GKS Katowice - Trefl Gdańsk 3:2. Karol Urbanowicz na podium mistrzostw świata U-21

dak.
3 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Trefl Gdańsk

Trefl Gdańsk zainaugurował sezon od porażki. W pierwszym meczu rozgrywek 2021/22 przegrał z GKS Katowice. Trefl Gdańsk zainaugurował sezon od porażki. W pierwszym meczu rozgrywek 2021/22 przegrał z GKS Katowice.

Trefl Gdańsk przegrał na wyjeździe z GKS Katowice 2:3 (20:25, 20:25, 25:19, 25:21, 12:15) w pierwszym meczu sezonu 2021/22 w PlusLidze. Co prawda zespół Michała Winiarskiego odwrócił losy spotkania po straconych dwóch pierwszych setach, ale w tie-breaku górą byli gospodarze. Lepszy dzień miał natomiast nieobecny na tym spotkaniu Karol Urbanowicz. Środkowy żółto-czarnych z reprezentacją Polski zajął trzecie miejsce w mistrzostwach świata do lat 21 rozgrywanych w Bułgarii.

GKS: Ma'a 3, Szymański 21, Kania 5, Jarosz 20, Quiroga 16, Hain 9, Mariański (libero) oraz Kogut 1, Nowosielski, Domagała

TREFL: Kozub 2, Reichert 4, Crer 14, Wlazły 16, Mika 14, Mordyl 5, Olenderek (libero) oraz Łaba 10, Kampa 1, Sasak, Ciok, Pruszkowski (libero)

Trefl Gdańsk do inauguracji sezonu 2021/22 przystąpił w składzie, na który trener Michał Winiarski wielokrotnie stawiał podczas sparingów w okresie przygotowawczym. Największa zagadka dotyczyła pozycji rozgrywającego po tym, jak z klubem pożegnał się Marcin Janusz, który wybrał Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Od pierwszych minut rozpoczął Łukasz Kozub, jednak w premierowym secie szansę debiutu otrzymał również i Lukas Kampa, który nad morze trafił z Jastrzębskiego Węgla.

GKS Katowice - Trefl Gdańsk. Sprawdź, o co grają siatkarze w sezonie 2021/22. Przeczytaj wywiad z prezesem Dariuszem Gadomskim

Nie tak miał wyglądać początek

Zresztą gra żółto-czarnych nie przypadła do gustu szkoleniowcowi, bo zmian w pierwszej odsłonie było więcej. Na boisku ponadto szybko meldowali się: Kewin Sasak, Patryk Łaba, Dawid Pruszkowski, a nawet i Michał Ciok.

Zaczęło się dobrze, bo od prowadzenia 4:1. GKS przejął inicjatywę po przekroczeniu 10. "oczka", ale następnie przez długi czas toczył się zacięty bój punkt za punkt. W końcu gospodarze odskoczyli na 22:18, dzięki czemu przyjezdni mieli problem ze złapaniem kontaktu. Ostatecznie zakończyło się na 25:20.

Mariusz Wlazły wręczył koszulkę studentce. Zobacz wideo i przeczytaj relację z prezentacji Trefla Gdańsk

Drugą partię na rozegraniu rozpoczął Niemiec, a Kozub nie zagrał już do końca meczu. To była jedyna roszada w składzie Trefla. Zaczęli ją równie udanie, choć tym razem o punkty musieli walczyć jeszcze z większym naciskiem, o czym mogą świadczyć długie wymiany na początku seta. W kolejnych minutach żadna z drużyn nie potrafiła wykazać inicjatywny. Miejscowi mieli minimalną przewagę, która w pewnym momencie zwiększyła się do 4 "oczek" (18:14). Tej nie wypuścili już z rąk i ponownie wygrali do 20.

Trefl Gdańsk rzucił się w pogoń

Żółto-czarni przegrywali 0:2, więc trzeba było coś zmienić. Wtedy szkoleniowiec postawił na Łabę w miejsce Moritza Reicherta. I choć pierwsze minuty nie wyglądały najlepiej, to gdańszczanie potrafili dojść do głosu. Po zdobyciu 8. punktu zaczęła zarysowywać się ich przewaga, której tym razem z rąk już nie wypuścili. Co prawda, gospodarze na chwilę zbliżyli się (13:14), ale zespół Winiarskiego znów odskoczył. Szybko złapał 5 punktów przewagi, dzięki czemu swobodnie mógł wygrać seta i "powrócić" do żywych.

Mariusz Wlazły chciał poznać kolegów z roku. Studentka nie uwierzyła, że to on. Poznaj początek historii

W czwartym secie gdańszczanie znów pozwolili rywalowi na szybkie złapanie przewagi (5:2). Wtedy zdołali unormować sytuację, ale żadna z ekip nie odpuszczała. Do wyniku 17:19 tylko raz mieliśmy 2 punkty różnicy. Gdy goście odskoczyli, to wygranej już nie wypuścili. Zwyciężyli do 21, co oznaczało, że wszystko rozstrzygnie się w tie-breaku.

Przesądził tie-break

Decydująca partia przyniosła najwięcej emocji. GKS doszedł do prowadzenia 6:3, ale wtedy inicjatywę przejęli goście, którzy mieli już przewagę 10:7, a potem i 12:10, ale nie zdołali "utrzymać ciśnienia". Błędy sprawiły, że miejscowi najpierw wyrównali, a następnie dokończyli to, co zaczęli w dwóch pierwszych setach.

