GKS 1962 Jastrzębie - Arka Gdynia 0:4. Bardzo udana inauguracja I ligi

28 sierpnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
aktualizacja: godz. 18:55 (28 sierpnia 2020)

Juliusz Letniowski, który w drugim meczu z rzędu strzelił dla Arki Gdynia dwa gole, przyjmuje w Wodzisławiu Śląskim gratulacje od Bartosza Kwietnia i Arkadiusza Kasperkiewicza. Juliusz Letniowski, który w drugim meczu z rzędu strzelił dla Arki Gdynia dwa gole, przyjmuje w Wodzisławiu Śląskim gratulacje od Bartosza Kwietnia i Arkadiusza Kasperkiewicza.

Arka Gdynia bardzo udanie zainaugurowała rozgrywki Fortuna I liga w sezonie 2020/21. Podopieczni Ireneusza Mamrota pokonali w Wodzisławiu Śląskim GKS 1962 Jastrzębie aż 4:0 (3:0). Mecz rozstrzygnął kwadrans w pierwszej połowie, w których goście strzelili trzy gole. Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego meczu. Na razie żółto-niebiescy są liderem tabeli. Czy zostaną na tej pozycji, dowiemy się w niedzielę, po rozegraniu ostatniego meczu 1. kolejki.

Użytkownicy naszej aplikacji zostali już o tym powiadomieni
Pobierz aplikację: Android iPhone

Arka Gdynia: nowy sponsor oraz nowy-stary kapitan

Letniowski 26, 39, Mazek 29, Drewniak 48

GKS: Pawełek - Słodowy, Wolniewicz, Rutkowski, Zalewski - Feruga - Skórecki (73 Szczęch), Jadach (60 Zejdler), Mróz, Ali - Rumin (56 Szczepan)
rezerwowi: Drazik, Bondarenko, Szcześniak, Kulawiak, Łaski, Mydlarz

ARKA: Kajzer - Kasperkiewicz, Danch, Kwiecień (75 Ślesicki), Marciniak - Drewniak - Mazek (68 Żebrowski), Młyński, Letniowski (75 Deja), Marcus (68 Siemaszko) - Jankowski (71 Wolsztyński)
rezerwowi: Krzepisz, Wawszczyk, Soszyński, Soboczyński

Sędziowie: Rasmus (Toruń) oraz Sadowski i Kosarzecki. Żółte kartki: Słodowy, Rutkowski (obaj GKS). Mecz bez publiczności.

Ireneusz Mamrot: Nie ma hasła ekstraklasa albo śmierć czy pistoletu przystawionego do głowy - wywiad z trenerem Arki Gdynia

Mecz GKS 1962 Jastrzębie - Arka Gdynia zainaugurował rozgrywki Fortuna I liga sezonu 2020/21. 40 minut później zaplanowano spotkanie w Opolu, a pozostałe potyczki wyznaczono na sobotę i niedzielę. W rywalizacji bierze udział 18 zespołów. Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Na koniec rozgrywek dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z lokat 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnią pozycje.

W Wodzisławiu Śląskim, gdzie 28 sierpnia gospodarskie obowiązki wypełniał GKS, 14. zespół poprzednich rozgrywek zaplecza ekstraklasy, sygnał do rozpoczęcia gry dał sędzia Sylwester Rasmus. Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne na stadion nie mogła wejść publiczność.

Arka w porównaniu z "11" w wygranym meczu w Pucharze Polski nad II-ligowym Górnikiem Polkowice 5:0 dokonała dwóch zmian wymuszonych kontuzjami: Dawida MarkiewiczaMichała Marcjanika, a także wymieniła bramkarza i prawoskrzydłowego. Kolejnymi debiutantami w żółto-niebieskich barwach byli: Bartosz KwiecieńDaniel Kajzer. Z obowiązku wystawienia do gry młodzieżowca drużyna wywiązała się, stawiając na Mateusza Młyńskiego.

Przy okazji wyjaśnienie kwestii formalnej. Kacper Krzepisz, który bronił w Polkowicach, jest uznawany za młodzieżowca w rozgrywkach Pucharu Polski, a także taki status będzie miał, gdyby trafił do ekstraklasy. Natomiast w I lidze jest już seniorem, gdyż na tym szczeblu rozgrywek młodzieżowcami są piłkarze o rok młodsi (maksymalnie rocznik 2000) niż w elicie (1999).

