GTK Gdynia - VBW Arka Gdynia 55:101. Nokaut w derbach koszykarek

mip.
3 października 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
"Ania trzymaj się, jesteśmy z tobą" - takie napisy zagościły na koszulkach obu drużyn na przedmeczowej rozgrzewce. Koszykarki wsparły Anię Wińkowską, która doznała poważnej kontuzji dzień przed spotkaniem. "Ania trzymaj się, jesteśmy z tobą" - takie napisy zagościły na koszulkach obu drużyn na przedmeczowej rozgrzewce. Koszykarki wsparły Anię Wińkowską, która doznała poważnej kontuzji dzień przed spotkaniem.

Koszykarki VBW Arki Gdynia rozbiły GTK Gdynia 101:55 (27:20, 34:12, 18:11, 22:12) w rozegranym awansem meczu 7. kolejki Energa Basket Ligi Kobiet. Przez pierwsze 12 minut gra była wyrównana, a różnica wynosiła zaledwie cztery punkty. Później jednak nie było złudzeń, kto jest mistrzem Polski, a kto beniaminek rozgrywek. W zwycięskiej ekipie zadebiutowała Agata Makurat, młodsza siostra Anny.

GTK: Niemojewska 20 (2x3 pkt, 5 as.) Borkowska 8, Piestrzyńska 5 (1x3), Żytkowska 5 (1x3), Szulc (6 zb.) oraz Marcinkowska 11 (3x3), Płotka 2, Makurat 0, Szmyrka 0

ARKA: Miskiniene 24 (14 zb., 5 as.), Slamova 17 (3x3), Kunek 15 (3x3), Spanou 15 (5 as.), Balintova 9 (3x3, 6 as.) oraz Greinacher 11 (6 zb.), Morawiec 5 (1x3), Remiszewska 4, Szymkiewicz 1, Podgórna 0

Na inaugurację rozgrywek Energa Basket Ligi Kobiet kibice zobaczyli derby Gdyni. Było to możliwe, gdyż włodarze żółto-niebieskich uzyskali zgodę PZKosz na rozegranie meczu, który pierwotnie miał się odbyć w ramach 7. kolejki.

W pierwszym zespole zabrakło Marissy Kastanek. Amerykanka z polskim paszportem udała się za ocean, by towarzyszyć siostrze na jej ślubie. Natomiast GTK do zawodów przystąpił bez Anny Wińkowskiej, która doznała poważnej kontuzji na piątkowym treningu. Koleżanki postanowiły ją wesprzeć i wyszły na rozgrzewkę w białych koszulkach z napisem "Ania, trzymaj się, jesteśmy z tobą".

W meczu zadebiutowała natomiast Agata Makurat. Siostra Anny Makurat, która w latach 2017-2019 reprezentowała barwy gdyńskich klubów. Przed rokiem zdecydowała się na kontynuowanie kariery w Stanach Zjednoczonych, gdzie występuje w akademickiej lidze NCAA.

Anna Makurat przeniosła się do amerykańskiego UConn Huskies

Spotkanie celnym rzutem otworzyła Laura Miskiniene, a koszykarki Arki zaliczyły serię 8:0, wtedy pierwsze punkty dla GTK zdobyła Kamila Borkowska. Znacznie bardziej doświadczone podopieczne Gundarsa Vetry stopniowo budowały przewagę. Siedem punktów z rzędu dla Arki zdobyła Angelika Slamova i było już 9:20.

Młode koszykarki GTK nie zamierzały jednak składać broni. "Trójki" rzuciły dwukrotnie Marta Marcinkowska i raz Julia Niemojewska, i mimo początkowych problemów, podopieczne Jeleny Skerovic wróciły do gry. Po pierwszej kwarcie wstydu nie było, bo na tablicy świetlnej widniał wynik 20:27.

Drugą część gry od celnego rzutu zza łuku rozpoczęła Marcinkowska i przewaga Arki stopniała do czterech punktów. To tylko pobudziło bardziej doświadczone koszykarki do podkręcenia tempa. Dobrą kwartę zaliczyły Miskiniene, Alice Kunek oraz Artemis Spanou i zaliczka żółto-niebieskich rosła z każdą minutą. Po 20 minutach koszykarki Arki wypracowały sobie już 29 punktów przewagi (32:61) i wynik był już niemal rozstrzygnięty.

Po przerwie trener Vetra dał pograć krajowym zawodniczkom. To sprawiło, że Arka przestała tak wyraźnie odskakiwać wynikiem. Miały one jednak problem ze zdobywaniem punktów, Przez siedem minut tej kwarty rzuciły ich zaledwie 13 i na parkiet wróciły podstawowe koszykarki. Wynik nie uległ większej zmianie i przed ostatnią partią było 43:79.

Zasady funkcjonowania dwóch zespołów, ile to kosztuje?

Ostatnie 10 minut było już tylko formalnością i walka toczyła się o różnicę z jaką koszykarki Arki wygrają inauguracyjne spotkanie. Mimo ambitnej postawy gospodyń, przewaga podopiecznych Gundarsa Vetry rosła z każdą minutą. Na niecałe dwie minuty przed zakończeniem spotkania, za sprawą Slamovej, przekroczyły one barierę 100 punktów, ostatecznie wygrywając 101:55.

Wyniki 1 kolejki

• VBW ARKA GDYNIA - AZS POLITECHNIKA GDAŃSKA (przełożony na 21.10 ze względu na zakażenia koronawirusem w drużynie gości)
  • GTK GDYNIA - pauzuje
  • Energa Toruń - Enea AZS Poznań 64:82 (10:29, 24:12, 12:21, 18:20)
  • PolskaStrefaInwestycji Enea Gorzów Wlkp. - Basket Bydgoszcz 75:68 (11:16, 18:14, 22:13, 24:25)
  • CTL Zagłębie Sosnowiec - Ślęza Wrocław (przełożony na 21.10 ze względu na zakażenia koronawirusem)
  • CCC Polkowice - Pszczółka Polski Cukier AZS-UMCS Lublin (przełożony na 21.10 ze względu na zakażenia koronawirusem)
  • Mecz rozegrany awansem z 7. kolejki
  • GTK GDYNIA - VBW ARKA GDYNIA 55:101 (20:27, 12:34, 11:18, 12:22)
mip.

• (13)

Ktoś może wie, dlaczego nie grała Marissa? Nawet na ławce jej nie było.

• 1 3

• (1)

Pomyśl.Dlaczego?Grały z rezerwami to po co miała grać?Rozumiem że jesteś kobietom...i nie potrafisz wykumać