Lotos Trefl przegrał w Bełchatowie

10 marca 2013 (artykuł sprzed 11 lat)

Trefl Gdańsk

Na swoim terenie bełchatowianie nie oddali gdańskiemu zespołowi nawet seta. Jeśli Lotos Trefl przegra również 17 marca w Ergo Arenie, będzie to jego ostatni mecz w sezonie. Na swoim terenie bełchatowianie nie oddali gdańskiemu zespołowi nawet seta. Jeśli Lotos Trefl przegra również 17 marca w Ergo Arenie, będzie to jego ostatni mecz w sezonie.

Nie było niespodzianki w pierwszym meczu o prawo gry o piąte miejsce w PlusLidze. Siatkarze Lotosu Trefla przegrali na wyjeździe z PGE Skrą Bełchatów 0:3 (22:25, 19:25, 21:25). Drugie spotkanie odbędzie się 17 marca w Ergo Arenie. Gdańszczanie, aby przedłużyć rywalizację do trzeciego pojedynku, muszą wygrać. Kolejna porażka dla podopiecznych Dariusza Luksa oznaczać będzie koniec sezonu z ósmą pozycją.

PGE SKRA: Woicki 1, Wlazły 13, Kłos 5, Atanasijević 11, Winiarski 13, Kooistra 11, Zatorski (libero) oraz Muzaj, Boninfante

LOTOS TREFL: Łomacz, Mika 9, Kaźmierczak 4, Mikołajczak 5, Żaliński 3, Gawryszewski 8, Rusek (libero) oraz Szczurek, Kamiński 2, Hietanen 8, M.Kaczmarek 1, B.Kaczmarek

Siatkarze Lotosu Trefla nie potrafili wykorzystać załamania w szeregach PGE Skry, które musiało mieć miejsce po tym, gdy bełchatowska drużyna po siedmiu tytułach mistrzowskich i ośmiu latach z z rzędu na podium w PlusLidze, nie awansowała do półfinałów. Tylko połowa pierwsze seta niedzielnego pojedynku oraz momentami trzecia partia to była wyrównana walka.

Po absencji z powodu urazu barku w meczach z Delectą Bydgoszcz do drużyny wrócił Grzegorz Łomacz. Doświadczony rozgrywający poukładał grę gdańszczan przede wszystkim na początku spotkania. Ponadto podopieczni Dariusza Luksa nie mylili się tak często jak to miało miejsce w ćwierćfinale. Tym samym rozpoczęli w Bełchatowie bardzo odważnie.

Lotos Trefl prowadził 6:3, a na przerwę techniczną zszedł przy przewadze 8:6. W ataku skutecznie poczynał sobie zwłaszcza Mateusz Mika, który w inauguracyjnym secie zdobył 6 punktów. Potem przyjmujący spisywał się już słabiej i do końca meczu do swojego konta dopisał już tylko trzy udane akcje.

Gospodarze wyrównali na 13:13. Kluczowy dla losów tej partii był okres, w którym Skra z 17:17 odskoczyła na 21:18, by po chwili zacząć bić setballe od 24:20. Miejscowi osiągnęli przewagę dzięki blokom. W tym elemencie w pierwszym secie wygrali 4:1. Trzykrotnie zatrzymany został m.in. Pawła Mikołajczaka. Atakujący w kolejnej partii na parkiecie się już nie pojawił, a do "6" ponownie wszedł w trzeciej odsłonie pojedynku.

W drugiej części gry nie było już takich emocji. Bełchatowianie rozpoczęli od 5:2, a ich przewaga wzrastała aż do drugiej przerwy technicznej, którą osiągnęli przy prowadzeniu 16:9. Zdecydowanie osłabła jakość gdańskiego przyjęcia. W dwóch pierwszych setach tzw. pozytywny odbiór dotyczył średnio tylko co trzeciej piłki.

Trener Luks próbował zmienić obraz meczu poprzez rotację w składzie. Wyjściowa "6" do trzeciego seta różniła się aż w połowie od tej, która zaczynała poprzednią część gry. W podstawowym składzie pojawili się: Matti Hietanen, Michał Kaczmarek oraz wspomniany Mikołajczak.

