GTK Gdynia - Basket Bydgoszcz 63:75. Koszykarki w 5 minut straciły 21 punktów

sez
26 lutego 2022 (artykuł sprzed 2 lat)
Koszykarki GTK Gdynia w sobotę zagrały z Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz. Pierwsze skrzypce grała Jowita Ossowska (na zdjęciu z nr 5). Koszykarki GTK Gdynia w sobotę zagrały z Polskie Przetwory Basket-25 Bydgoszcz. Pierwsze skrzypce grała Jowita Ossowska (na zdjęciu z nr 5).

GTK Gdynia przegrało u siebie z zespołem Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 63:75 (12:14, 26:18, 13:23, 12:20) w 21. kolejce Energa Basket Ligi Kobiet. Gospodynie jeszcze w trzeciej prowadziły 45:32, ale w ciągu 5 minut straciły aż 21 punktów, co okazało się kluczowe dla końcowego rezultat. Ta porażka sprawia, że jeśli podopieczne Karoliny Szlachty nie sprawią sensacji w ostatnim meczu z Polkowicami, zostaną zdegradowane.

GTK: Ossowska 17 (2x3), Marcinkowska 12, Wińkowska 10 (6 zb.), Parzeńska 8 (1x3, 6 zb.), Niemojewska 5 (17 as.) oraz Piestrzyńska 6 (2x3), Kobylińska 3 (1x3), Szulc 2

Polskie Przetwory Basket 25: Fontaine 16, Michałek 14 (2x3), Sobiech 9, Eivery 7 (1x3, 6 as.), Alleyne 6 (15 zb.) oraz Miškinienė 10 (6 zb.), Poboży 8, Zasada 3 (1x3), Zmierczak 2

Enea AZS Politechnika Poznań - GTK Gdynia 55:78 - przeczytaj relację, wystaw oceny koszykarkom i trenerce

GTK Gdynia ugościło drużynę z Bydgoszczy po środowym zwycięstwie w Poznaniu. Kolejna wygrana podopiecznych Karoliny Szlachty pozwoliłaby opuściły im ostatnie miejsce w tabeli Energa Basket Ligi kobiet, gdyż w bilansie bezpośrednich meczów są słabsze od Energi Toruń, a ten element decyduje w końcowym rozrachunku.

W pierwszych minutach drużyny grały nieskutecznie, więcej punktów zdobyły jednak zawodniczki z województwa kujawsko-pomorskiego. Po premierowej kwarcie na minimalnym prowadzeniu znajdowały się bydgoszczanki (12:14 dla zespołu gości).

Częściej do rzutów dochodziły przyjezdne, ale ich skuteczność pozostawiała wiele do życzenia. Najlepiej rzucała Nathalie Fontaine (3/4 z gry). Druga odsłona rozpoczęła się lepiej dla GTK. Marta Marcinkowska trafiła dwa rzuty wolne, a także dwukrotnie zdobyła punkty spod kosza. To pozwoliło gdyniankom objąć prowadzenie 18:14. Przyjezdne były skuteczne dopiero po upływie dwóch minut.

Wynik przez cały czas oscylował w okolicach remisu. Prób z dystansu nie brakowało, lecz pierwsza trójka wpadła do kosza dopiero w połowie drugiej kwarty, a jej autorką okazała się Julia Piestrzyńska. Chwilę później Jowita Ossowska dorzuciła trzy celne rzuty i GTK uciekło na 5 punktów (28:23). Koszykarki nie zatrzymywały się, na przerwę schodziły z 6-punktową zaliczką - 38:32.

Mistrzostwa Polski koszykarek do lat 19: 2. Politechnika Gdańska, 5. GTK Gdynia

Najskuteczniejsza była Ossowska. Skrzydłowa GTK po pierwszej połowie miała na swoim koncie 14 punktów. W ostatnich minutach drugiej kwarty zaprezentowała dwa celne rzuty za trzy, czym tylko poprawiła nastrój zarówno swój, jak i nastroje koleżanek. Podopieczne Karoliny Szlachty na początku drugiej połowy zdobyły 7 punktów z rzędu i prowadziły już 45:32. Z taką zaliczką mogły powoli myśleć o wygranej.

