GTK Gdynia - DGT AZS Politechnika Gdańska 67:98 w derbach koszykarek

dak.
21 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
W trójmiejskich derbach koszykarek lepsze okazała się DGT AZS Politechnika Gdańska. Na zdjęciu w walce o piłkę Jowita Ossowska (nr 5) i Justyna Rudzka (nr 16). W trójmiejskich derbach koszykarek lepsze okazała się DGT AZS Politechnika Gdańska. Na zdjęciu w walce o piłkę Jowita Ossowska (nr 5) i Justyna Rudzka (nr 16).

DGT AZS Politechnika Gdańska pokonała na wyjeździe GTK Gdynia 98:67 (29:20, 28:11, 30:20, 11:16) w meczu rozegranym awansem z 13. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Trójmiejskie derby koszykarek nabierały różnego tempa, ale dzięki szybko wyrobionej przewadze to podopieczne Wojciecha Szawarskiego mogły kontrolować grę od pierwszej kwarty. Gdańszczanki trafiły aż 20 "trójek".

VBW Arka wróciła do treningów. Puchar Polski koszykarek 2021 w Gdyni

GTK: Marcinkowska 15 (2x3), Rudzka 15 (2x3), Żytkowska 7 (1x3), Borkowska 4 (6 zb.), Niemojewska 2 oraz Bazan 17 (2x3, 7 as.), Szmyrka 4, Homza 3 (1x3), Płotka 0

DGT PG: Hamblin 21 (1x3, 7 zb.), Rymarenko 12 (3x3), Pyka 11 (3x3), Davis 9 (3x3, 6 as.), Ossowska 5 (1x3, 8 as.) oraz Bujniak 11 (3x3), Scekić 10 (3x3), Koc 8, Zmierczak 6 (2x3), Gwizdała 5 (1x3), Górska 0

GTK Gdynia

Sportowa Politechnika

Do trójmiejskich derbów koszykarek pierwotnie miało dojść w przerwie świąteczno-noworocznej, jednak oba zespoły pauzowały w miniony weekend i zdecydowano się na rozegranie tego spotkania awansem. Praktycznie cała 11. kolejka została storpedowana przez koronawirusa.

GTK Gdynia - Energa Toruń 52:55. Relacja, oceny

W pierwszej kwarcie obie drużyny narzuciły wysokie tempo. Początek lepiej zaczął układać się dla Politechniki Gdańskiej, która prowadziła 7:0 po 1,5 minuty. Odpowiedzialność za odrabianie strat wzięła Justyna Rudzka, zdobywając 7 pierwszych punktów dla swojego teamu. Wtedy jednak "trójkami" odpowiedziały: Jazmine DavisKateryna Rymarenko, a po chwili także i Jowita Ossowska, po trafieniu której było 22:13. Podobna przewaga utrzymywała się już do zakończenia premierowej partii.

W drugiej przyjezdne jeszcze bardziej podkręciły tempo, bo po niespełna 14 minutach różnica wynosiła 18 "oczek". Szybką trójką odpowiedziała Julia Bazan, ale na kolejne punkty młodych koszykarek musieliśmy czekać 5 minut, gdy okazję wykorzystała Alicja Żytkowska. Natomiast rywalki do przerwy trafiały już tylko z dystansu, dzięki czemu prowadziły 57:31. Autorem jednej z nich była Sylwia Bujniak, dla której był to pierwszy mecz w tym miesiącu. Koszykarka przez złamany nos musiała grać w masce.

Po zmianie stron doszło do szybkiej wymiany ciosów. Gospodynie co prawda zmniejszyły straty do 21 punktów, ale po trzech minutach wzrosła do 31. Beniaminek szukał swoich szans, ale nie zawsze mógł znaleźć drogę do kosza, czego nie można powiedzieć o podopiecznych Wojciecha Szawarskiego. Po trzeciej kwarcie prowadziły 87:51.

DGT AZS Politechnika Gdańska - Enea AZS Poznań 87:83. Relacja, oceny. Maja Skerić nową rozgrywającą

W ostatniej kwarcie gospodynie mogły już tylko pomniejszać rozmiary porażki. I faktycznie sztuka ta zaczęła się udawać dzięki Marcie Marcinkowskiej, a następnie Kamili Borkowskiej. Później jednak znów mieliśmy 3-minuty przestój, ale tempo opadło i po stronie przyjezdnych, które miały już zapewnione zwycięstwo.

Skuteczność z gry GTK wyniosła 44 proc. (26 z 59 trafionych rzutów), a z dystansu 38 proc. (8 z 21). Natomiast w Politechnice celność z gry zatrzymała się na 55 proc. (33 z 59) i na 60 proc. zza łuku (20 z 33). PG była lepsza także pod koszem zbierając o 8 piłek więcej (33 do 25). Gdynianki za to zanotowały 18 strat, przy 14 gdańskiego zespołu.

Wyniki 13 kolejki

• GTK GDYNIA - DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA 67:98 (20:29, 11:28, 20:30, 16:11)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - VBW ARKA GDYNIA (przełożony na 17.02)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - CCC Polkowice 76:93 (23:23, 22:30, 15:22, 16:18)
  • Energa Toruń - Ślęza Wrocław 68:63 (13:15, 20:12, 22:17, 13:19)
  • Pszczółka Polski-Cukier AZS-UMCS Lublin - Basket 25 Bydgoszcz (przełożony na 17.02)