Buzdygany dla Wojtkowiak i Borontowa

5 stycznia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)
Podium turnieju O Buzdygan JM Rektora AWFiS. W środku, z replikami buzdyganów triumfatorzy: Małgorzata Wojtkowiak i Paweł Borontow. Podium turnieju O Buzdygan JM Rektora AWFiS. W środku, z replikami buzdyganów triumfatorzy: Małgorzata Wojtkowiak i Paweł Borontow.

Dwa dni z szermierką odbyły się w Gdańskiej Szkole Floretu. XXI turniej O Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS w Gdańsku wygrali Małgorzata Wojtkowiak oraz reprezentant Rosji, Paweł Borontow. W obu finałach pokonali przedstawicieli Gdańska, Emilię Rygielską oraz Piotra Jandę. Natomiast III turniej O puchar Gdańskiej Szkoły Floretu zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski juniorów młodszych wygrali: Katarzyna Matysiak (Warta Muszkieterowie Poznań) i Szymon Czartoryjski (KSz Wrocławianie).

Na starcie pierwszych w tym sezonie zawodów Pucharu Polski, które odbywały się w ramach XXI turnieju O Buzdygan Jego Magnificencji Rektora AWFiS w Gdańsku stanęły najlepsze krajowe florecistki i floreciści oraz zawodnicy z Rosji, Niemiec i Australii.

We florecie kobiet zwyciężyła przedstawicielka AZS AWF Poznań, Małgorzata Wojtkowiak. Jej ostatnią przeszkodą była reprezentantka gospodarzy, Emilia Rygielska ze Sietomu AZS-AWFiS Gdańsk. Wojtkowiak, czyli olimpijka z Pekinu i dwukrotna mistrzyni świata w drużynie nie miała łatwej przeprawy w pojedynku o triumf. Młoda florecistka z Gdańsk postawiła się bardziej doświadczonej rywalce i choć uległa 9:12, to może być zadowolona z wyniku.

Dla Wojtkowiak był to trzeci triumf w tym turnieju, który rozgrywany jest od 1992 roku. Wcześniej dokonała tego w 2006 i 2009 roku. Pierwsze zwycięstwo zaliczyła w barwach klubu z rodzinnego Poznania. Drugie padło jej łupem gdy występowała w Sietomie.

Najlepsza w poprzednim roku, Hanna Łyczbińska ze Sietomu zmagania zakończyła w ćwierćfinale. Uległa w nim Rosjance, Alimie Rashidowej 13:15. W zmaganiach kobiet wystartowało 75 zawodniczek.

JANDA WYGRAŁ TURNIEJ FAHRENHEIT 1709

Wśród mężczyzn oglądaliśmy polsko-rosyjski finał, gdzie tylko 2 punktami z zawodnikiem z Gdańska, Piotrem Jandą, wygrał Rosjanin, Paweł Borontow. Także półfinały były polsko-rosyjskie, choć mieliśmy w nich bratobójcze pojedynki. Piotr pokonał Michała Jandę, a Borontow rodaka, Pablo Martinesa.

Rosjanin jest drugim cudzoziemcem, który wgrał w Gdańsku Buzdygan. W 2009 roku na najwyższym stopniu podium staną reprezentant Wielkiej Brytanii, Jamie Kenber. W zmaganiach mężczyzn wystartowało 74 zawodników.

Jak co roku zwycięzcy gdańskiego turnieju otrzymali na własność repliki buzdyganu, czyli dawnej broni obuchowej pochodzenia wschodniego, która później stała się oznaką godności dowódców, atrybut m.in. pułkowników czy rotmistrzów.

Gdański turniej był zaliczany także do cyklu Młodzieżowego Pucharu Europy w kategorii do lat 23. Natomiast następne zawody Pucharu Polski we florecie odbędą się 14 lutego w Gdańsku (panie) oraz 15 lutego we Wrocławiu (panowie).

Wyniki:
Floret kobiet:

Ćwierćfinały: Martyna Synoradzka (AZS AWF Poznań) - Leyla Piriewa (Rosja) 15:8, Małgorzata Wojtkowiak (AZS AWF Poznań) - Jana Alborowa (Rosja) 15:10 , Emilia Rygielska (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Marika Chrzanowska (KU AZS-UAM Poznań) 15:5, Alime Rashidowa (Rosja) - Hanna Łyczbińska 15:13

8. Chrzanowska
............................................
11. Magdalena Knop
13. Monika Paliszewska
14. Natalia Gołębiowska
15. Anna Szymczak (wszystkie Sietom)

Floret mężczyzn:
Ćwierćfinały: Paweł Borontow - Jewgenij Filippob (obaj Rosja) 15:11, Pablo Martines - Askar Khamzin (obaj Rosja) 15:4, Piotr Janda - Michał Siess (obaj Sietom AZS AWFiS Gdańsk) 15:13, Michał Janda (Sietom AZS AWFiS Gdańsk) - Andrzej Rządkowski (Wrocławianie) 15:13

8. Filippov
.....................................................
10. Maxime Tarasiewicz
12. Piotr Sobczak
16. Filip Płocharski (wszyscy Sietom)

GDAŃSCY JUNIORZY ULEGLI TYLKO JAPOŃCZYKOM

Dzień wcześniej w tym samym miejscu odbył się III turniej O puchar Gdańskiej Szkoły Floretu zaliczany do klasyfikacji Pucharu Polski Juniorów Młodszych. W hali przy ul. VII Dwór triumfowali: Katarzyna Matysiak (Warta Muszkieterowie Poznań) i Szymon Czartoryjski (KSz Wrocławianie). Na podium miejsca wywalczyło troje zawodników UKS Atena: Wiktoria Szewczyk, Wiktor OlszewskiJakub Cierluk. Łącznie wystartowało 153 zawodniczek i zawodników.

Wyniki:
Floret dziewcząt:

Ćwierćfinały:
Wiktoria Szewczyk - Alicja Szostakiewicz (obie UKS Atena Gdańsk) 15:8, Renata Tomczak - Marta Kaczmarek (obie IKS Jamalex Leszno) 15:9, Katarzyna Matysiak - Julia Michniewicz (Warta Muszkieterowie Poznań) 15:8, Karolina Kapral (MKS Kusy Szczecin) - Oliwia Szabelska (AZS UKW Bydgoszcz) 13:7

8. Michniewicz
...................................................................
9. Joanna Toporska
10. Marta Mech
12. Julia Lidzbarska
13. Natalia Muklewicz (wszystkie UKS Atena)

Floret chłopców:
Daniel Olszowski (Budowlani Toruń) - Adrain Wojtkowiak (IKS Jamalex Leszno) 15:10, Wiktor Olszewski - Mikołaj Rudnicki (obaj UKS Atena Gdańsk) 15:9, Szymon Czartoryjski (KSz Wrocławianie) - Piotr Borowiec (UKS Atena Gdańsk) 15:9, Jakub Cierluk (UKS Atena Gdańsk) - Jakub Miller (Warta Muszkieterowie Poznań) 15:14