GTPR zamiast Vistalu Gdynia. Piłkarki ręczne przegrały z Byasen w EHF Cup

Rafał Sumowski
5 stycznia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Aleksandra Zych (na zdjęciu) rzuciła Norweżkom 12 bramek, ale choć miała ogromne wsparcie w bramkarce Weronice Kordowieckiej, nie uchroniła gdyńskiej drużyny od porażki. Aleksandra Zych (na zdjęciu) rzuciła Norweżkom 12 bramek, ale choć miała ogromne wsparcie w bramkarce Weronice Kordowieckiej, nie uchroniła gdyńskiej drużyny od porażki.

Gdyńskie Towarzystwo Piłki Ręcznej - pod takim szyldem rozpoczęła rok drużyna seniorek. Po blisko dekadzie zakończyła się współpraca z Vistalem. W debiucie pod nowych szyldem oraz trenera Giennadija Kamielina mistrzynie Polski przegrały u siebie z norweskim Byasen Handball Elite 22:24 (8:15). Na otwarcie rozgrywek grupowych Pucharu EHF fenomenalne spotkanie w bramce rozegrała Weronika Kordowiecka, a 12 bramek zdobyła Aleksandra Zych, ale nie wystarczyło to do odrobienia strat z pierwszej części meczu.

Byasen Handball Elite Byasen Handball Elite
Kordowiecka - Zych 12, Janiszewska 3, Uścinowicz 2, Stanulewicz 2, Kozłowska 1, Machado-Matieli 1, Kowalczyk 1, Śliwińska, Gutkowska, Błaszkowska
Sędziowie: Lindenbaum, Laron (Izrael)
Widzów: 250
Pedersen, Lerstad - Jacobsen 7, Hoegdahl 7, Aardahl 4, Venn 3, Waade 1, Hernes 1, Tomac 1, Yttereng, Uthus, Orvarsdottir

Drugi mecz 1. kolejki grupy C
Viborg HK - Kastamonu Belediyesi, sobota, godz. 16

W piątek oficjalnie zapadła decyzja o wycofaniu z nazwy drużyny członu Vistal. Tak jak można było się tego spodziewać, borykająca się z problemami finansowymi firma zrezygnowała ze sponsorowania klubu. Ten w ostatnich latach pod jej szyldem (wcześniej także z Łączpolem) zdobywał liczne medale mistrzostw Polski, dwa tytuły mistrza kraju i trzy krajowe puchary. Trwają starania aby pozyskać nowego sponsora tytularnego, ale obecnie gdynianki występują pod klubową nazwą GTPR. Wprawdzie w dokumentacji EHF do końca fazy grupowej widnieć będzie "Vistal", ale to wynika jedynie z formalności.
W Pucharze EHF gdynianki znalazły się po odpadnięciu z Ligi Mistrzyń. Vistal znalazł się w grupie C z duńskim Viborg HK, tureckim Kastamonu Belediyesi i dzisiejszym rywalem, norweskim Byasen Handball Elite. Faza grupowa potrwa do 11 lutego. Drużyny zmierzą się w grupach każdy z każdym u siebie i na wyjeździe. Do dalszego etapu rozgrywek awansują po dwa najlepsze zespoły. Następnie odbędzie się faza pucharowa.
Dzisiejsze spotkanie to pierwszy oficjalny mecz gdynianek pod wodzą trenera Kamielina.
- Nie ukrywam, że naszym priorytetem jest walka o czołowe lokaty w Superlidze, ale to nie znaczy, że dziewczyny nie dadzą z siebie wszystkiego w europejskich rozgrywkach - mówił nam przed meczem trener Kamielin.

Szkoleniowiec dziś ma do dyspozycji tylko jedną obrotową, niespełna 20-letnią Martę Śliwińską (GTPR Gdynia). Alternatywę podczas sparingów stanowiła rozgrywająca Natalia Kowalczyk (GTPR Gdynia). Osłabienie to skutek kontuzji Joanny Szarawagi oraz zawieszenia treningów przez Patrycję Kulwińską.

