Wiadomości

GKSŻ straszy "ćmą". Żużel jak piłka?

Główna Komisja Sportu Żużlowego przedstawiła projekt zmian w regulaminie zawodów na torach żużlowych na 2002 rok. Wśród proponowanych zmian są także nowe przepisy dotyczące Kalkulowanej Średniej Meczowej (KSM).

Bardzo ważną przy budowaniu zespołu propozycją jest ustalenie KSM drużyny (6 najwyższych KSM zawodników biorących udział w zawodach) na 42 punkty. "Ćma" dla każdego zawodnika na rok 2002 obliczana jest na podstawie średniej biegowej ze spotkań ligowych w sezonie 2001, bez dwóch ostatnich rund. Zawodnik zagraniczny, który w roku 2001 uzyskał KSM niższą niż 4,5 punktu, nie otrzyma zgody na start w zawodach ligowych (w sezonie 2003 minimum 5,5 punktu). GKSŻ postanowiła zająć się również sprawą zawodników, którzy przyjmują polskie obywatelstwo. Żużlowcowi, który posiadał lub posiada licencję innej federacji narodowej, po otrzymaniu polskiej licencji przyznana będzie KSM 6,5 punktu. Jeźdźcy startujący w Grand Prix z numerami od 1 do 16, którzy nie uzyskali KSM, będą jeździć ze średnią 8,0. Pozostałe przepisy pozostają bez zmian.

- Nie jestem zwolennikiem wprowadzenia limitu 42 punktów dla zespołu - powiedział nam Zbigniew Bartkowiak, prezes ZKŻ Zielona Góra. - Przy tym przepisie musimy pozbyć się jednego z dobrych zawodników, a przecież chcemy mieć drużynę, która powalczy o powrót do Ekstraligi. Zgadzamy się natomiast ze średnią dla zawodników, którzy przyjmują polskie obywatelstwo - dodał prezes zielonogórskiego klubu.

Podobną opinię o proponowanych zmianach ma klub z Leszna. - Nie popieramy KSM zaproponowanej przez GKSŻ - powiedział "Głosowi" Leszek Jankowski. - Zgadzamy się natomiast, że nowi zawodnicy z polskimi paszportami powinni mieć wyższe średnie - dodał wiceprezes Unii.

Z proponowanych zmian nie są zadowoleni również przedstawiciele drugoligowców. - Przy ograniczeniu KSM do 42 punktów trudno będzie nam zbudować silną drużynę - powiedział nam Marek Dudek, wiceprezes Śląska Świętochłowice. - Przy kompletowaniu składu będziemy mieli duże problemy, bo zawodnicy wyjeździli wysokie średnie i trzeba będzie z kogoś zrezygnować - dodał prezes Dudek.

Na planowanym na 21 listopada zjeździe GKSŻ zapowiada się ostra dyskusja, bo swoje propozycje zamierzają zgłosić przedstawiciele klubów, którzy spotkali się w Rybniku. Głównym tematem rybnickiego spotkania była reforma rozgrywek ligowych. Propozycje nowego podziału na dwie ligi przedstawił Janusz Woźniak z Warszawy. Rozgrywki miałyby się toczyć na wzór piłkarskich. W I lidze rywalizowałoby 12 zespołów podzielonych na dwie grupy po 6 ekip. Po zakończeniu pierwszej rundy pierwsze trzy drużyny z każdej ekipy walczyłyby o medale, a pozostałe o utrzymanie. Spadałyby dwie ostatnie ekipy.

Znany jest już projekt kalendarza imprez w roku 2002. Kryterium Asów w Bydgoszczy, które oficjalnie rozpoczyna sezon żużlowy, odbędzie się 24 marca. Tydzień później wystartują Ekstraliga i I liga. 16 kwietnia Gdańsk będzie gospodarzem krajowego finału eliminacji mistrzostw świata, i będzie to jedyna impreza na gdańskim torze poza meczami ligowymi i zawodami juniorskimi. Finały imprez mistrzowskich odbędą się: 9 czerwca MIMP w Lesznie, 28 czerwca MPPK (Wrocław), 7 lipca MMPPK (Piła), 15 sierpnia IMP (Toruń). Finał indywidualnych mistrzostw Europy odbędzie się w 25 sierpnia w Heusden-Zolder, a najlepszych juniorów 21 września gościć będzie Rybnik.

Tomasz ŁunkiewiczOpinie (1)

  • GKS Wybrzeże Gd.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2020

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »