Biskup i Jankowski blisko igrzysk w Rio

8 września 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Czwórka podwójna: Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski Czwórka podwójna: Mateusz Biskup, Wiktor Chabel, Dariusz Radosz, Mirosław Ziętarski

W tegorocznych mistrzostwach świata w wioślarstwie reprezentanci Polski nie zdobyli żadnego medalu, ale na osłodę wywalczyli sześć kwalifikacji do regat olimpijskich w Rio de Janeiro. W dwóch osadach, które mogą już zacząć przygotowania do startu w przyszłorocznych igrzyskach startowali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk. Mateusz Biskup zajął 7. miejsce w czwórce podwójnej, a tę samą lokatę na dwójce wagi lekkiej wywalczył Miłosz Jankowski.

We francuskim Aiguebelette Polska wystawiła osady w 14 konkurencjach. W trzech z nich wiosłowali zawodnicy AZS AWFiS Gdańsk. Dwaj z nich zrealizowali jeden z celów. Nie udało im się co prawda przebić do rywalizacji o medale, ale ich osady zdobyły prawo startu na przyszłorocznych igrzyskach olimpijskich.

Mateusz Biskup na czwórce podwójnej startował wraz z: Wiktorem Chabelem (Posnania), Dariuszem Radoszem (RTW Lotto Bydgostia) i Mirosławem Ziętarskim (AZS UMK Energa Toruń). W tym składzie cztery miesiące temu wywalczyli 4. miejsce w mistrzostwach Europy.

GDAŃSKI WIOŚLARZ CZWARTY W EUROPIE

W mistrzostwach świata nie udało im się popłynąć w finale A, w których startowało sześć najlepszych kwartetów, choć na to narobili sobie biało-czerwoni apetytów w przedbiegach. Ten wyścig ukończyli w czasie 5:43.63 jedynie za Australią, bijąc m.in. ubiegłorocznych mistrzów świata i tegorocznych wicemistrzów Europy - Ukraińców oraz mistrzów Europy - Rosjan.

W półfinałach awans do rywalizacji o medale Polacy przegrali zaledwie o 0,93 sekundy, a do mety dotarli m.in. za Estonią, którą pokonali w poprzednim biegu. Jednak nasi reprezentanci nie mogli pasować. Musieli zmobilizować się do walki o miejsca 7-12, gdyż w tej konkurencji osiem najlepszych osad zdobywało kwalifikacje olimpijską.

Podopieczni Aleksandra Wojciechowskiego nie zawiedli. Wygrali finał B w czasie 5.43.75, wyprzedzając m.in. Ukrainę i Nową Zelandię. w końcowej klasyfikacji mistrzostw nasza osada zajęła 7. miejsce.

Dwójka podwójna wagi lekkiej: Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski Dwójka podwójna wagi lekkiej: Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski
Przypomnimy, że wcześniej pod okiem tego szkoleniowca na czwórce podwójnej wielkie sukcesy święcili tzw. Dominatorzy. W latach 2005-2010 kwartet, w których występował gdańszczanin Adam Korol oraz Marka Kolbowicza, Michała Jelińskiego i Konrada Wasielewskiego, wygrał wszystkie mistrzowskie imprezy, wygrywając igrzyska olimpijskie w Pekinie, cztery tytuły mistrza świata i jedno złoto mistrzostw Europy. Z międzynarodową rywalizacją osada obecnego ministra sportu pożegnała się 6. miejscem na igrzyskach w Londynie. Obecną czwórkę z pewnością stać, by za rok pobić ten wynik.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O KARIERZE ADAMA KOROLA I WIOŚLARSKICH DOMINATORACH

Do 7. miejsca na mistrzostwach świata dopłynął także drugi zawodnik AZS AWFiS Gdańsk. Miłosz Jankowski na dwójce podwójnej wagi lekkiej startował we Francji wspólnie z Arturem Mikołajczewskim.

W przedbiegach i ćwierćfinałach Polacy zajmowali 3. miejsca. Gdyby ten wynik powtórzyli w półfinałach, walczyliby o medal. Niestety, w walce o finał A biało-czerwoni ulegli Francji, Włochom i RPA. Do tej ostatniej osady stracili 0,74 sekundy.

W rywalizacji o miejsca 7-12 Miłosz z Arturem nie musieli się nadmiernie stresować. Kwalifikację olimpijską dałoby już wyprzedzeniem tylko jednej osady. Jednak Polacy nie kalkulowali. Wygrali ten bieg w czasie 6:20.25, czyli niemal dokładnie takim samym jak zmierzono im w półfinałach (6:20.24). Ja na dystans 2 kilometrów i zmieniające się warunki atmosferyczne i tory, regularność godna pozazdroszczenia.

TUTAJ ZNAJDZIESZ KOMPLET WYNIKÓW WIOŚLARSKICH MŚ 2015

Polskie osady, które zdobyły kwalifikacje olimpijskie według zajętych miejsc na mistrzostwach świata 2015
4. miejsce dwójka podwójna kobiet
Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj (obie RTW Lotto Bydgostia)

4. miejsce czwórka podwójna kobiet
Maria Springwald (AZS AWF Kraków), Agnieszka Kobus (AZS AWF Warszawa), Monika Ciaciuch (RTW Lotto Bydgostia), Joanna Leszczyńska (WTW Warszawa)

7. miejsce czwórka podwójna mężczyzn
Mateusz Biskup (AZS AWFiS Gdańsk), Wiktor Chabel (Posnania), Dariusz Radosz (RTW LOTTO Bydgostia), Mirosław Ziętarski (AZS UMK Energa Toruń)

7. miejsce dwójka podwójna wagi lekkiej mężczyzn
Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), Miłosz Jankowski (AZS AWFiS Gdańsk)

8. miejsce dwójka podwójna wagi lekkiej kobiet
Weronika Deresz, Joanna Dorociak (obie WTW Warszawa)

9. miejsce jedynka mężczyźni
Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa)

Z gdańskich wioślarzy startujących na mistrzostwach świata kwalifikacji olimpijskiej nie udało się zdobyć tylko Rafałowi Serwiakowi. Wiosłował on czwórce bez sternika wagi lekkiej wraz z Mariuszem Stańczukiem (AZS AWF Warszawa) oraz Łukaszem Siemionem i Miłoszem Bernatajtysem (obaj Lotto Bydgostia).

Polacy we Francji od początku regat mieli kłopoty. W przedbiegu zajęli 5. miejsce. W repasażach metę osiągnęli na 4. miejscu w czasie 6:12,48, a do lokaty dającej półfinał (12 najlepszych) stracili ponad 6 sekund. Na tym starty w mistrzostwach skończyli. Nie walczyli o lokaty 13-23.

Dla tej osady, i dla innych, które nie wywalczyły nominacji na igrzyska na mistrzostwach, ostatnia szansa wyjazdu na igrzyska nadarzy się podczas regat w Lucernie w maju przyszłego roku.

Natomiast Biskup i Jankowski praktycznie mogą czuć się olimpijczykami. Wprawdzie nie zdobyli kwalifikacji imiennych, a dla osady, ale w roku igrzysk szkoleniowcy niezmiernie rzadko decydują się na zmiany w składach. Na ogół robią to tylko wtedy, gdy któremuś z wioślarzy start lub przygotowania uniemożliwia kontuzja.