Arka efektownie otworzyła wiosnę

8 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Tak Marcus zdobył pierwszego gola dla Arki wiosną 2015 roku w I lidze

Grzegorz Niciński i Grzegorz Witt rozegrali inaugurację wiosny wybornie pod względem taktycznym. Szkoleniowcom Arki zadanie ułatwiła sytuacja z 31. minuty, gdy z boiska wyrzucony został Muhamed Omić. Po przerwie gdynianie wzmocnili ofensywę, a grający w liczebnym osłabieniu GKS Tychy z minuty na minutę stawał się coraz łatwiejszym celem. Ostatecznie żółto-niebiescy wygrali aż 4:0 (0:0). Rejest bramkowy otworzył Marcus, który miał udział również przy dwóch innych golach. Trafieniem i asystą debiut w I lidze podkreślił Patrik Lomski, mimo że fiński skrzydłowy na wykazanie się miał niespełna pół godziny.

Miszczuk - Stolc, Marcjanik, Sobieraj, Warcholak - Łukasiewicz, Nalepa - Renusz, Rzuchowski, Wojowski - Marcus
Miejsce: Stadion Miejski
Sędziowie: Przybył (Kluczbork) oraz Golis, Szpila
Widzów: 4597
Przyrowski - Gieraga, Porębski, Omić, Mączyński - Grzybek, Dymowski - Radzewicz, Grzeszczyk, Wodecki - Bąk
  • 46' Rzuchowski Zmiany Abbott
  • 68' Wojowski Zmiany Lomski
  • 83' Nalepa Zmiany Gałecki
  • 36' Wodecki Zmiany Kosiec
  • 61' Grzeszczyk Zmiany Kowalczyk
  • 72' Bąk Zmiany Janik
  • 55' Marcus karny
  • 66' Nalepa
  • 74' Abbott
  • 89' Lomski
  • 61' Wojowski
  • 21' Dymowski
  • 32' Przyrowski
  • 41' Porębski
  • 42' Bąk
  • 31' Omić

POMECZOWE KOMENTARZE TRENERÓW:
Grzegorz Niciński Grzegorz Niciński
GRZEGORZ NICIŃSKI (Arka Gdynia):
Był to trudny i ważny mecz. Wiadomo, jaka jest inauguracja. Każdy się przygotowuje, dokonuje transferów, by wystartować jak najlepiej, ale jest zawsze niepewność jak to wszystko wyjdzie.

Obie drużyny miały do siebie respekt. Nie był to porywający mecz w początkowej fazie. Rzeczywiście czerwona kartka dla rywali pozwoliła nam w jeszcze większym stopniu grę w ataku pozycyjnym. W drugiej połowie stwarzaliśmy sobie sytuacje i potrafiliśmy je wykorzystać.

Głośno o tym nie mówiliśmy, ale w ostatnim tygodniu przed meczem mieliśmy sporo problemów zdrowotnych. Lomski miał problem z kolanem, Renusz zbił łokieć, kontuzje mieli też Abbott i Szubert. W drugiej połowie weszli dopiero Paweł i Patrik, obaj z lekkimi jeszcze urazami.

W pierwszej połowie nie chcieliśmy przede wszystkim walki w środku boiska. Stąd w drugiej linii wyszedł Łukasiewicz, który wygrywał większość pojedynków główkowych, co nam pomagało. Z przodu zaczął Marcus. Pokazał, że jak na warunki I ligi z jego formą jest bardzo dobre. Przy karnym, czy bramce na 2:0 pokazał to coś, co daje nam lepszą jakość.

Na pewno nie popadamy w hurra optymizm, gdyż ten mecz nie był idealny w naszym wykonaniu. Wiemy, że to dopiero początek. Musimy dalej walczyć o swoje, rozwijać się. Czeka nas teraz tydzień fajnej pracy i kolejna weryfikacja za tydzień przeciwko Stomilowi.

Młodzież, jeśli na to zasłuży, na pewno otrzyma szansę. Nikt jednak miejsca w "11" nie dostanie za darmo. Muszą ci piłkarze dać sygnał, że na to zasługują. Stolc trenował z nami już od rundy jesiennej. Był cierpliwy, dobrze wyglądał w okresie przygotowawczym i dlatego w tym meczu na niego postawiliśmy. Zagrał poprawnie.

Kibice Arki na inaugurację wiosny mieli powody do zadowolenia

Tomasz Hajto Tomasz Hajto
TOMASZ HAJTO (GKS Tychy):
Obie drużyny zaczęły nerwowo. Czerwona kartka pokrzyżowała nam na pewno plany. Nie widziałem powtórki tej sytuacji. Wszyscy jednak mówią, że Porębski i Omić byli na równi, a zatem decyzja sędziego była kontrowersyjna.

Arbitrzy muszą zdawać sobie sprawę, że to weryfikuje zespoły, pracę sztabu trenerskiego. Gdyby dał faul i żółtą kartkę to nie otwierałby możliwości gry Arce z przewagą jednego zawodnika. Na gorąco nie chciałbym jednoznacznie tego wszystkiego oceniać, muszę zobaczyć powtórki, ale z wieloma decyzjami sędziego nie mogę się pogodzić.

Mimo tego, nawet jak sędzia miał słabszy dzień i popełnił błąd, to ja mam pretensje o tracone bramki do swojego zespołu. Do przerwy mieliśmy jeszcze dobrą organizację gry. W drugiej połowie ją straciliśmy, pogubiliśmy się, straciliśmy koncentrację, popełniliśmy za dużo błędów. Ich konsekwencją były bramki strzelane przez Arkę.

Rzut karny, który był, to z naszej strony kolejny prezent. Daliśmy rywalom prowadzenie, po którym złapali oni wiatr w żagle i z każdym kolejny golem grało im się coraz łatwiej.

Gratuluję trenerowi Arki. Z przebiegu meczu z pewnością gospodarze odnieśli zasłużone zwycięstwo. Moim zdaniem jednak wynik zbyt wysoki, bo takich błędów w defensywie nie możemy popełniać, nie możemy w takich rozmiarach przegrywać z Arką. A czym bliżej końca meczu one były powielane.

Ciężki dla mnie początek w Tychach, ale nikt nie mówił, że będzie łatwo. Wierzę, że ten końcowy sukces osiągniemy. To jest pierwsza bitwa przez nas przegrana. Całe podsumowanie zostanie dokonane za 14 kolejek. Już jednak widać, że wiele w tej naszej grze musimy poprawić. Okazało się, że gdy przychodzi presja, kibice, to nie wszyscy zawodnicy, którzy dobrze wyglądali w okresie przygotowawczym, w Gdyni pokazali swoją dobrą dyspozycję.

Na zdjęciu od prawej: Michał Nalepa, Marcus i Paweł Abbott mogli cieszyć się w meczu z GKS Tychy ze zdobytych goli. Na zdjęciu od prawej: Michał Nalepa, Marcus i Paweł Abbott mogli cieszyć się w meczu z GKS Tychy ze zdobytych goli.

trener Niciński nieco zaskoczył ze składem, jest on bardziej defensywny niż przymiarki z ostatnich sparingów, Łukasiewicz (ARKA) zostaje w drugiej linii, gdzie na środku za partnerów mieć będzie Rzuchowskiego (ARKA) i Nalepę (ARKA), należy oczekiwać, że ci rozgrywający nie będą przywiązani do pozycji, a będą się rotować między 6, 8, a 10. W ataku ustawiony Marcus (ARKA)
z piłkarzy pozyskanych zimą do "11" weszli tylko: Renusz (ARKA) i Rzuchowski (ARKA)
absolutnym debiutantem w I lidze będzie Stolc (ARKA), który zagra na prawej obronie, przed 21-latkiem otwiera się duża szansa, gdyż kontuzjowany jest Glauber, a Kowalski pauzuje za kartki

