Daria Pogorzelec pojedzie na igrzyska

1 czerwca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)
Najnowszy artykuł na ten temat Natalia Partyka zdobyła drugie złoto w Rio
Daria Pogorzelec po raz drugi wystartuje na igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu w Londynie zajęła 7. miejsce, a sekundy dzieliły ją od możliwości walki o brąz. Daria Pogorzelec po raz drugi wystartuje na igrzyskach olimpijskich. Cztery lata temu w Londynie zajęła 7. miejsce, a sekundy dzieliły ją od możliwości walki o brąz.

Po dwuletnich kwalifikacja czworo polskich judoków zapewniło sobie prawo startu w igrzyskach olimpijskich. Międzynarodowa federacja oficjalnie te nominacje ma potwierdzić 10 czerwca. W kategorii do 78 kilogramów w Rio de Janeiro będzie mogła się zaprezentować Daria Pogorzelec. Zawodniczka Wybrzeża Gdańsk uplasowała się na 16. miejscu, wygrywając 36 z 58 walk.

W turnieju judo w Rio de Janiero zaprezentuje się 386 zawodniczek i zawodników. Maksymalnie kraj może mieć 14 reprezentantów. 352 miejsca obsadzone zostaną na podstawie dwuletnich kwalifikacji. Punkty można było gromadzić w różnej randze turniejów od 30 maja 2014 do 30 maja 2016 roku. Oficjalnie wyniki mają być ogłoszono 10 czerwca.

TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ O ZASADACH KWALIFIKACJI OLIMPIJSKICH

Jednak już teraz można stwierdzić, że Polska zdobyła cztery przepustki olimpijskie. Udało się to trzem judoczkom i jednemu judokowi, choć wśród panów więcej było nominacji (22 w każdej wadze, gdy wśród pań 14).

Daria Pogorzelec w ciągu ostatnich dwóch lat stoczyła w 20 turniejach 58 walk rankingowych. 36 z nich wygrała. Tym samym zgromadziła 990 punktów, co w kategorii 78 kg dało jej 16. miejsce. Bezpośredni awans na igrzyska zawodniczka Wybrzeża zdobyła, gdyż przed nią znalazły się po dwie Holenderki i Brytyjki (a startować może tylko jedna) oraz reprezentantka Brazylii, a dla gospodarzy miejsca w turnieju olimpijskim gwarantowane są z innej puli.

DARIA POGORZELEC: TO MÓJ NAJWIĘKSZY SUKCES OBOK STARTU NA IGRZYSKACH

Najcenniejsze wyniki gdańszczanki w trakcie kwalifikacji olimpijskich to: 5. miejsce w mistrzostwach świata 2015, zwycięstwo w turnieju Grand Prix w Taszkiencie 2014, 3. pozycje w: Zagrzebiu 2015 (Grand Prix) oraz w Tumieniu 2014 i Zagrzebiu 2015 (oba w turniejach Grand Slam) oraz triumf w zawodach kontynentalnych w Tallinie 2014.

TUTAJ ZNAJDZIESZ LISTY RANKINGOWE JUDO W KAŻDEJ KATEGORII

Poza Pogorzelec bezpośrednią kwalifikację olimpijską zdobyli: Katarzyna Kłys (70 kg) i Maciej Sarnacki (+100 kg). Natomiast Arleta Podolak (57 kg) otrzyma nominacje z puli kwalifikacji kontynentalnych.

Ostatnie 20 przepustek do startu w igrzyska jest w gestii międzynarodowej federacji. Na razie nie wiadomo, w jakich kategoriach i wedle jakich kryteriów rozdzielone zostaną te "dzikie karty" i czy jakaś z nich trafi do Polski.

Dla Pogorzelec będzie to drugi start w igrzyskach. Cztery lata temu, zmagała się pasmem kontuzji i dopiero w ostatniej chwili zdobyła nominacje do startu. W Londynie 27 sekund zabrakło Darii, by stanąć do walki o brązowy medal. Ostatecznie zajęła 7. miejsce.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O DEBIUCIE OLIMPIJSKIM DARII POGORZELEC

Na niewiele ponad dwa miesiące przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro prawo startu wywalczyło na razie siedmioro trójmiejskich sportowców.

Przed Pogorzelec indywidualne nominacje zdobyli żeglarze: Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot), Piotr Myszka (oboje klasa RS:X), załoga Łukasz PrzybytekPaweł Kołodziński (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk, 49er) oraz bokser Tomasz Jabłoński (Sako Gdańsk). Do Rio pojedzie także Patryk Dobek (SKLA Sopot, lekkoatletyka), który wypełnił minimum w biegu na 400 metrów przez płotki.

Gdańszczan nie powinno zabraknąć także w dyscyplinach, gdzie nie ma indywidualnych nominacji, a kwalifikację zdobywa się dla kraju. W wioślarstwie w osadach przygotowywanych do igrzyska startują: Miłosz JankowskiMateusz Biskup (obaj AZS AWFiS), a w siatkówce coraz bliżej awansu jest reprezentacja, w której grają: Mateusz MikaPiotr Gacek (Lotos Trefl Gdańsk).