Bydgoszczanki nie zamierzały się poddawać i wciąż próbowały wywierać presję na gdynianki. Kilka akcji później przewaga GTK wynosiła raptem 2 punkty (45:43). W tym fragmencie meczu nie do zatrzymania była Karina Michałek (dwa celne rzuty za trzy i raz za dwa). Problemy trójmiejskiej drużyny się nawarstwiły, aż w końcu to przyjezdne odzyskały prowadzenie (45:47).

Trzecią kwartę koszykarki z Trójmiasta przegrały 13:23. W ciągu ponad 5 minut straciły aż... 21 punktów. To zaważyło o porażce. W ostatnich 10 minutach zawodniczki z Bydgoszczy nie tylko kontrolowały sytuację na parkiecie, ale również powiększyły przewagę. Spotkanie zakończyło się wynikiem 63:75. Gdynianki obeszły się smakiem, słaba druga połowa zadecydowała o porażce. Koszykarki Polskie Przetwory Basket 25 rzucały z gry na skuteczności 50 proc., skuteczność GTK wyniosła tylko 34 proc. Na uwagę zasługuje postawa Julii Niemojewskiej, która zanotowała 17 asyst.

Ta porażka sprawia, że GTK bardzo trudno będzie opuścić ostatnią pozycję w tabeli. Na koniec sezonu zasadniczego zmierzą się z koszykarkami z Polkowic. Tylko wygrana i korzystne wyniki na innych parkietach pozwolą utrzymać im się w Energa Basket Lidze Kobiet.

Przypomnijmy, że w przypadku uzyskaniu przez dwie lub więcej drużyn identycznej liczby punktów o wyższym miejscu decyduje lepszy bilans bezpośrednich meczów. GTK ma słabszy bilans w konfrontacji z Energą, a przy porównaniu z Energą Politechniką Poznań oraz w tabeli na trzy te zespoły zachowałaby miejsce w elicie. Na razie poznanianki mają o jedno zwycięstwo więcej.

Wyniki 21 kolejki

• GTK GDYNIA - Polskie Przetwory Basket 25 Bydgoszcz 63:75 (12:14, 26:18, 13:23, 12:20)
  • Enea AZS Politechnika Poznań - VBW ARKA GDYNIA 58:86 (16:20, 13:19, 17:26, 12:21)
  • BC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. 87:47 (19:12, 21:8, 28:16, 19:11)
  • Energa Toruń - Polonia Warszawa 57:75 (19:29, 10:18, 10:20, 18:8)
  • Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin - CTL Zagłębie Sosnowiec 93:69 (30:15, 19:17, 21:15, 23:22)
  • pauza: Ślęza Wrocław
sez

Opinie (9)

• Szkoda (4)

Słabsza obrona i po meczu. Wińkowska do vbw za Borkowską. Słaby ten Bydgoszcz. Vbw nie powinno miec problemów w play off.

• 6 5

• Niemojewska moglaby spokojnie grać w Vbw za Pinelopę. Na pewno lepiej panuje nad piłką, niż Bazan. Ciekawe czemu jej nie wzięli, albo nie chciała.

• 3 5

• Na zdjęciu jeszcze Bazan z Niemojewską. Trochę czasu już minęło.

• 7 0

• Laura coś dzisiaj słabo grała.

• 1 4

• Wińkowska w Saragossie

No i Wińkowską na razie na 2 miesiace podebrał klub z Hiszpanii. Nie wiadomo czy zostanie itd. a mogłaby grać dla arki zamiast Borkowskiej. Na pewno więcej dla zespołu by dała. Jakby Borkowska była dobra, to też by ją ktoś wziął.

• 1 3

• Dzielnie walczyły

Trzeba sklonować Niemojewską. Kiedy złapała 4 przewinienie wszystko się posypało. Potrzebna druga rozgrywająca. Winkowska puka do VBW.

• 6 5

• Dziennikarz jak zwykle wyłuskuje to co pesymistyczne bo się lepiej sorzedaje

Bydgoszcz to kandydat do medali MP z zawodniczkami uznanej marki i powinno się podkreślić raczej kolejny wyczyn Julli Niemojewskiej 17 asyst i walkę dziewcząt, która mogła sprawić niespodziankę

• 5 5

• (1)

Bydgoszcz kandydatem do medalu w tym sezonie? Wątpię - bez Jeffery to średniak ligowy. I w czwórce raczej nie będzie, bo nie sądzę, żeby był w stanie wygrać z rywalizację z Gorzowem w ćwierćfinale czy tym bardziej z Arką.