PRZECZYTAJ CO MÓWIŁ PRZEMYSŁAW STOL PRZED INAUGURACJĄ

na ławce Arki z piłkarzy pozyskanych zimą jest jeszcze tylko Lomski, a także jeszcze jeden piłkarzy, który nie debiutował w I lidze - junior Wojcinowicz, ponadto w rezerwie pozostają: Kędra, Abbott, Jagiełło, Gałecki i Lomski
ostrożne ustawienie Arki wynika z pewnością z docenienia ofensywnych atutów gości, zagrają w niej m.in. Grzeszczyk (GKS), Wodecki (GKS), Bąk (GKS) i były gdyński zawodnik - Radzewicz (GKS)
w "11" GKS jest dwóch piłkarzy, do których zimą przymierzała się także Arka: bramkarz Przyrowski (GKS) i pomocnik Grzeszczyk (GKS)
"Dziś Dzień Kobiet, ale na boisku miejmy nadzieje sami prawdziwi faceci" - w ten sposób powitał publiczność Tomasz Rybiński, rzecznik prasowy Arki i spiker meczu
w roli trenera GKS Tychy zadebiutuje Tomasz Hajto, który jesienią był bliski objęcia Lechii
na trybunie honorowej mocna reprezentacja... Lechia, osoby obecnie i poprzednio związane z gdańskim klubem m.in.: Michał Probierz, Andrzej Juskowiak i Roman Kaczorek
już na 45 minut przed meczem pod kasami były jeszcze kolejki, ale na trybunach nie ma tłoku, o frekwencji tradycyjnie poinformujemy, gdy otrzymamy oficjalne dane, w Gdyni ma to zazwyczaj miejsce w drugiej połowie
piłkarze wychodzą na prezentację, Arka na żółto-niebiesko, Tychy białe stroje
kapitanowie obu drużyn wymieniają się uściskami i proporczykami, tę rolę spełniają Sobieraj (ARKA) i Radzewicz (GKS)
1'
od środka rozpoczęli goście
1'
od pierwszej minuty z trybun: "Hej, Arka gol"
2'
jak na początek marca doskonałe warunki do gry, dobrze przygotowana murawa, słonecznie, ciepło, temperatura około 10 stopni Celsjusza
5'
na razie spokojna gra z obu stron, piłka głównie w środkowych sektorach boiska
6'
pierwszy strzał tego meczu, uderzenie Grzeszczyka (GKS) z około 25 metrów celne, ale zmierzająca w środek bramki piłka nie sprawiła żadnych problemów Miszczukowi (ARKA)
7'
spiker ogłasza, że Grzegorz Witt obchodzi rocznicę 25-lecia w Arce, najpierw był w klubie jako piłkarz oczywiście
8'
doping dla Arki, sektor gości pusty, gdyż GKS ma zakaz wyjazdowy, kibice rywali w liczbie kilkunastu zapewne zajęli miejsca pod tablicą świetlną z drugiej strony boiska, są bez barw i nie prowadzą dopingu
9'
na trybuny dochodzą spóźnienie kibice, wchodzi teraz także Marek Citko
12'
Wojowski (ARKA) nie zdołał opanować piłki w polu karnym gości
13'
ze środkowych pomocników Arki na razie "najwyżej" operuje Rzuchowski (ARKA), takie ustawienie było sprawdzane w jednym ze sparingów
15'
dobiega końca inauguracyjny kwadrans, który upłynął głównie na walce w środku boiska
15'
pierwszy strzał Arki, Renusz (ARKA) niecelnie główkował po dośrodkowaniu Warcholaka (ARKA)
16'
niecelny strzał Nalepy (ARKA)
16'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - przypominają kibice
19'
indywidualna akcja Radzewicza (GKS), udane dryblingi, zakończył ją powrót Wojowskiego (ARKA)
21'
Żółtą kartką został ukarany Dymowski (GKS), który faulował Rzuchowskiego
21'
