Wiadomości

stat

Gdańsk zamiast Sopotu w mistrzostwach Europy

fot. Piotr Pędziszewski / trojmiasto.pl

Gdańsk zastąpi Sopot w rozgrywkach o mistrzostwo Europy w rugby siedmioosobowym. Turniej z udziałem dwunastu reprezentacji narodowych przeprowadzi AZS AWFiS od 10 do 12 czerwca. Zrewolucjonizowany został system rozgrywek. Polska znalazła się w grupie A i zamierza rywalizować o awans do Grand Prix Series, czyli grona 12 najlepszych zespołów kontynentu

.

Dotychczas każda drużyna przystępująca do rywalizacji miała teoretyczne szanse na zdobycie tytułu mistrza Europy. Wszyscy mieli prawo startu w dwóch wybranych turniejach kwalifikacyjnych, a następnie drużyny, które zgromadziły w nich najwięcej punktów spotykały się w zawodach finałowych.

Nieprzerwanie od 2002 roku w cyklu mistrzostw Europy znajdował się Memoriał Edwarda Hodury, który ma aż 17-letnią tradycję. W dwóch ostatnich sezonach to właśnie w Sopocie, na stadionie Ogniwa rozpoczynały się kwalifikacje, a reprezentacja Polski plasując się w nich na podium otwierała sobie drogę do startu w turnieju finałowym.

W tym roku w gronie organizatorów Gdańsk zastąpił Sopot, a gruntownej przebudowanie poddano system rozgrywek. Drużyny uszeregowano według klasy sportowej na trzech poziomach. Szanse na tytuł w 2011 roku mieć będzie tylko 12 z nich zakwalifikowanych do Grand Prix Series.

W tej grupie znalazło się 10 najlepszych zespołów z mistrzostw 2010 (Portugalia, Francja, Rosja, Hiszpania, Gruzja, Rumunia, Ukraina, Włochy, Mołdawia, Holandia) oraz Walia (aktualni mistrzowie świata) i Anglia (aktualni liderzy IRB World Series).

Te dwie ostatnie drużyny wcześniej nie brały udziału w mistrzostwach Europy, a teraz dostały od razu miejsce w elicie kosztem dwóch najsłabszych drużyn turnieju finałowego przed rokiem, czyli Litwy i... Polski. Co więcej jest już zapowiedź, że w 2012 roku do rozgrywek na kontynencie dołączy Szkocja, która również od razu znajdzie się w Grand Prix Series.

Dlatego, choć elitę po tym sezonie opuszczą dwie najsłabsze drużyny, to z grupy A, w której rywalizować będzie Polska, awans uzyska tylko najlepszy zespół. Klasyfikacja na tym poziomie ustalona zostanie po rozegraniu dwóch turniejów w: Gdańsku (10-12.06) oraz w niemieckim Heidelbergu (1-3.07).

W Gdańsku turniej rozpocznie się od rozgrywek grupowych (każdy z każdym). Polska zmierzy się kolejno z: Chorwacją, Niemcami, Andorą, Izraelem i Belgią. Następnie odbędą się mecze o miejsca 1-4, 5-8 oraz 9-12. W drugiej grupie gdańskiej są: Litwa, Czechy, Cypr, Dania, Szwajcaria i Szwecja.

Jak już wspomnieliśmy najlepsza drużyna w przekroju dwóch turniejów awansuje do Grand Prix Series, a dwa najsłabsze drużyny spadną na trzeci szczebel rywalizacji, gdzie w tym roku o awans rywalizować będą następujące reprezentacje: Łotwa, Serbia, Grecja, Norwegia, Węgry, Luksemburg, Bośnia i Hercegowina, Malta, Bułgaria, Monako, Słowacja, Estonia.

FIRA-AER zdecydowała się na zmiany w regulaminie, gdyż zamierza ukształtować stałą hierarchię drużyn, która następnie posłuży do wyłonieniu europejskich przedstawicieli do startu w igrzyskach w 2016 roku w Rio de Janeiro. Wszystko zatem wskazuje na to, że o paszporty olimpijskie powalczą tylko te zespołu, które w 2015 roku grać będą w Grand Prix Series. Dla Europy w Brazylii prawdopodobnie będą tylko cztery miejsca.

Szanse Polaków wydają się być niewielkie, ale w tym sezonie trzeba zrobić wszystko, aby awansować do elity, gdyż z każdym kolejnym rokiem rywalizacja będzie się zaostrzać.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (38)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Plebiscyt na Ligowca Roku 2018

Najwyżej ocenieni zawodnicy Ogniwa

Najlepiej typujący wyniki Ogniwa

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Janusz Zabiega 15 27 93.3%
2. Marek Lamczyk 16 26 87.5%
3. Maciej Żurawski 16 26 87.5%
4. Mariusz Pietroń 16 26 87.5%
5. Piotr Świątkowski 16 24 81.3%

Tabela końcowa

Rugby - Ekstraliga
M Z R P Bilans Pkt.
1 Budowlani SA Łódź
2 OGNIWO SOPOT
3 Pogoń Siedlce
4 LECHIA GDAŃSK
5 Orkan Sochaczew
6 Budowlani Lublin
7 Skra Warszawa
8 Juvenia Kraków
9 ARKA GDYNIA
10 KS Budowlani Łódź

W pierwszym etapie rozgrywek obowiązuje podział na dwie grupy po pięć drużyn. W grupie każdy gra z każdym mecz i rewanż.
w drugim etapie po trzy najlepsze drużyny z każdej z grupy utworzą grupę mistrzowską z zaliczeniem punktów w meczach tylko między sobą, a po dwie najsłabsze zagrają w grupie o utrzymanie według tych samych reguł punktowych. W grupie znów mecze i rewanż każdy z każdym.
Po zakończeniu drugiej fazy półfinały 1 z 4, 2 z 3 - jeden mecz u wyżej notowanego. Zwycięzcy zagrają o złoto, pokonani o brąz. Jeden mecz u wyżej notowanego po drugiej rundzie.
Ostatnia drużyna zagra baraż o utrzymanie z mistrzem I ligi. Odbędzie się jeden mecz, w którym będzie gospodarzem.

Playoff

Półfinały
Budowlani SA Łódź
1 miejsce po rundzie zasadniczej
41
Pogoń Siedlce
2 miejsce po rundzie zasadniczej
15
LECHIA GDAŃSK
4 miejsce po rundzie zasadniczej
21
OGNIWO SOPOT
3 miejsce po rundzie zasadniczej
23
Finał
Budowlani SA Łódź
zwycięzca półfinału 1
38
OGNIWO SOPOT
zwycięzca półfinału 2
16

Terminarz

10.11 (sob) godz.18:00 Master Pharm Budowlani SA Łódź 38:16 OGNIWO Sopot
28.10 (nd) godz.14:00 Pogoń Awenta Siedlce 15:23 OGNIWO Sopot
20.10 (sob) godz.14:00 Orkan Sochaczew 24:27 OGNIWO Sopot
13.10 (sob) godz.15:00 Budowlani SA Łódź 41:11 OGNIWO Sopot
06.10 (sob) godz.15:00 OGNIWO Sopot 71:6 LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane