GTPR Gdynia w karnych pokonał Metraco Zagłębie Lubin. Oliwia Kamińska bohaterką horroru piłkarek ręcznych

Michał Rudnicki
14 kwietnia 2018 (artykuł sprzed 6 lat)
Bohaterką GTPR została 19-letnia Oliwia Kamińska. Bohaterką GTPR została 19-letnia Oliwia Kamińska.

Piłkarki ręczne GTPR Gdynia wygrały po rzutach karnych z wiceliderem tabeli - Metraco Zagłębiem Lubin 27:24. W regulaminowym czasie gry był remis 23:23 (11:13). Gospodynie miały szanse na wygraną, ale w końcówce karnego nie wykorzystała Aneta Łabuda. Gdy jednak przystąpiono do dodatkowej próby rzutów z 7. metra, skrzydłowa nie pomyliła się, a bohaterką została bramkarka Oliwia Kamińska, broniąc trzykrotnie. To pierwsze zwycięstwo mistrzyń Polski w drugiej fazie sezonu PGNiG Superligi, które jednak tylko nieznacznie poprawia ich sytuacje. Do najniższego stopnia podium tracą obecnie aż 9 punktów, a do końca sezonu zostało 6 kolejek.

GTPR: Kordowiecka, Kamińska, Chodakowska - Łabuda 9, Janiszewska 6, Pękala 3, Machado-Matieli 2, Kozłowska 2, Stanulewicz 2, Gutkowska 2, Szarawaga 1, Uścinowicz, Błaszkowska, Śliwińska

Metraco Zagłębie: Maliczkiewicz - Mączka 4, Milojević 4, Grzyb 4, Jochymek 3, Buklarewicz 3, Wasiak 3, Piechnik 2, Semeniuk 1, Bilik, Belmas, Górna, Pielesz, Rosińska, Trawczyńska,

TEGO SAMEGO DNIA W HALI GCS RYWALIZOWALI SZCZYPIORNOŚCI SPÓJNI I WYBRZEŻA. PRZECZYTAJ NASZĄ RELACJĘ Z DERBÓW TRÓJMIASTA

Przed rokiem mecz GTPR Gdynia z Metraco Zagłębiem Lubin decydował o tym, która z tych ekip sięgnie po mistrzostwo Polski. Teraz w grze o tytuł w teorii pozostają tylko lubinianki, jednak ich strata do Perły Lublin jest na tyle duża, że powinny się one skupiać na obronie pozycji wiceliderek PGNiG Superligi Kobiet. Zespół z Gdyni z kolei ma już tylko matematyczne szanse na medal. GTPR nie wygrał dotąd meczu w drugiej fazie sezonu i w spotkaniu w hali GCS też nie był faworytem.

Zespół prowadzony przez Marcina Markuszewskiego zaczął jednak bardzo ambitnie i w pierwszej połowie długo dotrzymywał kroku lubiniankom. Mądrze rozgrywała Patricia Matieli, dokładając od siebie też dwa trafienia, akcje wykańczały też zmieniające się na prawym rozegraniu Alicja PękalaKatarzyna Janiszewska, a na skrzydłach dobrze prezentowały się Aneta ŁabudaMagdalena Stanulewicz. W pierwszej połowie najwięcej mówiło się jednak o dyspozycji Oliwii Kamińskiej. 19-letnia bramkarka obroniła dwa rzuty karne oraz sytuacje sam na sam z rywalkami. Przez 25 minut Metraco Zagłębie ani razu nie prowadziło wyżej niż dwiema bramkami. Dopiero w końcówce pierwszej połowy odskoczyło na 13:9, ale przed przerwą Janiszewska i Łabuda ponownie zmniejszyły stratę miejscowych do zaledwie dwóch goli.

GTPR nie dał się złamać nawet grając w podwójnym osłabieniu, a tuż po jego zakończeniu te same dwie zawodniczki powiększyły swój dorobek, doprowadzając tym samym do remisu 13:13. W 36. minucie gdynianki pierwszy raz wyszły na prowadzenie. Łabuda najpierw wykorzystała rzut karny, a później trafiła w kontrze i było 16:14. Miejscowe do końca regulaminowego czasu już nie przegrywały i prawie do samego końca utrzymywały jedno-dwubramkową przewagę, grając twardo w obronie i rozważnie w ataku.

Ostatnie fragmenty tego spotkania napisały jednak jego historię na nowo. Łabuda, która dotąd nie myliła się z rzutów karnych w 58. minucie mogła powiększyć prowadzenie swojego zespołu do 23:20, jednak Monika Maliczkiewicz odbiła jej kolejną próbę. Zamiast tego po trafieniu Jovany Milojević z koła przewaga GTPR stopniała do jednej bramki.

Niespełna dwie minuty przed końcem Agnieszka Jochymek wykorzystała kontrę i doprowadziła do remisu 22:22. Po chwili Janiszewska ponownie wyprowadziła gdynianki na prowadzenie, ale Marta Rosińska znów wyrównała. Każda z tych trzech akcji kończyła się dodatkowo karą dla jednej z zawodniczek ekipy broniącej.