W ostatniej odsłonie obie drużyny grały nierówno. Walka punkt za punkt była do prowadzenia miejscowych 7:6. Następnie Skra odskoczyła na 13:8. Gdańszczanie ponownie do walki zebrali się po drugiej przerwie technicznej. Z 12:16 zniwelowali straty do 20:21. Niestety, końcówka zdecydowanie należała do bełchatowian, którzy oddali już tylko jeden punkt.

Tytuł MVP spotkania otrzymał Wytze Kooistra. Holenderski środkowy gospodarzy co prawda nie zdobył największej liczby punktów w drużynie, ale najwyraźniej komisarz spotkania docenił jego 70-procentową skuteczność w ataku oraz 3 asy serwisowe

Półfinały (do trzech zwycięstw):

Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (27:25, 28:26, 25:15). Stan rywalizacji: 1-0
Delecta Bydgoszcz - Asseco Resovia 3:2 (27:25, 21:25, 25:19, 20:25, 15:13). Stan rywalizacji 1-0

o miejsca 5-8 (do dwóch zwycięstw):
Effector Kielce - AZS Politechnika Warszawska 0:3 (33:35, 17:25, 20:25). Stan rywalizacji 0-1

o 9. miejsce (do trzech zwycięstw):
Wkręt-met AZS Częstochowa - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 28:26). Stan rywalizacji: 2-0

• nie do konca ....

" W ataku skutecznie poczynał sobie zwłaszcza Mateusz Mika, który w inauguracyjnym secie zdobył 6 punktów. Potem przyjmujący spisywał się już słabiej i do końca meczu do swojego konta dopisał już tylko trzy udane akcje."
    W I-secie Mika przy 11 atakach zdobył 6 punktów, popełnił jeden błąd i jeden raz został zablokowany, atak 55%.
    W II-secie na 5 ataków zdobył 3 punkty, atak 60%.
    Wynika z tego, że w II secie miał lepszą skuteczność w ataku niż w pierwszym. Wydaje mi się, że w tym secie nie wykorzystano dobrą dyspozycję Mateusza.
    W III-secie otrzymał 2 piłki z których żadnej nie skończył.
    W sumie na 18 piłek skończył 9.

• 2 2

• "Sytuacja z moim zdrowiem jest enigmatyczna. Nie mam problemów, tak jak dużo osób mówi, z barkiem, którego uraz miałem przed rozpoczęciem sezonu. Mój bark jest w bardzo dobrej kondycji i nie ma nic wspólnego z aktualną sytuacją. Teraz pojawiły się u mnie problemy naczyniowe. Jest to niestety bardzo ciężkie do ostatecznego zdiagnozowania." Grzegorz Łomacz

16 Enea Czarni Radom
  • Półfinały play-off (dwumecze, możliwy złoty set)
  • Jastrzębski Węgiel - Asseco Resovia (20 kwietnia, w pierwszym meczu 3:2)
  • Aluron CMC Warta Zawiercie - Projektem Warszawa (20 kwietnia, w pierwszym meczu 3:0)
  • Dwumecz o 5. miejsce (możliwy złoty set)
  • Bogdanka LUK Lublin - TREFL GDAŃSK (18 i 22 kwietnia, godz. 20:30)
  • Dwumecz o 7. miejsce (możliwy złoty set)
  • Indykpol AZS Olsztyn - PSG Stal Nysa (18 i 21 kwietnia)
  • Dwumecz o 9. miejsce (możliwy złoty set)
  • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - PGE GiEK Skra Bełchatów (1:3, 3:2)
  • Dwumecz o 11. miejsce (możliwy złoty set)
  • Ślepsk Malow Suwałki - Barkom Każany Lwów (21 kwietnia, w pierwszym meczu 3:0)
  • Dwumecz o 13. miejsce (możliwy złoty set)
  • GKS Katowice - KGHM Cuprum Lubin (22 kwietnia, w pierwszym meczu 3:0)
  • Klasyfikacja końcowa na miejscach 15-16 ustalona na podstawie wyników z sezonu zasadniczego
  • Degradacja z PlusLigi: Enea Czarni Radom