Wojowski (ARKA) nie mógł złożyć się do celnego strzału, Gieraga atakował na pograniczu "nakładki", co mogło przynieść rzut wolny pośredni dla Arki w polu karnym, ale sędzia nie zareagował
24'
boisko odczuwa jednak trudy zimy, w niektórych miejscach kępy trawy są już wyrwane, jedną z nich właśnie przydeptał... trener Niciński
26'
zablokowany strzał Marcusa (ARKA)
27'
faulowany Renusz (ARKA), wolny 10 metrów od narożnika pola karnego GKS
28'
Gieraga (GKS) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu z wolnego Wojowskiego (ARKA)
28'
szybka kontra GKS, Wodecki (GKS) z lewego skrzydła dograł w pole karne do Bąka, uderzenie tego drugiego z woleja nad poprzeczką
29'
ryzykownie defensywa Arki, piłka do Miszczuka (ARKA), którego wślizgiem atakował Bąk (GKS), bramkarz zdołał oddać piłkę do boku, do Warcholaka (ARKA)
31'
Marcus (ARKA) doszedł do długiego podania i odważnie wszedł między dwóch obrońców GKS, gdy wychodził sam na sam z bramkarzem został sfaulowany
czerwona kartka
31'
Omić (GKS) otrzymał czerwoną kartkę za faul na Marcusie Goście grać będą w "10"
32'
Żółtą kartką został ukarany Przyrowski (GKS), który próbował protestować u sędziego
34'
Rzuchowski (ARKA) z wolnego z około 25 metrów strzelił w mur
34'
Warcholak (ARKA) doszedł do odbitej piłki i dobrze uderzył z 20. metra, Przyrowski (GKS) obronił
35'
"Arkowcy gol" - z trybun
36'
GKS przeprowadza zmianę, wzmacniając defensywę. Boisko opuszcza skrzydłowy Wodecki, w jego miejsce wchodzi defensywny pomocnik Kosiec.
37'
na środek obrony po zejściu Omicia (GKS) przesunięty został Gieraga, są też inne przetasowania, Radzewicz grać będzie teraz z lewej strony pomocy, a prawym obrońcą będzie Grzybek
39'
"Arka najlepsza jest..." - z trybun
39'
mimo gry w osłabieniu gościom udało się wywalczyć róg, długo przygotowują się do niego rozegrania, by zyskać na czasie
40'
bez zagrożenia dla bramki Arki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Grzeszczyka (GKS)
41'
Żółtą kartką został ukarany Porębski (GKS) po faulu na Rzuchowskim
42'
Żółtą kartką został ukarany Bąk (GKS), który faulował Wojowskiego
43'
prostopadłe podanie Rzuchowskiego (ARKA) w kierunku Renusza (ARKA), najszybszy przy piłce Przyrowski (GKS)
44'
rozgrzewają się Abbott, Gałecki i Lech
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Sobieraj (ARKA) coraz częściej stara się rozgrywać piłkę na połowie rywali, ale przecież tego nie powinien czynić środkowy obrońca, środkowi pomocnicy za bardzo schowani
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. W GDYNI BEZ GOLI
Ustawienie składu Arki, a następnie obraz gry, gdy jeszcze obie drużyny grały w pełnych składach, pokazywały, że piłkarze mają przed sobą duży respekt. Bardziej myślano o zabezpieczeniu tyłów, a jeśli próbowano atakować to tak, by się nadmiernie nie odkryć.
Gospodarze od początku mieli optyczną przewagę, częściej byli przy piłce, ale grali za wolno, zbyt często akcje forsowali środkiem boiska, by rozerwać dobrze zorganizowaną defensywę GKS.