15 sekund przed końcem doszło do kuriozalnej sytuacji. Agata Wasiak, zamiast szanować piłkę, próbowała z własnej połowy trafić do pustej bramki GTPR. Nie trafiła, a gdynianki mogły rozegrać ostatnią akcję. Joanna Szarawaga została sfaulowana na kole i na dwie sekundy przed końcem Łabuda mogła zapewnić zwycięstwo miejscowym. Jej rzut z siódmego metra ponownie odbiła jednak Mailiczkiewicz i o zwycięstwie decydowała seria rzutów karnych.

W niej trener Markuszewski zaskoczył wszytkich, wstawiając do bramki juniorkę Martę Chodakowską. Zdziwiona musiała być również egzekwująca pierwszy rzut Klaudię Pielesz, bo nie trafiła w bramkę. Nie myliły się za to Joanna Kozłowska, Stanulewicz i Janiszewska w drużynie GTPR, a także Małgorzata Buklarewicz z zespołu gości. Przy stanie 3:1 dla miejscowych, przed trzecią próbą przyjezdnych, między słupkami znów stanęła Kamińska i zatrzymała rzut Adrianny Górnej. Po chwili na siódmym metrze ustawiła się Łabuda i tym razem pokonała Maliczkiewicz, pieczętując wygraną mistrzyń Polski 4:1 w rzutach karnych i 27:24 w całym meczu.

12 Korona Handball Kielce 26 5 0 0 21 670:800 15
Po 22. kolejce utworzone zostaną dwie grupy. Drużyny zagrają o miejsca 1-6 oraz 7-12 systemem każdy z każdy mecz i rewanż. Wcześniej zdobyte punkty zostaną zaliczone.
Tabela wprowadzona: 2018-04-20

Wyniki 26 kolejki

• o miejsca 1-6:
  • GTPR GDYNIA - Metraco Zagłębie Lubin 23:23 (11:13) karne 4:1
  • Kram Start Elbląg - Pogoń Szczecin 27:20 (13:11)
  • Perła Lublin - Energa AZS Koszalin (przełożony)
  • o miejsca 7-12:
  • KPR Gminy Kobierzyce - KPR Ruch Chorzów 25:24 (13:12)
  • KPR Jelenia Góra - UKS PCM Kościerzyna 28:38 (14:20)
  • Piotrcovia Piotrków Tryb. - Korona Handball Kielce 29:32 (17:15)

Opinie (15) 1 zablokowana

• Zwracam honor! (1)

Dziewczyny ambitnie walczyły prawie do samego końca.
    Szkoda, że dały dojść rywalkom, kiedy w końcówce miały 3 bramki przewagi.
    Szkoda ostatniego karnego niewykorzystanego przez Anetę.
    Brawo Kamińska za dobrą grę i Chodakowska za obronę karnego.
    Ogólnie meczyk na plus.

• 20 1

• Świetny mecz

Świetny mecz wszystkie walczyły jak lwice, końcówka schrzaniona ale mieliśmy za to emocje w karnych. To była promocja pilki ręcznej.Gratulacje!!! Dla trenera też plus pomagał zmianami ....

• 7 3

• Cóż za mecz (2)

Bez Zych, beż Kulwińskiej, bez Gabskiejj, beż Truszynskiej ale z kiepskim TRENEREM WYGRALY

• 5 7

• (1)

Bo Zagłębie oslabione. To nie jest ten zespół z początku sezonu.

• 3 8

• A Gdynia nie? Jeszcze bardziej osłabiona!

• 11 1

• Brawo dziewczyny!

Jak i ich trener - bardzo logiczne uwagi podczas czasów. Pokazałyście się, nawet jeśli nie w Gdyni, to na pewno część z Was bez problemu znajdzie miejsca w innych zespołach naszej ligi.

Pytanie tylko co dalej z GTPR, co z przyszłym sezonie?

• 12 2

• Ola (2)

Ola Zych powinna zostać przywrócona do drużyny!

• 11 8

• (1)

A co ona zrobiła że nie ma jej w drużynie?

• 0 1

• Chciała nalać trenera

• 0 0

• W zestawieniu strzelczyń nieprawidłowo sa podane zdobyte bramki w obu drużynach.

• 1 1

• Wychowanki

Widać można grać wychowankami klubu posiłkując się jedną lub dwiema pozyskanymi. Panie prezesie czas myśleć co z gdyńską piłka ręczna kobiet. Lepiej późno niż wcale. Mamy całe zastępy młodych zdolnych dziewczyn,ale to czy zrezygnują czy zostaną wy...ne przez swój klub to zależy m. in. od pana. Swoją drogą ...miasto też może by się zainteresowało co się dzieje z kasą na młodzież....

• 4 2

• Gratulacje

Pewnie to pożegnalne mecze GTPR w tym składzie. Dobrze, że ambitnie walczą i wygrywają.

• 2 0

• Kontrakty (1)

Wyczytano na sport.tvp.pl, że Janiszewska zostaje w Gdyni. To prawda?

• 2 0

• W/g tego artykułu Janiszewska ma ważny kontrakt na przyszły rok .

Ale jak klub będzie się niewywiązywał ze zobowiązań to zawodniczka prędzej czy później rozwiąże ten kontrakt z winy klubu .

• 1 0

• A skąd Kobierzyce w tabeli w grupie mistrzowskiej...