Górnik Polkowice - Arka Gdynia 0:5 - relacja live oraz możliwość wystawienia ocen piłkarzom oraz trenerowi

Relacja - minuta po minucie

1' Arka w swoim podstawowym komplecie strojów (żółte koszulki, niebieskie spodenki). Grę od środka boiska rozpoczęli gospodarze

2' Arka stara się grać pressingiem, atakuje rywali na ich połowie

3' Pawełek, bramkarz, który niegdyś zdobywał tytuły mistrza Polski z Wisłą Kraków, interweniuje poza własnym polem karnym, uprzedzając Jankowskiego

5' odważniejsza gra gospodarzy

6' niecelny strzał Ferugi

9' wyrównana gra, sporo niedokładności z obu stron

10' Danch powstrzymał atak Skóreckiego, gdyby się pomylił, rywal byłby sam na sam z bramkarzem

13' indywidualna akcja Mazka, ale zakończona niecelnym strzałem

14' dobre podanie Mazka przed pole karne do Jankowskiego, ale Maciek na nieznacznym spalonym

16' niezwykle aktywny Mazek pada w polu karnym GKS, ale faulu nie było

18' Pawełek złapał piłkę po strzale Mazka z ostrego kąta

19' gospodarze odpowiedzieli rzutem rożnym, a po dośrodkowaniu Ferugi z narożnika boiska niecelnie główkował Wolniewicz, choć był w bardzo dobrej sytuacji na gola

23' dośrodkowywał Mazek, Jankowski uderzył z woleja, ale nieznacznie się pomylił, piłka nad poprzeczką

25' reprymenda z ławki dla bramkarza Arki za to, że szybko nie wznowił gry, gdy złapał piłkę po dośrodkowaniu Ferugi

26' GOL DLA ARKI 0:1! Piłkę do siatki głową skierował Juliusz Letniowski, który uderzał z około 12. metra, a wcześniej sam dobrze "rozrzucił" akcję, grając piłkę ze środka boiska na prawe skrzydło. Dośrodkował Arkadiusz Kasperkiewicz. Dla Letniowskiego to 3. gol w 2. występie w Arce.

27' Arka atakuje nadal. Zbyt mocne dośrodkowanie Marciniaka

29' GOL DLA ARKI 0:2! Piłkę do siatki skierował Kamil Mazek. Skrzydłowy posłał piłkę tuż przy słupku, a skorzystał z "prezentu" od Wolniewicza, który "podał" mu piłkę we własnym polu karnym, choć zamierzał ją przekazać do bramkarza, ale zrobił to zbyt lekko. To drugi gol tego piłkarza w drugim występie w Arce

Czesław Boguszewicz: W Arce Gdynia potrzebna była rewolucja

33' Arka atakuje z coraz większą swobodą. Letniowski w szybkim ataku próbował przerzucić piłkę nad defensorowi i nie dużo brakowało, aby Mazek znalazł się sam na sam z bramkarzem

37' niecelnie główkował Kwiecień po dośrodkowaniu Drewniaka z rzutu wolnego po faulu na Jankowskim. Zderzył się jeszcze z Wolniewiczem

38' obrońca GKS wymaga pomocy medycznej, opatrywany jest poza boiskiem. Arka może rozegrać rzut rożny 11 na 10

39' GOL DLA ARKI 0:3! Drugie trafienie w tym meczu Letniowskiego. Julek uderzył precyzyjnie sprzed pola karnego w samo okienko bramki GKS, po tym gdy obrońcy wybili tam piłkę po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Drewniaka

43' najlepsza jak na razie okazja dla gospodarzy. Rumin, mimo trzech obrońców Arki przed sobą, przebił się przez nich i wyszedł sam na sam z Kajzerem. Bramkarz Arki odbił piłkę po strzale napastnika GKS do boku

45' ofiarne piąstkowanie Kajzera. Przy tej interwencji bramkarz Arki ucierpiał w zderzeniu z rywalem. Może jednak kontynuować grę

45' 60 sekund doliczone do pierwszej połowy

45+1 KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. ARKA PROWADZI NA WYJEŹDZIE Z GKS 3:0!

Arka Gdynia Jesień 2020. Arka Gdynia Jesień 2020.
46' drugą połowę rozpoczęła Arka. Obie drużyny bez zmian w składzie

47' Młyński faulowany tuż przed polem karnym przez Mroza

48' GOL DLA ARKI 0:4! Doskonałe uderzenie Szymona Drewniaka z rzutu wolnego w samo okienko bramki GKS

Arka Gdynia u siebie głównie w piątki o godzinie 19, Jak ci się to podoba? - ankieta

52' żółta kartka dla Słodowego, który faulował Marcusa. Nic nie wskórał Pawełek, który jako kapitan przybiegł z bramki, by interweniować u sędziego

