GTK Gdynia - Energa Toruń 52:55. Koszykarki roztrwoniły 18 pkt przewagi

13 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Pierwsza wygrana GTK była na wyciągnięcie ręki. Niestety, gdyńskie koszykarki dały wydrzeć sobie zwycięstwo w drugiej połowie meczu z Energą Toruń. Pierwsza wygrana GTK była na wyciągnięcie ręki. Niestety, gdyńskie koszykarki dały wydrzeć sobie zwycięstwo w drugiej połowie meczu z Energą Toruń.

GTK Gdynia przegrało u siebie z Energą Toruń 52:55 (14:9, 21:12, 11:18, 6:16). Podopieczne Jeleny Skerović prowadziły już różnicą 18 pkt, ale roztrwoniły przewagę. Po tym spotkaniu są jedynym zespołem bez zwycięstwa w Energa Basket Lidze Kobiet.

GTK: Marcinkowska 12 pkt (3x3), Kalenik 7, Żytkowska 5 (1x3), Niemojewska 4 (7 as.), Rudzka 3 oraz Makurat 9 (3x3), Borkowska 7, Bazan 5, Szmyrka 0

Energa: Sagerer 17 (15 zb.), Tłumak 8 (2x3), Podkańska 6 (1x3), Grzenkowicz 5, Ziętara 2 oraz Burkholder 11 (2x3), Wieczyńska 5 (1x3), Jackson 1

GTK i Energa przystąpiły do niedzielnego meczu jako jedyne drużyny pozostające bez wygranej w Energa Basket Lidze Kobiet. Znamiennym zdaje się więc, że na pierwsze punkty trzeba było czekać ponad 2 minuty. Lepiej zaczęły torunianki, bo od serii 4:0, która blisko 4 minuty od rozpoczęcia gry przerwała Marta Marcinkowska trafiając za 3 pkt.

Na prowadzenie GTK wyprowadziła Agata Makurat (10:5), która w ciągu zaledwie 30 sekund, dorzuciła dwie kolejne trójki. Gdynianki przejęły inicjatywę. Druga kwarta rozpoczęła się od akcji 2 plus 1 Emily Kalenik, a rywalki długo nie mogły oddać celnego rzutu z gry.

Podopieczne Jeleny Skerović odskoczyły na 13 pkt a do przerwy powiększyły prowadzenie jeszcze o punkt (35:21). Gospodynie oddawały mniej rzutów, ale ze zdecydowanie lepsza skutecznością a przy tym grały bardziej zespołowo.

GTK prowadziło już 40:22, ale torunianki zaczęły stopniowo odrabiać straty i na koniec trzeciej kwarty zbliżyły się na 39:46. Kolejne straty i błędy GTK sprawiły, że prowadzenie stopniało jeszcze mocniej i po celnym rzucie z dystansu Emilii Tłumak wynosiło już tylko 48:44.

Po tym jak Energa zbliżyła się na punkt po rzucie dobrze znanej w Gdyni Magdaleny Ziętary, o czas poprosiła trener Skerović. Jej podopieczne nie mogły trafić do kosza przez 3 minuty. Niemoc przerwała Marcinkowska, kolejnym rzutem zza łuku, ale tylko na chwilę, bo ostatnia partia była dla gdynianek fatalna.

W decydującym momencie swoje zrobiła Kirby Burkholder. Amerykanka zdobyła 6 pkt z rzędu trafiając za trzy oraz po akcji 2 plus 1. Torunianki objęły prowadzenie 54:52, a gdynianki pudłowały zza łuku. Na 30 sekund przed końcem meczu czas wziął trener przyjezdnych Tomasz Herkt, Jeden rzut wolny wykorzystała Briahanna Jackson. Do dogrywki próbowała doprowadzić Justyna Rudzka, ale spudłowała zza łuku.

Wyniki 11 kolejki

• GTK GDYNIA - Energa Toruń 52:55 (14:9, 21:12, 11:18, 6:16)
  • Basket 25 Bydgoszcz - VBW Arka Gdynia - VBW ARKA GDYNIA (przełożony na 30.12)
  • Ślęza Wrocław - Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin 72:78 (21:13, 14:13, 19:32, 18:20)
  • Enea AZS Poznań - CTL Zagłębie Sosnowiec 93:73 (15:19, 22:26, 24:15, 32:13)
  • CCC Polkowice - PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. (przełożony na 12.01.2021)
  • Pauzuje: DGT AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA
  • Mecz zaległy z 4. kolejki
  • DGT AZS POLITECHNIKA - Enea AZS Poznań 87:83 (22:18, 21:19, 24:16, 20:30)
  • Mecz zaległy z 5. kolejki
  • CTL Zagłębie - PolskaStrefaInwestycji Enea 78:90 (23:20, 12:26, 24:30, 19:14)

Opinie (14) 1 zablokowana

• Prezes zespołu z Gdyni błysnął po meczu i nie podał ręki trenerowi gości. Pogniewał się chyba, że przegrał. Pajacyk.

• 15 1

• Przegrany wygrany mecz. (3)

Mecz przegrany na własne życzenie.Ostatnio pisałem,że mecz GTK przegra.Nikt,po prostu nikt w to nie wierzył.Mimo moich racji,nie mam z tego żadnej satysfakcji.GTK nie umie rozgrywać końcówek meczu.Siedzi im to w głowach.Ale jest jeden plus z tych meczów.Każdego przeciwnika i piłkę trzeba szanować bez względu na wynik.To jest wielka lekcja na przyszłość.Dziewczyny,trzymam kciuki i wyciągnijcie pozytywne wnioski w następnych meczach.

• 11 1

• To nic nie da

• 1 3

• Jedyne, czego można życzyć w koeljnych meczach - przegranej mniejszej, niż różnicą 50 punktów (czyli litości przeciwnika)

• 0 2

• Dlaczego nikt?

Na Typerze 16 osób (w tym ja) tak obstawiało. Po prostu w Toruniu jest więcej doświadczonych zawodniczek i tyle.

• 0 1

• Szkoda cokolwiek radzić, nie przyda się, łatwiej odnotować końcowy bilans - 0:20. To był jedyny mecz do wygrania

• 6 4

• Cierpliwości (1)

Czy Wy na serio z tą rządzą wygranych w przypadku GTK? Przecież to są młode zawodniczki! Trzeba się cieszyć, że mają szansę grać w ekstraklasie (że ktoś wykłada pieniądze na busy, hotele i kasę dla trenerów i pracowników GTK), a nie włóczą się po I-lidze. Efekty przyjdą w następnych sezonach.

Niemojewska, Borkowska i kilka innych mają papiery na granie, ale swoje trzeba przegrać.

To jedyna droga, aby wrócić do wychowywania polskich silnych koszykarek, a nie przepierać pieniądze na szrot 8 ligi z bronksu i innych cudownych stron.

• 7 1

• Swoje trzeba pograć.
      Dziewczyny dostają bezcenne minuty na poziomie ekstraklasy a to ktore wykorzystają szansę ocenimy po kilku latach.
      Już teraz potrafią świetnie zagrać kwartę, dwie ale na razie nie potrafią utrzymać poziomu przez cały mecz.
      GTK w ekstraklasie to znakomity projekt dla polskiej koszykówki.
      A kibice sukcesu dla ktorych ważne jest tylko zwycięstwo mają pierwszą drużynę

• 4 2

• Brawo Toruń

W hokeja Toruń w kosza Toruń jak będzie żużel to może Sopot albo Gdańsk wygra.

• 2 2

• (1)

Myślałem, że Borkowska się rozwinie, ale jakoś nic jej nie idzie do przodu. Fakt ma 18 lat, ale chyba za mało cwiczy pod tablicą. Każda piłka powinna być jej i do kosza. Niemojewska, Marcinkowska coraz wyższy poziom. Przy normalnym poziomie ligi dostawały by dużo w plecy, a tak nieraz blisko wygranej. Taka sytuacja.

• 3 0

• Wszystkie trzy grają dużo lepiej niż przed rokiem. Szkoda ze kontuzjowane są Wińkowska i Grymek.

Cały zespół tylko zyskuje na grze w ekstraklasie z kupionymi zawodniczkami - bo taka jest ta liga. Jeśli dalej będą grać w elicie za 3-4 lata będzie silne młode pokolenie reprezentantek.