Trefl Gdańsk wygrywa na dwóch frontach. Przeczytaj relację z ostatnich sparingów

Udanie w bloku, przyjęcie do poprawy

Siatkarze z Gdańska byli lepsi pod siatką, gdzie zdołali zablokować 13 ataków, przy 7 rywali. Mieli natomiast problemu z przyjęciem. To perfekcyjne wyniosło tylko 12 proc. Gospodarze przyjmowali na poziomie 25 proc., ale i zaliczyli 10 asów serwisowych przy 3 żółto-czarnych.

Natomiast obie drużyny osiągnęły taki sam współczynnik skutecznych ataków - po 43 proc. Jednak różniła się ich liczba. GKS atakował w sumie 133 razy, a Trefl - 115.

Wyniki 1 kolejki

• GKS Katowice - TREFL GDAŃSK 3:2 (25:20, 25:20, 19:25, 21:25, 15:12)
  • LUK Politechnika Lublin - Jastrzębski Węgiel 1:3 (15:25, 21:25, 25:21, 16:25)
  • Indykpol AZS Olsztyn - Asseco Resovia 0:3 (22:25, 18:25, 20:25)
  • Stal Nysa - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 20:25)
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - Ślepsk Malow Suwałki 3:1 (25:23, 23:25, 25:23, 25:21)
  • Cerrad Enea Czarni Radom - Projekt Warszawa 0:3 (16:25, 17:25, 23:25)
  • Cuprum Lubin - PGE Skra Bełchatów 1:3 (22:25, 19:25, 25:22, 25:27)

Reprezentacja Polski z Karolem Urbanowiczem z brązem mistrzostw świata siatkarzy do lat 21

Reprezentacja Polski siatkarzy U-21 z Karolem Urbanowiczem (pierwszy od prawej) z Trefla Gdańsk. Reprezentacja Polski siatkarzy U-21 z Karolem Urbanowiczem (pierwszy od prawej) z Trefla Gdańsk.

Reprezentacja Polski zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata do lat 21 rozgrywanych w Bułgarii. W meczu o brąz biało-czerwoni pokonali Argentynę 3:0 (25:16, 25:14, 25:19). Wcześniej jednak, w półfinale, przegrali z Włochami 2:3 (25:20, 25:20, 11:25, 20:25, 12:15), choć wygrywali już 2:0.

Swoją cegiełkę do medal dołożył Karol Urbanowicz, który de facto został wybrany najlepszym środkowym turnieju. 19-latek z Trefla oba ostatnie spotkania zaczynał w wyjściowej "6". To z Argentyną zakończył z 7 punktami na koncie, z czego 5 zdobył bezpośrednio blokiem. Z kolei w półfinale zgarnął 2 "oczka".

Mistrzostwa świata do lat 21 w siatkówce. Terminarz, tabele i wyniki

W kadrze trenera Daniela Plińskiego występują także dwaj siatkarze Trefla wypożyczeni do innych klubów: Dawid Pawlun (KPS Siedlce) i Jakub Kraut (AGH Kraków). Ponadto drugim szkoleniowcem zespołu jest Ariel Fijoł, który na co dzień trenuje gdańską młodzież.

Warto dodać, że to czwarty krążek Polaków na MŚ U-21. Wcześniej Polacy po złoto sięgali w 1997, 2004 i 2017 roku.

półfinał: Włochy - Polska 3:2 (20:25, 20:25, 25:11, 25:20, 15:12)

POLSKA:
Pawlun 0, Kraut 1, Strulak 3, Urbanowicz 2, Dulski 3, Gomułka, Markiewicz, Gniecki, Kwasigroch, Nowowsiak (libero)

mecz o 3. miejsce: Polska - Argentyna 3:0 (25:16, 25:14, 25:19)

POLSKA:
Pawlun 4, Kraut 6, Dulski 21, Urbanowicz 7, Strulak 0, Kwasigroch 11, Nowowsiak (libero)
dak.

Opinie (4) 1 zablokowana

• (1)

Zespol zgrany z dobrym rozgrywajacym .
    Niestety maja szanse tylko na "niespodziankę" typu puchar polski czy trzecie miejsce w lidze.

• 6 0

• Z Wlazlym sprzed 10 lat I Miką w pełni sił mogliby zawalczyć o zwycięstwo.
      Ale życzę im mistrzostwa ,które wcale nie jest niemożliwe ,niestety bardzo mało realne:(

• 0 0

• To był niestety słaby mecz... Ale liczę że się rozegrają w dalszej części sezonu...

• 9 3

• 24% do 20% na korzyść Trefla.

"
    Mieli natomiast problemu z przyjęciem. To perfekcyjne wyniosło tylko 12 proc. Gospodarze przyjmowali na poziomie 25 proc.,"

Trefl przy 89 zagrywkach przeciwnika miał przyjęcie 53% na 24%..
    GKS przy 80- 51% na 20%
    Warto wspomnieć, że 44 z 89 zagrywek przyjmował powracający do gry po kontuzji Mateusz Mika. Pomimo 3 popełnionych błędów był najlepiej przyjmującym zawodnikiem - 61% na 34%.
    Po czwartym secie - nie licząc środkowych miał najwyższą skuteczność w ataku.
    Granie 5-ciu setów było dla niego zbyt dużym obciążeniem /powrót po kontuzji/ co spowodowało zmianę.