53' Pawełek złapał piłkę po uderzeniu z dystansu Letniowskiego

54' Kajzer sparował poza boisko piłkę po strzale Rumina

56' GKS dąży do zdobycia choćby honorowego gola

56' "Gramy, bo stanęliśmy" - pokrzykuje do podopiecznych trener Ireneusz Mamrot

57' niecelnie strzelał Mróz po rzucie rożnym Ferugi

60' szybkie dwie zmiany w drużynie GKS

61' piłka w bramce GKS, ale piątego gola dla Arki nie ma. Na spalonym był Młyński, który jako ostatni dotknął piłki po strzale Mazka

65' Arka straciła piłkę po wrzucie z autu blisko własnego pola karnego. GKS w dobrej okazji na gola, ale pewna interwencja Kajzera po strzale rezerwowego Szczepana

67' znów błąd Arki przy wyprowadzeniu piłki z własnej połowy, ale na szczęście bez konsekwencji

68' podwójna zmiana w Arce. Trener Mamrot dokonuje roszad na obu bokach pomocy

70' Siemaszko nieznacznie się pomylił po zagraniu Jankowskiego wzdłuż bramki

71' trzecia zmiana w Arce i kolejny debiutant na boisku. Tym razem po raz pierwszy w żółto-niebieskim trykocie Wolsztyński

73' w dobrej sytuacji źle strzelił Mróz

74' trener Mamrot szykuje kolejną podwójną zmianę i tym samym wykorzysta limit pięciu zmian, które przysługują mu w tym meczu

75' Kolejny debiutant w Arce - Ślesicki. To oznacza zmiany w obronie. Kasperkiewicz zagra na swojej nominalnej pozycji środkowego obrońcy, a debiutant wejdzie na prawą stronę defensywy

75' na boisku też Deja, dla którego to pierwszy występ od kontuzji, której doznał jeszcze w połowie czerwca, w ekstraklasie. Zmienił strzelca dwóch goli - Letniowskiego

76' niecelny strzał bardzo aktywnego w ostatnich minutach Mroza

78' również obok bramki posłał piłkę Słodowy

80' Arka już nie forsuje tempa. Najwyraźniej próbuje jak najmniejszym nakładem sił utrzymać obecny wynik, a jak się uda to jeszcze skontrować. Częściej przy piłce GKS

81' Pawełek uprzedził Wolsztyńskiego, do którego podawał Ślesicki. Akcja rezerwowych Arki

82' Kajzer wybija piłkę na róg, którą Mróz chciał mu wrzucił za przysłowiowy "kołnierz"

84' Arka również odpowiada rzutem rożnym, ale pod obiema bramkami dośrodkowania z narożników boiska nie wywołują większego popłochu

85' kolejny atak gospodarzy przerywa gwizdek o spalonym

89' rajd prawym skrzydłem Ślesickiego i dobre dośrodkowanie w pole karne. Żebrowski mógł wpisać się na listę strzelców, ale strzelił nad poprzeczką

90' co najmniej 4 minuty doliczone do drugiej połowy

90+1 niecelny strzał Siemaszki

90+2' Żebrowski odebrał piłkę rywalom przed ich polem karnym. Strzelił celnie, ale zbyt lekko, aby pokonać Pawełka

90+3' masażyści GKS na boisku, aby udzielić pomocy Zalewskiemu

90+5' KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 4:0

18 GKS Bełchatów 1 0 0 1 0:3 -2
Obowiązuje system każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z miejsc 3-6 o jedno miejsce premiowane grą w elicie zagrają w barażach. Do II ligi zdegradowana zostanie tylko jedna ekipa, która zajmie 18., ostatnie miejsce.
GKS Bełchatów rozpoczął sezon z minus 2 punktami.
Tabela wprowadzona: 2020-08-31

Wyniki 1 kolejki

• GKS 1962 Jastrzębie - Arka Gdynia 0:4 (0:3)
  • Odra Opole - ŁKS Łódź 0:4 (0:2)
  • Radomiak - Widzew Łódź 4:1 (0:1)
  • Miedź Legnica - Sandecja Nowy Sącz 3:1 (3:0)
  • Puszcza Niepołomice - Resovia 0:3 (0:1)
  • Górnik Łęczna - GKS Bełchatów 3:0 (1:0)
  • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - Zagłębie Sosnowiec 1:0 (0:0)
  • GKS Tychy - Stomil Olsztyn 0:0
  • Chrobry Głogów - Korona Kielce 1:1 (1:0)

• Co za błysk braku inteligencji :)

A bycie lepszym w piłce nożnej nie polega na tym że ma się strzelonych więcej bramek? Nie zastanowiła Cie taka interpretacja? Choć zakładam że ze składnym mysleniem jest na bakier:)