Głównym wydarzeniem pierwszej połowy była akcja Marcusa, która zaowocowała czerwoną kartką dla Omnicia. Po meczu z pewnością goście będą kwestionować zasadność tej kary, ale nie ulega wątpliwości, że Marcus doskonale wykorzystał niezdecydowanie obrońców gości.
Obraz gry niewiele się zmienił po wyrzuceniu z boiska Omnicia. Żółto-niebiescy nie ruszyli do frontalnego ataku, a trener Niciński nie odpowiedział zmianą, na przykład wprowadzając kolejnego napastnika, na roszadę defensywną, którą dokonał Hajto. Gdyński szkoleniowiec w okresie zimowym wypracował sobie jednak liczne warianty bardziej odważnego ustawienia ofensywy niż to widzieliśmy przed przerwą. Należy oczekiwać, że w drugiej połowie pojawi się na boisku napastnik Abbott, który intensywnie rozgrzewał się już przed przerwą, a szansę dostanie również skuteczny w sparingach skrzydłowy Lomski. Jest też wariant z nominalnym skrzydłowym Wojowskim (ARKA) jako obrońcą, co także pozwala skierować większą liczbę ofensywnych graczy na boisko.
w przerwie konkurs dla kibiców, strzały z karnych, w bramce maskotka klubu - Śledź, wśród czwroga uczestników są dwie panie, czy z racji Dnia Kobiet to jedna z nich wygra?
przy dopingu publiczności konkurs jedenastek wygrała pani Ela, która oddała dwa celne strzały
trener Witt w rozmowie z Abbottem, który intensywnie się rozgrzewa, czy to Paweł wejdzie na drugą połowę, a w szatni zostanie jeden z defensywnych pomocników bądź środkowych obrońców?
46'
ARKA przeprowadza zmianę zgodnie z tym co sugerowaliśmy. Boisko opuszcza Rzuchowski, w jego miejsce wchodzi Abbott.
46'
drugą połowę rozpoczęła Arka
46'
zmiana w ofensywie Arki, Abbott (ARKA) będzie obecnie najbardziej wysuniętym piłkarzem Arki, a za nim ustawiony jest Marcus (ARKA)
46'
"Areczko, tylko zwycięstwo" - przypomina skandowanie kibiców
47'
kontrowersja w polu karnym GKS, po wrzutce Stolca (ARKA), przewrócił się Wojowski (ARKA), ale sędzia nakazał, by wykonać róg
48'
drugi róg z rzędu dla Arki, oba wykonał Nalepa (ARKA)
48'
po dośrodkowaniu z rogu Nalepy (ARKA) niecelnie strzelał Marcjanik (ARKA)
49'
zablokowany strzał Nalepy (ARKA)
50'
dośrodkowanie Stolca (ARKA) w pole karne, piłki nie sięgnął Abbott (ARKA)
52'
kolejne dośrodkowanie Stolca (ARKA), tym razem piłkę przechwycił Przyrowski (GKS)
54'
w drugiej połowie Arka gra bardziej skrzydłami niż przed przerwą
54'
karny dla Arki. Porębski faulował Warcholaka
55'
[1:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Marcus karny. Marcus strzelił tak jak w sparingach, czyli w lewy, dolny róg bramki. Przyrowski rzucił się tam, ale strzał był tak precyzyjny, że nie sięgnął piłki
57'
piłka w bramce Arki, ale był spalony, gol nie zostanie uznany. Po dośrodkowaniu z wolnego Grzeszczyka, celnie strzelał Porębski
58'
Wojowski (ARKA) wywalczył róg
58'
po rozegraniu rogu sprzed pola karnego strzelał Warcholak (ARKA), piłka przeszła metr od słupka bramki GKS
59'
"Jeszcze jeden" - skandowanie z trybun, a po chwili "Arka gol"
60'
włączono jupitery, choć widoczność jest doskonała, nadal słoneczna aura
61'
Żółtą kartką został ukarany Wojowski (ARKA).
61'
