Życiowy sukces Marty Mech

25 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)
16-letnia Marta Mech odniosła największy sukces w karierze. 16-letnia Marta Mech odniosła największy sukces w karierze.

Marta Mech po raz pierwszy w karierze wygrała zawody z cyklu Pucharu Europy juniorek młodszych. Florecistka UKS Atena Gdańsk w pokonanym polu w Poznaniu pozostawiła 129 rywalek z 16 państw. W finale pokonała liderkę krajowej listy rankingowej Renatę Tomczak (Jamalex Leszno) 15:10.

Marta Mech to kolejna nadzieja gdańskiej szermierki na powrót na światowe wyżyny za kilka lat w kategorii seniorek. W maju ubiegłego roku podopieczna Konrada Pietrusiaka. wygrała Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży, a w tym sezonie doskonale radzi sobie już na arenie międzynarodowej.

Na inaugurację cyklu Pucharu Europy 2015/16 w słowackim Samorinie zajęła 3. miejsce, a w Poznaniu już nie miała sobie równych. Gdańszczanka okazała się najlepsza w stawce 130 rywalek z 16 państw.

Niewiele brakowało, abyśmy w ćwierćfinale mieli gdański pojedynek. W 1/8 finału Julia Lidzbarska przegrała z Alice Recher i skończyła turniej na 12. miejscu, a to ostatecznie Francuzka wyszła do walki z florecistką UKS Atena. Marcie rewanż za porażkę koleżanki udał się. Po zaciętym pojedynku wygrała 15:14.

Jak się okazało była to najtrudniejsza przeszkoda w drodze po życiowy sukces. W półfinale Mech pokonała inna Francuzkę - Eva Lacheray 15:13, a w finale okazała się lepsza od Renaty Tomczak 15:10. Warto dodać, że to zawodniczka z Leszna jest liderką krajowego rankingu, gdyż w tym sezonie wygrała m.in. 2 z 3 zawodów Pucharu Polski.

Na najniższym stopniu podium stanęły: Lacheray i Ukrainka Oleksandra Budenko, która w półfinale uległa Tomczak 5:15.

KOMPLET WYNIKÓW PUCHARU EUROPY W POZNANIU

Zawody w Poznaniu były ostatnim międzynarodowym sprawdzianem przed najważniejszymi startami sezonu. Od 29 lutego do 9 marca w Nowym Sadzie odbędą się mistrzostwa Europy, a od 1 do 9 kwietnia w Bourges zaplanowane są mistrzostwa świata.

Wzrosły szansę, że w reprezentacji Polski juniorek młodszych będziemy mieli dwie gdańszczanki. Poza Mech i Tomczak na mistrzowskie imprezy powinna pojechać Lidzbarska, która dzięki lepszemu wynikowi osiągniętemu w Poznaniu od Oliwii Szabelewskiej gdańszczanka zmieni zawodniczkę AZS UWK Bydgoszcz na 3. miejscu krajowego rankingu.

Jest to o tyle istotne, że w mistrzostwa Europy startują cztery najwyżej klasyfikowane, ale w mistrzostwa świata już tylko trzy, gdyż w tej drugiej imprezie dla tej kategorii wiekowej nie rozgrywa się turnieju drużynowego.

- Ranking może się jeszcze zmienić na podstawie wyników mistrzostw Polski w starszej kategorii wiekowej. Juniorki młodsze mogą zdobywać punkty wśród juniorek, a ten turniej 20 i 21 lutego odbędzie się w Gdańsku - informuje Ryszard Sobczak z Sietom AZS AWFiS Gdańsk.

Opinie (6)

• Ogromne brawa!

Nie jest to sport, którym się ekscytuję ale każdy sukces polskich sportowców, zwłaszcza tych dobrze zapowiadających się, cieszy mnie. Brawo Marta !