynku z gdańszczaninem Piotrem Jandą, przegrywając 6:15.

Natomiast inny florecista Sietom AZS AWFiS rozprawił się z Leszkiem Rajskim (Wrocławianie). Lider krajowej listy rankingowej, zwycięzca dwóch ostatnich turniejów z cyklu Pucharu Polski tym razem poprzestał na 13. pozycji, gdyż w 1/8 finału uległ Radosławowi Glonkowi 14:15.

Gdańszczanie w stawce 61 zawodników od początku do końca turnieju poczynali sobie w stolicy świetnie. Mimo że zabrakło teoretycznie najlepszego z nich Pawła Kawieckiego (nr 3 krajowego rankingu), w czołowej "16" było aż 8 zawodników Sietom AZS AWFiS, a od półfinałów zawody przerodziły się w ich wewnątrzklubową rywalizację.

W bojach gdańsko-gdańskich też nie brakowało niespodzianek. W walce o finał przegrali wyżej notowani zawodnicy. Piotr Janda, który w tym sezonie we wszystkich zawodach Pucharu Polski dochodził do miejsc 2-3, uległ Maciejowi Podralskiemu 13:15. Natomiast 32-letni Glonek przegrał z młodszym o 6 lat od siebie Pawłem Osmańskim 10:15.

Osmański, który niegdyś był uznawany za wielki talent, ale problemy zdrowotne sprawiły, że ostatnie sezony miał nieudane, dopiero po raz pierwszy w karierze zwyciężył w Pucharze Polski. W pojedynku o 1. miejsce pokonał Podralskiego 15:11. Dla pokonanego był to zresztą także najlepszy start w tej rywalizacji w sezonie. Poprzednio zajmował 7. i dwukrotnie 15. miejsce.

W klasyfikacji generalnej Pucharu Polski 2014/15, do której zaliczano punkty ze wszystkich czterech zawodów, najlepsi okazali się bracia Jandowie. Michał o trzy punkty wyprzedził Piotra.

WYNIKI IV ZAWODÓW PUCHARU POLSKI 2014/15 FLORECISTÓW
Ćwierćfinały:
Paweł Osmański (Sietom) - Andrzej Rządkowski (KSz Wrocławianie) 15:10, Maciej Podralski (Sietom) - Bartosz Cegielski (AZS AWF Poznań) 15:6, Piotr Janda (Sietom) - Radosław Pietrusiewicz (KSz Wrocławianie) 15:13, Radosław Glonek - Filip Płocharski (obaj Sietom) 15:9

2. Podralski, 3. Glonek i P. Janda
5. Cegielski, 6. Rządkowski, 7. Pietrusiewicz, 8. Płocharski......, 11. Michał Janda, 12. Michał Siess, 14. Krystian Gryglewski (wszyscy Sietom)

Czołówka klasyfikacji generalnej Pucharu Polski 2014/15
1. Michał Janda 189 punktów
2. Piotr Janda 186
3. Leszek Rajski 180

Miłośnicy tej dyscypliny sportu niedzielę, 19 kwietnia powinni zarezerwować sobie na wizytę w Gdańskiej Szkole Floretu. Przy ul. VII Dwór 7 rozgrywane będą równolegle dwa turnieje. Dla kibiców wstęp jest wolny.

Od 11:00 rozgrywany będzie 18. turniej "O Trójząb Neptuna" we florecie kobiet, zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski. O 17:00 cztery najlepsze zawodniczki zaprezentują się w Holu Głównym Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. Tam rozegrane zostaną dwie walki półfinałowe oraz finał, a także odbędzie się ceremonia zakończenia zawodów.

W dwóch ostatnich turniejach wygrywała Karolina Chlewińska, która łącznie w kolekcji ma już cztery Trójzęby Neptuna, gdyż była najlepsza także w latach 2008-09. Liderką krajowej listy jest obecnie inna gdańszczanka, Magdalena Knop, której również nie jest obce zwycięstwo w tych zawodach. Wygrała je w 2012 roku.

Natomiast trzykrotnie w tym turnieju triumfowała Sylwia Gruchała. Florecistka, która była najlepsza w latach 1999, 2004-05, w niedzielę zapewne zaprezentuje się po raz pierwszy po urlopie macierzyńskim w krajowej rywalizacji. Walczyła już w Pucharze Świata w Hawanie, w którym uplasowała się na 37. miejscu.

- Na Kubie przegrała z inną zawodniczką po urlopie macierzyńskim, Rosjanką Aidą Szanajewą. W Gdańsku Sylwia powinna w niedzielę stawić się na planszy - informuje Ryszard Sobczak, prezes akademickiej sekcji szermierki.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ NA TEMAT WZNOWIENIA KARIERY PRZEZ SYLWIĘ GRUCHAŁĘ

Ponad stu najmłodszych adeptów floretu spodziewanych jest w VI Otwartych Mistrzostwach Gdańska we florecie dzieci i młodzików. Starsza kategoria rywalizację w hali przy ul. VII Dwór 7 rozpocznie w niedzielę od 8:30, a młodsza od 12:00.