GTK Gliwice - Trefl Sopot 71:99. Przełamanie koszykarzy

28 lutego 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Sopocianie na zwycięstwo w lidze czekali od początku stycznia. Na zdjęciu: Cameron Ayers, Carlos Medlock i Paweł Leończyk. Sopocianie na zwycięstwo w lidze czekali od początku stycznia. Na zdjęciu: Cameron Ayers, Carlos Medlock i Paweł Leończyk.

Trefl Sopot pokonał na wyjeździe GTK Gliwice 99:71 (23:23, 22:16, 28:19, 26:13) i przerwał serię pięciu kolejnych porażek w Energa Basket Lidze. Podopieczni Marcina Stefańskiego na zwycięstwo czekali od 4 stycznia. Odnieśli je w rodzinnym mieście szkoleniowca.

GTK: Henson 25 (5x3) , Radwański 17 (2x3) , Mondy 6 (7 zb.), Furstinger 6, Mijović 7 (1x3) oraz Szlachetka 9 (1x3) , Diduszko 3, Majewski 0, Słupiński 0

TREFL: Medlock 17 (2x3) , Paliukenas 13 (1x3), Foulland 10 (6 zb.), Kowalenko 10 (2x3, 6 zb.) , M.Kolenda 5 (1x3) oraz Leończyk 13, Ł.Kolenda 13 (3x3) , Ayers 13 (3x3) , Kurpisz 5 (1x3) , Kulikowski 0, Rompa 0

Już pierwsze minuty spotkania w Gliwicach przyniosły sporo emocji. Kibice zobaczyli rzuty zza łuku, wsady i wyrównaną rywalizację. Gospodarze odskoczyli na 4 pkt, ale sopocianie odbili prowadzenie po trójkach Carlosa MedlockaMichała Kolendy.

Stal Ostrów Wlkp. - Asseco Arka Gdynia 63:62. Relacja, oceny

Kwarta skończyła się remisem, ale w drugiej partii po serii 5 pkt z rzędu Witalija Kowalenko Trefl wyszedł na prowadzenie 33:29. Na minutę przed przerwą po rzucie Pawła Leończyka sopocianie odskoczyli na 43:36.

Miejscowi zdołali odrobić punkt, ale w trzeciej kwarcie Trefl przejął inicjatywę. Po niecelnych trójkach Medlocka i Kowalenko, sopocianie odpuścili rzuty z dystansu i zaczęli powiększać prowadzenie notując serię 9:0. Na fali znalazł się skutecznie kończący akcje Medlock a po trójce Łukasza Kolendy żółto-czarni odskoczyli na 70:52.

Słabą kwartę próbował ratować gliwiczanom Payton Henson, ale na jego dwa rzuty zza łuku ponownie odpowiedział Kolenda. Trefl na ostatnie 10 minut wyszedł z 15-punktową przewagą i bynajmniej nie ograniczał się do jej utrzymania.

W tej części meczu za zdobywanie punktów wzięli się Ayers i Leończyk a przy bezpiecznym prowadzeniu szansę dostali gracze rezerwowi. Popisał się Mikołaj Kurpisz, który w niespełna 4 minuty zdobył 5 pkt, w tym trafiając jedyną próbę z dystansu.

Trefl na zwycięstwo czekał od 4 stycznia i meczu w Dąbrowie Górniczej. Przełamanie wypadło efektownie, bo zespół Marcina Stefańskiego omal nie zaliczył pierwszego spotkania w sezonie z trzycyfrowym dorobkiem. Aż siedmiu graczy w jego zespole popisało się zdobyczami 10 pkt lub więcej. Na pochwałę zasługuje też skuteczność zza łuku, sopocianie trafili 13 z 25 prób za 3 pkt.

Wyniki 21 kolejki

• BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski - ASSECO ARKA GDYNIA 63:62 (12:21, 20:15, 20:16, 11:10)
  • GTK Gliwice - TREFL SOPOT 71:99 (23:23, 16:22, 19:28, 13:26)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Enea BC Zielona Góra 79:95 (12:30, 23:16, 14:24, 30:25)
  • Legia Warszawa - MKS Dąbrowa Górnicza 90:83 (24:25, 13:21, 18:14, 35:23)
  • Śląsk Wrocław - PGE Spójnia Stargard 85:65 (23:19, 31:9, 15:19, 16:18)
  • Start Lublin - Polpharma Starogard Gd. 82:80 (22:24, 20:25, 22:11, 18:20)
  • Enea Astoria Bydgoszcz - HydroTruck Radom 80:66 (24:23, 30:8, 12:22, 14:13)
  • Polski Cukier Toruń - King Szczecin 103:73 (21:21, 30:17, 27:14, 25:21)

Opinie (9)

• Kurpisz w te niecałe 4 minuty zdobył nie tylko 5 punktów.

Miał jeszcze 3 zbiórki i blok. No i.... 3 faule. Wejście smoka.

• 14 1

• Brawo Trefl!

• 16 0

• Gd

Brawo! Zespołowo i z dobra energia od początku! Hej Trefl!!

• 14 0

• W końcu zwycięstwo i to zdecydowane

Po ostatnich porażkach trochę bałem się o wynik, ale na szczęście w końcu przyszło to zwycięstwo. Teraz jeszcze ograć Śląsk u siebie i będzie można chwycić trochę oddechu - już nawet Stal Ostrów po tym zwycięstwie z Arką wyczuła szansę skończenia rundy zasadniczej powyżej 9 miejsca. Brawo za dzisiejszy triumf, ale czekamy na więcej, bo środek tabeli strasznie się skurczył.