GTK Gdynia - BC Polkowice 51:105. Koszykarki spadły z Energa Basket Ligi Kobiet

sez
2 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Koszykarki GTK Gdynia spadły z Energa Basket Ligi Kobiet. Koszykarki GTK Gdynia spadły z Energa Basket Ligi Kobiet.

GTK Gdynia przegrało u siebie z BC Polkowice 51:105 (11:26, 15:25, 15:27, 10:27) w zaległym meczu 17. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Dla gospodyń był to ostatni mecz w sezonie zasadniczym, po którym już wiadomo, że spadną z najwyższej klasy rozgrywek. Natomiast przyjezdne tym zwycięstwem zapewniły sobie numer 1 do play-off. W sobotę wrócą do Gdyni na mecz z VBW Arką Gdynia. Początek spotkania w sobotę o godzinie 19 w hali XVII LO w Wiczlinie. Dla kibiców wstęp wolny.

VBW Arka Gdynia na 3. miejscu do play-off. Wystaw oceny koszykarkom i trenerce za mecz ze Ślęzą Wrocław 78:57

GTK: Marcinkowska 14 (1x3, 5 zb.), Parzeńska 12 (1x3), Ossowska 8 (2x3), Niemojewska 3 (1x3, 7 as.), Szulc 2 (5 zb.) oraz Kobylińska 8 (2x3), Gilmajster 4, Piestrzyńska 0, Zalewska 0, Homza 0

Polkowice: Mavunga 21 (12 zb.), Wheeler 10 (2x3, 10 as.), Spanou 8 (8 zb.), Gajda 6, Grabska 4 oraz Telenga 17 (17 zb.), Cado 13 (2x3), Gertchen 10 (2x3), Zięmborska 10, Puter 6

Przeczytaj, o co walczą trójmiejskie koszykarki

GTK musiało sprawić wielką sensację, by przedłużyć swoje szanse na utrzymanie w Energa Basket Lidze Kobiet. BC Polkowice jednak podeszło do rywalizacji z zespołem z Trójmiasta w 100 proc. zmobilizowane i już w pierwszej kwarcie pozbawiło złudzeń zawodniczki Karoliny Szlachty. Gdynianki na początku niespodziewanie prowadziły 6:2, lecz po 10 minutach ich strata wynosiła aż 15 punktów (11:26).

Druga odsłona to nadal dominacja drużyny aspirującej do medalu na koniec rozgrywek. Koszykarki na przerwę schodziły przy wyniku 51:26 dla BC. Najskuteczniejsze w GTK okazały się: Marta Marcinkowska (14 punktów) oraz Aleksandra Parzeńska (12). Ta pierwsza miała kłopot z rzutami z gry (2/9). Dorobek punktowy gdynianka poprawiła sobie z linii rzutów wolnych. Wśród polkowiczanek nie do zatrzymania była Stephanie Mavunga. Amerykanka uzbierała 21 punktów w nieco ponad 18 minut.

Anna Wińkowska przeniosła się do Hiszpanii

W drugiej połowie nic się nie zmieniło, w żadnej z kwart koszykarki z Trójmiasta nie powalczyły z rywalkami. Przewaga BC Polkowice z minuty na minutę rosła. Ostatecznie mecz zakończył się porażką GTK 51:105. Różnica klas to mało powiedziane, choć takiego scenariusza można było się spodziewać już przed rozpoczęciem spotkania. Skuteczność gdynianek z gry, to tylko 22 proc. (14/61). Z takimi rzutami nie da się powalczyć z wicemistrzyniami Polski.

Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz

GTK spadło po dwóch latach spędzonych w najwyższej klasie rozgrywkowej. Rok temu drużyna składająca się głównie z młodzieży zajęła ostatnie miejsce, ale mogła pozostać w elicie po wykupieniu tzw. dzikiej karty. W porównaniu ze zmaganiami 2020/21 udało się zanotować postęp. Wtedy koszykarki przegrały wszystkie mecze, w obecnym sezonie wygrały natomiast 2 razy.

GTK Gdynia - Basket Bydgoszcz 63:75. Przeczytaj o meczu, który mógł zapewnić utrzymanie

Drużyna BC Polkowice dzięki wygranej w Gdyni zapewniła sobie 1. miejsce do play-off. Co prawda mogą zrównać się z tą nią jeszcze Pszczółki z Lublina, ale polkowiczanki mają lepszy bilans bezpośrednich meczów (79:68, 72:75), a on przeważa w takiej sytuacji.

11 Gtk Gdynia 20 2 18 1172:1536 22
w sezonie zasadniczym każdy gra z każdym mecz i rewanż. Do play-off awansuje 8 najlepszych drużyn. Zespoły z miejsc 9-11 kończą rozgrywki. Najsłabszy jest degradowany do I ligi.
Tabela wprowadzona: 2022-03-06

Wyniki 22 kolejki

• VBW ARKA Gdynia - BC Polkowice 78:81 (23:13, 17:21, 16:18, 16:20, d. 6:9)
  • Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 55:61 (16:21, 14:15, 11:7, 14:18)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Ślęza Wrocław 88:63 (24:25, 22:10, 22:16, 20:12)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - Energa Toruń 53:58 (19:16, 14:9, 16:15, 4:18)
  • Polonia Warszawa - Enea AZS Politechnika Poznań 86:66 (19:14, 17:25, 28:9, 22:18)
  • pauza: GTK Gdynia