GKS przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Grzeszczyk, w jego miejsce wchodzi Kowalczyk.
oficjalna frekwencja 4597 kibiców
66'
[2:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Nalepa. Obronę GKS wymanewrował Marcus, który z piłką dobiegł niemal do piłki końcowej i wycofał do nabiegającego Nalepy, po strzale Michała próbował jeszcze interweniować Porębski, ale kopnął piłkę do własnej siatki
68'
ARKA przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Wojowski, w jego miejsce wchodzi Lomski.
69'
trener Niciński jeszcze bardziej chce podkręcić tempo akcji, zmiana w ustawieniu na skrzydłach, Lomski zagra na prawej stronie tam jak w większości sparingów, w których strzelił 5 goli, a Renusz (ARKA) przeszedł na lewe skrzydło
71'
blisko trzeciego gola, dośrodkowanie Renusza (ARKA) z lewego skrzydła, Lomski zgrał głową, a strzelający z kilku metrów Nalepa (ARKA) trafił w Przyrowskiego (GKS)
72'
GKS przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bąk, w jego miejsce wchodzi Janik.
74'
[3:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Abbott. Paweł strzelił pod poprzeczkę, a asystę zaliczył Lomski, który przedarł się prawym skrzydłem
75'
"Jeszcze siedem" - skandowanie z trybun
77'
"Ekstraklasę za rok będziemy mieli, Puchar Polski wróci do nas też..." - śpiewają kibice
78'
niecelny strzał sprzed "16" Radzewicza (GKS)
80'
celny strzał Warcholaka (ARKA) z wolnego z 25 metra, Przyrowski (GKS) piąstkuje piłkę
82'
na róg wybita piłka po dośrodkowaniu Stolca (ARKA)
83'
ARKA przeprowadza ostatnią zmianę. Boisko opuszcza Nalepa, w jego miejsce wchodzi Gałecki, dla którego jest to pierwszy występ w tym sezonie w I lidze
83'
bez zagrożenie dla GKS po rogu Arki
85'
"Arka Gdynia" - skandowanie z trybun
87'
atak gości "skasowany" przez Sobieraja (ARKA)
87'
niecelny strzał z dystansu Dymowskiego (GKS)
89'
[4:0] ARKA STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Lomski. Przyrowski odbił piłkę przed siebie po strzale Marcusa, a skuteczną dobitką popisał się debiutujący w Arce Lomski
90'
"Areczka trzy punkty ma..." - śpiewają kibice
90'
mamy już po czasie, ale sędzia techniczny nie pokazał tablicy o ile dłużej trwać będzie spotkanie
90+2
Arka rozgrywa piłkę na własnej połowie w oczekiwaniu na końcowy gwizdek
90+3
KONIEC MECZU. ARKA WYGRAŁA 4:0
piłkarze podeszli do kibiców, gromkie brawa i tradycyjnie skandowania "Kto wygrał mecz?" i odpowiedź "Arka"

• Stomil Olsztyn - Bytovia 2:0 (2:0)
  • Wisła Płock - Zagłębie Lubin 0:1 (0:0)
  • Chojniczanka - Chrobry Głogów 1:1 (0:0)
  • Flota Świnoujście - Olimpia Grudziądz 1:0 (0:0)
  • Miedź Legnica - Dolcan Ząbki 0:3 (0:1)
  • Termalica Bruk-Bet Nieciecza - GKS Katowice 1:0 (1:0)
  • Wigry Suwałki - Pogoń Siedlce 2:0 (1:0)
  • Widzew Łódź - Sandecja Nowy Sącz (odwołany przez PZPN w związku z zawieszeniem licencji gospodarzy)

Opinie (127) ponad 20 zablokowanych

• Arka Gdynia!!! Duma Pomorza!!! Dziękujemy!!! (5)

• 145 91

• To się nazywa Zwycięstwo !!!

• 43 21

• Arka jest obecnie w lepszej formie niż Real Madryt.