GIENNADIJ KAMIELIN: SUPERLIGA JEST DLA MNIE PRIORYTETEM
1'
Rozpoczęła się I połowa
1'
Długie rozegranie gdynianek, rzut Kozłowskiej (GTPR Gdynia) zablokowany
2'
Broni Kordowiecka (GTPR Gdynia)!
3'
Faulowana Zych (GTPR Gdynia), a po chwili Matieli
3'
Kozłowska (GTPR Gdynia) w słupek
4'
Faulowana Stanulewicz (GTPR Gdynia), kapitan gdynianek wywalczyła rzut karny
4'
Żółtą kartką otrzymuje Aardahl (Byasen Handball Elite).
4'
[1:0] Bramkę z karnego zdobywa Janiszewska (GTPR Gdynia).
4'
Faulowana Hernes (Byasen Handball Elite)
5'
[1:1] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
6'
Twardo w obronie grają Norweżki, gospodynie mają problem z przedarciem się pod bramkę
6'
[1:2] Bramkę zdobywa Venn (Byasen Handball Elite).
wykluczenie
6'
Janiszewska (GTPR Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
7'
Znów długo rozgrywają gdynianki
7'
[2:2] Bramkę po rzucie wolnym zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
7'
Tracą piłkę Norweżki
8'
30 sekund gry w osłabieniu przed gdyniankami
8'
Pedersen (Byasen Handball Elite) broni rzut Zych (GTPR Gdynia)
8'
[2:3] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
8'
Gospodynie już w komplecie
9'
Obok bramki Kozłowska (GTPR Gdynia)
9'
Faul w ataku Norweżek
9'
Zych (GTPR Gdynia) w poprzeczkę!
9'
Żółtą kartką otrzymuje Waade (Byasen Handball Elite).
10'
Kordowiecka (GTPR Gdynia) broni rzut Waade (Byasen Handball Elite)
10'
Żółtą kartką otrzymuje Stanulewicz (GTPR Gdynia).
11'
[2:4] Bramkę zdobywa Veen (Byasen Handball Elite). Dobiła po niewykorzystanym karnym koleżanki
12'
[3:4] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia). Szczęśliwie, bo piłka odbiła się od słupka, a potem od nóg bramkarki
12'
[3:5] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
wykluczenie
12'
Zych (GTPR Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
12'
Kozłowska (GTPR Gdynia) prosto w bramkarkę
13'
[3:6] Bramkę z prawego skrzydła zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite).
13'
[4:6] Bramkę zdobywa Kozłowska (GTPR Gdynia).
14'
[4:7] Bramkę zdobywa Aardahl (Byasen Handball Elite).
15'
Broni Kordowiecka (GTPR Gdynia) rzut Veen!
15'
[4:8] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite). Pokonała Kordowiecką w pojedynku 1 na 1
czas
15'
Przerwa na żądanie (GTPR Gdynia).
wykluczenie
16'
Waade (Byasen Handball Elite) otrzymuje dwuminutową karę.
16'
[5:8] Bramkę zdobywa 14 Stanulewicz (GTPR Gdynia).
17'
[5:9] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite).
17'
Faulowana Zych (GTPR Gdynia), ale tylko rzut wolny
17'
Lerstad (Byasen Handball Elite) broni rzut Uścinowicz (GTPR Gdynia)
18'
Norweżki w pełnym składzie
19'
[6:9] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
19'
Nad bramką Waade (Byasen Handball Elite)
20'
[6:10] Bramkę zdobywa Aardahl (Byasen Handball Elite).
20'
21'
Broni również Lerstad (Byasen Handball Elite)
22'
[7:10] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
wykluczenie
22'
Hernes (Byasen Handball Elite) otrzymuje dwuminutową karę.
22'
[7:11] Bramkę zdobywa Waade (Byasen Handball Elite).
23'
Lerstad (Byasen Handball Elite) broni rzut ze skrzydła Janiszewskiej (GTPR Gdynia)
23'
Faulowana Śliwińska (GTPR Gdynia), będzie karny
24'
Pudłuje Janiszewska (GTPR Gdynia) z 7. metra
24'
[8:11] Znakomity rzut Uścinowicz i bramka
wykluczenie
25'
Uścinowicz (GTPR Gdynia) otrzymuje dwuminutową karę.
25'
[8:12] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
26'
Za słabo i w bramkarkę Kozłowska (GTPR Gdynia)
26'
[8:13] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite).
26'
Lerstad (Byasen Handball Elite) broni rzut Zych (GTPR Gdynia)
27'
Faul Norweżek w ataku na Gutkowskiej (GTPR Gdynia)
27'
Znów problem z przebiciem się przez obrony, zablokowany rzut Kozłowskiej (GTPR Gdynia)
28'
Znów dobrze w bramce Lerstad (Byasen Handball Elite), ale gdynianki musiały rzucać z nieprzygotowanej pozycji ze względu na sygnalizację gry pasywnej
29'
29'
[8:14] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite).
29'
W poprzeczkę trafia Stanulewicz (GTPR Gdynia)
30'
[8:15] Bramkę zdobywa Aardahl (Byasen Handball Elite).
30'
Koniec I połowy. 15:8 dla Byasen Handball Elite
Do przerwy Norweżki dały gdyniankom lekcję gry w obronie. GTPR miał spore problemy z przełamaniem ich defensywy stąd częsta sygnalizacja gry pasywnej. Niestety, odczuwalny jest brak Szarawagi. W dodatku dobrze broniła Lerstad (Byasen Handball Elite), ale i rzuty gospodyń nie zawsze były wymagające. Przyjezdne w ostatnich 5 minutach powiększyły przewagę z 3 do 7 bramek trafiając 4 razy z rzędu.
31'
Rozpoczęła się II połowa
31'
Broni Kordowiecka (GTPR Gdynia)
32'
Znów dobrze Kordowiecka (GTPR Gdynia)!
33'
Kolejna interwencja bramkarki GTPR. Broni rzut Jacobsen (Byasen Handball Elite)!
33'
[9:15] Bramkę zdobywa Stanulewicz (GTPR Gdynia).
33'
[9:16] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
34'
Rzut karny wywalczyła Zych (GTPR Gdynia)
34'
[10:16] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
35'
[11:16] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
35'
Kolejne dwie udane interwencje Kordowieckiej (GTPR Gdynia)!
37'
W słupek trafia Gutkowska (GTPR Gdynia)
37'
[11:17] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite). To już jej szósta bramka
37'
[12:17] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
37'
[12:18] Bramkę zdobywa Hernes (Byasen Handball Elite).
38'
[13:18] Bramkę zdobywa Janiszewska (GTPR Gdynia).
39'
[14:18] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia). Kapitalnie weszła w drugą połowę!
39'
[14:19] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
wykluczenie
39'
Yttereng, (Byasen Handball Elite) otrzymuje dwuminutową karę.
39'
Śliwińska (GTPR Gdynia) wywalczyła rzut karny
40'
[15:19] Bramkę z karnego zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
40'
Zych (GTPR Gdynia) ma na koncie już 9 bramek
41'
Świetnie blokuje rzut rywalki Kozłowska (GTPR Gdynia)
41'
41'
Goście w komplecie
wykluczenie
41'
Yttereng (Byasen Handball Elite) znów otrzymuje dwuminutową karę.
42'
Z trybun wciąż doping dla "Vistalu"
czas
42'
Przerwa na żądanie (Byasen Handball Elite).
43'
[15:20] Bramkę zdobywa Hogdahl (Byasen Handball Elite).
43'
[16:20] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia). To jej dziesiąte trafienie w tym meczu
43'
[16:21] Bramkę zdobywa Venn (Byasen Handball Elite).
44'
Venn (Byasen Handball Elite) przestrzeliła w pojedynku sam na sam z Kordowiecką (GTPR Gdynia)
45'
[17:21] Bramkę zdobywa 49 Machado-Matieli (GTPR Gdynia).
46'
[17:22] Bramkę zdobywa Tomac (Byasen Handball Elite).
46'
Żółtą kartkę otrzymuje trener gości.
47'
W kole zmienniczką Śliwińskiej (GTPR Gdynia) jest Kowalczyk (GTPR Gdynia), nominalna rozgrywająca
48'
Broni Kordowiecka (GTPR Gdynia), świetny mecz bramkarki
50'
Kolejna skuteczna interwencja Kordowieckiej (GTPR Gdynia)
wykluczenie
50'
Veen (Byasen Handball Elite) otrzymuje dwuminutową karę.
50'
[18:22] Bramkę zdobywa Janiszewska (GTPR Gdynia).
51'
[18:23] Bramkę zdobywa Jacobsen (Byasen Handball Elite). To jej siódme trafienie
51'
Skuteczna interwencja Lerstad (Byasen Handball Elite)
52'
Ponownie broni Kordowiecka (GTPR Gdynia)
52'
[19:23] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia). Jedenaste trafienie
52'
Ponownie Kordowiecka (GTPR Gdynia)
53'
[19:24] Bramkę zdobywa Aardahl (Byasen Handball Elite).
czas
53'
54'
[20:24] Bramkę zdobywa Zych (GTPR Gdynia).
54'
Obok słupka Kowalczyk (GTPR Gdynia)
55'
Hernes (Byasen Handball Elite) w słupek
57'
57'
Zych (GTPR Gdynia) oszczędza siły i wychodzi już na boisko tylko do ataku
58'
58'
[21:24] Bramkę zdobywa Kowalczyk (GTPR Gdynia).
59'
Znów kapitalnie Kordowiecka (GTPR Gdynia) w bramce!
czas
59'
60'
[22:24] Bramkę zdobywa Uścinowicz (GTPR Gdynia).
60'
Koniec meczu. Byasen Handball Elite pokonało GTPR Gdynia 24:22 (15:8). Kapitalna postawa gospodyń po przerwie nie wystarczyła, aby odrobić straty z pierwszej połowy.