Kontuzje najlepszych gdańskich judoczek

12 listopada 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Katarzyna Furmanek formę na zagraniczne starty przygotowywała m.in. podczas tego zgrupowania w Cetniewie. Katarzyna Furmanek formę na zagraniczne starty przygotowywała m.in. podczas tego zgrupowania w Cetniewie.

Katarzyna Furmanek poprawiła pozycję w olimpijskim rankingu kategorii +78 kg. Judoczka AZS AWFiS Gdańsk zajęła 2. miejsce w zawodach Pucharu Świata na Mauritiusie oraz wygrała jedną walkę w turnieju najwyżej punktowanego cyklu Grand Slam w Abu Dhabi. Niestety, ostatni wynik okupiła urazem kciuka. Natomiast z powodu kontuzji kolana od blisko miesiąca nie walczy Daria Pogorzelec (Wybrzeże Gdańsk), która obecnie plasuje się na miejscu gwarantującym start w przyszłym roku w Rio de Janeiro.

W turnieju olimpijskim w najcięższej dla pań kategorii wagowej w judo wystąpi 18 zawodniczek, ale nie więcej niż po jednej z danego państwa. Jedno miejsce zarezerwowane jest dla przedstawicielki Brazylii. Pozostałe zostaną przyznane w maju przyszłego roku po zakończeniu dwuletnich kwalifikacji. W tym okresie zawodom. w zależności od ich rangi przypisane są współczynniki punktowe. Na tej podstawie tworzony jest ranking.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Początek listopada był bardzo forsowny dla Katarzyny Furmanek. Judoczka AZS AWFiS w ciągu tygodnia startowała w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Mauritiusie. W pierwszych zawodach, mających rangę Grand Slam dotarła do 1/16 finału. Gdańszczanka pokonała Litwinkę Santę Pakenyte i przegrana z Ukrainką Switłaną Iaromką. Obie rywalki są w rankingu wyżej notowane do akademiczki. Ta druga z nich plasuje się na 9. miejscu.

W poszukiwaniu kolejnych punktów do listy olimpijskiej Furmanek przeniosła się na Mauritius. Tutaj w zawodach Pucharu Świata na swojej drodze miała niżej notowane w rankingu judoczki od siebie. Pokonała Amerykankę Ninę Cutro-Kelly i Argentynkę Samanthę Da Cunhę. Niestety, w finale Polka nie tylko przegrała większa liczbą kar z Algierką Sonią Asselah, ale nabawiła się jeszcze kontuzji kciuka.

Dzięki zdobytym punktowy w tych turniejach Furmanek awansowała na 29. miejsce w olimpijskim rankingu. Dorobek gdańszczanki wynosi obecnie 351 punktów. Ostatnia pozycja dla Europejki, która w tej chwili dawałaby awans na igrzyska to 25. Zajmuje ją Białorusinka Marina Sluckaja, która uzbierała 419 punktów.

PEŁNY RANKING OLIMPIJSKI KATEGORII +78 KG JUDOCZEK

Nie wiadomo, jak długo judoczka AZS AWFiS będzie musiała leczyć kontuzjowaną dłoń. Oby nie był to tak poważny uraz jak w przypadku Darii Pogorzelec. Zawodniczka Wybrzeża Gdańsk kontuzji kolana nabawiła się w połowie października podczas startu w zawodach
Grand Slam w Paryżu w pojedynku z Portugalką Yahimą Ramirez.

Od tamtego czasu Polka pauzuje, ale nadal zajmuje w olimpijskim rankingu miejsce gwarantujące start w Rio de Janeiro. Gdańszczanka na liście kategorii 78 kg jest 14. z dorobkiem aż 814 punktów. Pierwsza Europejka (Anastasija Dmitriewa z Rosji), która nie ma obecnie kwalifikacji plasuje się na pozycji 21., a jej zdobycz wynosi 434 pkt.

PEŁNY RANKING OLIMPIJSKI JUDOCZEK KATEGORII 78 KG

Trójmiejskie judo nie koncentruje się wyłącznie na walce o Rio de Janeiro. Cieszą także wyniki tych, którzy o igrzyska walczyć będą w kolejnych czteroleciach. W Memoriale Józefa Wiśniewskiego w Bytomiu w kategorii juniorów i juniorów młodszych na podium stanęło sześcioro przedstawicieli z naszego regionu.

W kategorii 55 kg zwyciężył Tomasz Zielski (UKS Galeon Gdynia), który w finale pokonał Henry'ego Wakesa (Wielka Brytania). Drugie miejsca zdobyli: 50 kg Jakub Biedrzycki (UKS Conrad Gdańsk), 57 kg - Aleksandra Butlewska, 63 kg Barbara Fałtynowicz i 66 kg Wiktor Kumidor, a trzeci był Dawid Lewandowski (wszyscy Wybrzeże Gdańsk) do 59 kg.