GTK Gliwice - Asseco Arka Gdynia 97:89. Trener koszykarzy przegrał w debiucie

10 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Nawet 13 pkt rzucone w ostatniej kwarcie przez Bartłomieja Wołoszyna (z piłką) nie pomogło Asseco Arce wygrać w Gliwicach z GTK. Nawet 13 pkt rzucone w ostatniej kwarcie przez Bartłomieja Wołoszyna (z piłką) nie pomogło Asseco Arce wygrać w Gliwicach z GTK.

Asseco Arka Gdynia przegrała na wyjeździe z GTK Gliwice 89:97 (17:26, 28:20, 21:25, 23:26). Trenerski debiut Piotra Blechacza w Energa Basket Lidze nie wypadł pomyślnie, choć jego podopieczni na 3 minuty przed końcem remisowali 85:85, a Bartłomiej Wołoszyn w ostatniej kwarcie rzucił 13 pkt.

GTK: Varnado 25 pkt (5x3, 9 zb.), Bogues Jr. 20, Szewczyk 12 (2x3), Gołębiowski 10 (5 as.), Wiśniewski 1 oraz Henderson Jr. 16 (2x3), Szymański 11 (1x3), Diduszko 2

ARKA: Wołoszyn 28 (5x3), Dylewicz 17 (4x3), Hrycaniuk 16 (12 zb.), Wadowski 6 (5 as.), Kobel 4 (1x3, 5 as.) oraz Kołodziej 10 (2x3), Malczyk 5 (1x3), Kaszowski 3 (1x3), Kowalczyk 0, Walkowiak 0, Pluta 0

GTK Gliwice - Asseco Arka Gdynia. Piotr Blechacz: Utrzymać się w Energa Basket Lidze

Pierwsza kwarta pod wodzą nowego szkoleniowca nie była dla gdynian udana. Po celnej trójce Jordona Varnado GTK prowadziło 9:4. Gliwiczanie, którzy do meczu przystąpili jeszcze bez ostatnich wzmocnień w osobach podkoszowego Shaquille'a Goodwina i rozgrywającego Taylera Personsa, powiększali przewagę i odskoczyli na 16:7, po kolejnym trafieniu zza łuku. Serią 5 pkt z rzędu odpowiedział Bartłomiej Wołoszyn, ale gospodarze szybko odzyskali rezon i przed końcem kwarty odzyskali 9 pkt przewagi.

Gracze Asseco Arki niemal całą stratę odrobili w drugiej partii. Na plecy wzięła gdyński zespół w dużej mierze "stara gwardia", czyli Filip Dylewicz, Marcin MalczykAdam Hrycaniuk. Zespół trenera Blechacza odbił prowadzenie w 3,5 minuty i czterech celnych trójkach.

Agred BMSlam Stal Ostrów - Trefl Sopot 95:73. Relacja, możliwość wystawienia ocen koszykarzom i trenerowi

Gdynianie najpierw odskoczyli na 3, a następnie na 4 pkt po udanej akcji dwa plus jeden Igora Wadowskiego. GTK odrobiło stratę, a do przerwy trwało przysłowiowe przeciąganie liny. Ostatecznie miejscowy zespół prowadził przed zejściem do szatni 46:45 po efektownym zagraniu Shannona Boguesa Jr. do Szymona Szymańskiego.

Drugą połowę meczu GTK otworzyło dwiema trójkami z rzędu, trafili Szymon Szewczyk i Varnado. Wkrótce trafił też Wołoszyn a po rzucie wolnym Dylewicza, Arka zbliżyła się na 51:52. Daniel Gołębiowski wykorzystał jednak akcję dwa plus jeden, a potem zdobył jeszcze punkt po faulu technicznym Dylewicza. Punkty Hrycaniuka i Michała Kołodzieja a następnie Wołoszyna, pozwoliły jednak zatrzymać ucieczkę gliwiczan i na 10 minut przed końcem gry, strata wynosiła 5 pkt.

Gospodarze mieli przewagę przede wszystkim na tablicach, ale wejście w ostatnią kwartę ułatwiła im celna trójka Terry'ego Hendersona Jr. i dwie szybkie straty gdynian. Po 2 minutach było już 76:66 a trener Blechacz poprosił o czas i Asseco Arka zaczęło odrabiać straty. Zza łuku trafił Dylewicz, dwie trójki dołożył Wołoszyn, a pod koszem swoje robił Hrycaniuk. Gdynianie trzykrotnie zbliżali się na 3 pkt.

Wreszcie grający na bardzo dobrej skuteczności Wołoszyn, który w ostatniej kwarcie zdobył 13 pkt, kolejnym trafieniem z dystansu, doprowadził do remisu 85:85 na 3 minuty do końca meczu. Nie udało się pójść za ciosem. Po trójce Hendersona Jr, było 92:86 dla GTK.

Na niespełna minutę przed końcem meczu Arka przegrywała 88:94, a trener Blechacz jeszcze raz wziął czas. Tym razem zza łuku spudłował Wołoszyn, a następnie dwukrotnie przerywał grę rywali faulem. Jeden rzut wolny wykorzystał Bouges Jr. a na odrobienie 7 pkt straty gdynianom zostały 34 sekundy. Połowicznie swoje rzuty za 1 pkt wykorzystał Jakub Kobel, a Bouges przy kolejnych był bezbłędny i ustalił wynik meczu.

Wyniki 21 kolejki

• GTK Gliwice - ASSECO ARKA GDYNIA 97:89 (26:17, 20:28, 25:21, 26:23)
  • Arged BMSlam Stal Ostrów Wlkp. - TREFL SOPOT 95:73 (30:13, 22:14, 22:23, 20:23)
  • PGE Spójnia Stargard - Legia Warszawa 73:79 (20:26, 16:22, 15:19, 22:12)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - Polski Cukier Toruń 98::92 (26:24, 29:19, 19:30, 24:19)
  • Anwil Włocławek - King Szczecin 75:78 (17:20, 21:28, 20:23, 17:7)
  • Polpharma Starogard Gd. - Śląsk Wrocław 87:103 (21:26, 26:26, 25:26, 15:25)
  • Pszczółka Start Lublin - HydroTruck Radom 86:78 (29:19, 17:16, 20:22, 20:21)