Gdańskie Lwy Żeglarstwa rozdane. Krzysztof Małecki żeglarzem roku

23 grudnia 2020 (artykuł sprzed 3 lat)
Mistrz Polski w match racingu Krzysztof Małecki został wybrany gdańskim żeglarzem roku. Mistrz Polski w match racingu Krzysztof Małecki został wybrany gdańskim żeglarzem roku.

Miasto Gdańsk po blisko 2-letniej przerwie wróciło do przyznawania wyróżnień Lwy Żeglarstwa. Krzysztof Małecki otrzymał tytuł Żeglarza Roku, Ewa Lewandowska została wybrana Nadzieją Gdańskiego Żeglarstwa a za dobre wyniki w klasyfikacji medalowej i młodzieży nagrodzono Gdański Klub Żeglarski. Laureaci, na których głosowali gdańskie kluby, nie mogli jednak wziąć udziału w uroczystej gali - ze względu na pandemię, tytuły przyznano online.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa to nagrody, które dopiero piszą swoją historię. To dopiero druga edycja przedsięwzięcia zapoczątkowanego w 2018 roku. Wówczas nagrodzonych było 14 laureatów w trzech kategoriach: organizacje i wydarzenia, nadzieje oraz dla osób wyjątkowo zasłużonych w środowisku żeglarskim. Inicjatywa corocznych nagród zatrzymała się na jednej edycji, ale teraz pomimo pandemii, zdecydowano się na kolejne podejście.

Nagrody przyznawane przez miasto Gdańsk wyróżnia fakt, że to nie fundator, ale gdańskie kluby żeglarskie występują w roli kapituły. Najpierw zgłaszają swoje nominacje, a potem
głosują, aby przyznać nagrody.

Gdańskie Lwy Żeglarstwa - nagrodzeni za 2018 rok

Tym razem wyróżnienia również przyznano w trzech kategoriach przy czym zasłużonych zastąpiono żeglarzem roku, a w każdej był tylko jeden laureat. W odróżnieniu od pierwszej edycji, przyznanie nagród nie odbyło się bezpośrednio na terenie AZS Galion w Górkach Zachodnich. Ze względów pandemicznych, zorganizowane zostało online.

Tytuł Żeglarza Roku otrzymał Krzysztof Małecki. Zawodnik HRM Racing reprezentujący Yacht Club Gdańsk, na co dzień startuje w match racingu na arenie polskiej oraz międzynarodowej. Jako załogant wywalczył wraz z zespołem Łukasza Wosińskiego mistrzostwo Polski 2020. Jako sternik startował w tym roku w Polskiej Ekstraklasie Żeglarskiej, gdzie po zaciętych bojach zdobył tytuł Wicemistrza Polski i awans do Sailing Champions League 2021. W kategorii nominowani byli także Kinga Łoboda (KS AZS AWFiS Gdańsk) i Marcin Styborski (SŻ KU AZS PG).

Laureatem kategorii Organizacja lub Wydarzenie Roku jest Gdański Klub Żeglarski, który zakończył ten sezon zdobywając 196 pkt w rywalizacji dzieci i młodzież, co dało mu piąte miejsce w klasyfikacji wszystkich klubów żeglarskich w Polsce.

Nadzieja Gdańskiego Żeglarstwa została Ewa Lewandowska z KS AZS AWFiS Gdańsk. Juniorka w sezonie 2020 zapewniła sobie trzecie miejsce w rankingu grupy A klasy Optimist (pierwsze miejsce wśród dziewcząt). Jej największy sukces to tytuł brązowej medalistki Mistrzostw Europy w klasie Optimist. W tym sezonie zaczęła również trenować w klasie 420.

Opinie (12) 5 zablokowanych

• Amator (1)

A kula?

• 0 6

• Co Kula? Podaj proszę nazwisko większe osiągnięcia Gdańskiego żeglarza...

• 5 0

• memiczna twarz, bez urazy oczywiście (1)

• 2 11

• ... i memiczna opinia

• 0 0

• Gratulacje!!

Nareszcie coś dla prawdziwków żeglarskich. Tytuł maczowego Mistrza Polski, v-ce Mistrza Meczowego Polski i awans do finału w Sardynii 2021 to mega sprawa.