GTK Gliwice - Asseco Arka Gdynia 74:82. Nerwówka koszykarzy na własne życzenie

Asseco Arka Gdynia

Chociaż Asseco Arka w Gliwicach prowadziła już różnicą 22 pkt, do końca spotkania drżała o zwycięstwo. Na zdjęciu od lewej: Adam Hrycaniuk, Josh Bostic, Krzysztof Szubarga. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Asseco Arka Gdynia wygrała na wyjeździe z GTK Gliwice 82:74 (25:15, 18:13, 18:28, 21:18) w meczu 18. kolejki Energa Basket Ligi. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza rzucali i tracili punkty seriami i omal nie roztrwonili 22 punktów przewagi z początku trzeciej kwarty. W jednym z najdziwniejszych meczów tego sezonu, o zwycięstwo drżeli do ostatnich sekund.

GTK: Furstinger 16 pkt (9 zb.), Henson 11 (1x3), Mondy 9 (1x3, 5 as.), Diduszko 3 (1x3), Tabb 2 oraz Szlachetka 11 (1x3, 6 as.), Mijović 10 (1x3, 10 zb.), Słupiński 6, Radwański 4, Majewski 2

ASSECO ARKA: Szubarga 15 (2x3, 5 as.), Bostic 14 (3x3, 6 as.), Hrycaniuk 13, Hammonds 6, Wołoszyn 5 (1x3) oraz Greene 12 (2x3), Upson 14, Malczyk 3 (1x3), Wyka 0 (11 zb.), Czerlonko 0

Po derbowym zwycięstwie z Treflem Sopot, koszykarze Asseco Arki pojechali na Śląsk do znacznie niżej notowanego rywala. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza rozpoczęli niedzielne spotkanie "wchodząc z drzwiami", bo od serii 9:0 w niespełna 2,5 minuty.

To była bodajże najbardziej absurdalna pierwsza kwarta w tym sezonie Energa Basket Ligi, bo gospodarze odpowiedzieli... serią 12 pkt. Co zrobili gdynianie? Zaliczyli run 14:0. Pierwszą kwartę skończyli ostatecznie z 10 pkt przewagi.

Polpharma Starogard Gd. - Trefl Sopot 92:82. Relacja, oceny

Świetnie w ataku czuli się Phil Greene i nieomylny pod koszem Adam Hrycaniuk (5/5 z gry w dwóch pierwszych partiach), a w drugiej kwarcie tylko gdynianie budowali punktowe serie. 6 celnych "trójek" na 12 prób do przerwy, pomogło Asseco Arce osiągnąć prowadzenie 43:28.

Po przerwie poszli za ciosem dorzucając kolejne 8 pkt. Po trzeciej w tym spotkaniu celnej "trójce" Josha Bostica było 50:28 i wtedy zaczęły dziać się cuda. Gliwiczanie poderwali się po raz kolejny i po serii 15:3 zbliżyli się na 10 pkt po rzutach wolnych Joe Furstingera.

Krzysztof Szubarga: Nigdy nie zwieszam głowy. Wywiad z kandydatem na Ligowca Roku

Gdynianie znów opanowali sytuację (61:46) tylko po to, aby znów pozwolić rywalom na serię, tym razem 12-punktową na przełomie trzeciej i czwartej kwarty. GTK zbliżyło się na 60:62 zanim chwilę oddechu dał Asseco Arce Greene trafiając zza łuku.

Na 3,5 minuty przed końcem gry ważną "trójkę" na 71:65 rzucił Krzysztof Szubarga, ale i to nie uratowało gości przed dreszczowcem. Na 37 sekund przed końcem z dystansu trafił Milivoje Mijović i zespół trenera Frasunkiewicza prowadził tylko 76:74. Dwa rzuty wolne wykorzystał jednak Bostic a później to samo zrobił Szubarga. Doświadczony rozgrywający trafił jeszcze spod kosza i ostatecznie przypieczętował zwycięstwo.