Wioślarze AZS AWFiS zdobyli 8 medali MP

10 czerwca 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Gdańscy wioślarze w Poznaniu wywalczyli 8 medali. Na zdjęciu srebrna czwórka podwójna: Antoni Kozaka, Miłosz Jankowski, Mateusz Biskup i Łukasz Czubak.

Osiem medali w tym trzy złote wywalczyli wioślarze AZS AWFiS Gdańsk podczas mistrzostw Polski w Poznaniu. Najcenniejsze krążki padły łupem gdańszczan w kategoriach wagi lekkiej: dwójki podwójnej, dwójki bez sternika oraz czwórki bez sternika. Aż w dwóch zwycięskich ekipach znalazł się Przemysław Borchardt. AZS AWFiS zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Triumfowała bezkonkurencyjna Lotto-Bydgostia.

Tegoroczne mistrzostwa Polski seniorów w wioślarstwie były już 90. edycją krajowego czempionatu. Udział w niej wzięło około 250 zawodników, a w większości konkurencji odbyły się tylko biegi finałowe.

Zawody rozgrywane na torze regatowym Malta zdominowali reprezentanci Lotto-Bydgostii, którzy w klasyfikacji drużynowej zgromadzili ponad dwukrotnie więcej punktów (661) niż drugi AZS AWFiS Gdańsk (321 pkt). Trzecie miejsce zajęło WTW Warszawa (233 pkt.).

Łupem gdańskich wioślarzy padło 8 medali. Po najcenniejsze krążki reprezentanci AZS AWFiS sięgali trzykrotnie, w tym dwa razy z udziałem Przemysława Borchardta, który po złoto sięgnął z Danielem Sobczakiem, Rafałem SerwiakiemKrzysztofem Strupińskim w czwórce bez sternika wagi lekkiej oraz z Miłoszem Jankowskim w dwójce podwójnej kategorii lekkiej. W tej drugiej konkurencji gdańszczanie wygrali z przewagą ponad 8 sekund z osadą Gopła Kruszwicy, przerywając tym samym ich kilkuletnią dominację.

Wyjątkowym wyścigiem była rywalizacja w dwójkach bez sternika kategorii lekkiej, w której osady AZS AWFiS zajęły całe podium pozostawiając w tyle rywali z Wrocławia, Bydgoszczy i Krakowa. Wygrali Dawid KamińskiPatryk Pszczółkowski, drudzy byli Bartosz PszczółkowskiAdam Sobczak. Brązowy medal wywalczył Rafał Serwiak z trenerem Robertem Urbańskim, dla którego był to już 39 medal mistrzostw Polski seniorów.

Dwie pierwsze dwójki wystartowały wspólnie w czwórce bez sternika kategorii lekkiej. W tym składzie niedawno gdańszczanie wywalczyli 6. miejsce w mistrzostwach Europy. Bracia Pszczółkowscy, Adam Sobczak i Dawid Kamiński w Poznaniu wywiosłowali srebro - w finale przegrali o długość łodzi jedynie z czwórką bydgoskiego Zawiszy. Trzecia osada Lotto Bydgostii straciła do AZS AWFiS ponad 13 sekund.

Pół sekundy zabrakło do zwycięstwa czwórce podwójnej - Miłoszowi Jankowskiemu, Mateuszowi Biskupowi, Antoniemu KozaceŁukaszowi Czubakowi. Zwyciężyła czwórka Lotto Bydgostii, wzmocniona Litwinem Rolandasem Mascinskasem wicemistrzem świata w dwójce podwójnej. Srebrny medal wywalczyła również czwórka podwójna kategorii lekkiej, która wystartowała w składzie - Daniel Sobczak, Krzysztof Strupiński, Jarosław Zapał, Michał Baran.

Medale gdańskich wioślarzy podczas MP seniorów w Poznaniu:
Trenerzy: Piotr Buliński, Michał Rychlicki i Robert Urbański.

1. Zawisza Bydgoszcz 6.04,944
2. AZS AWFiS Gdańsk 6.08,176(P.Pszczółkowski, Kamiński, Sobczak, B. Pszczółkowski)
3. LOTTO-Bydgostia 6.21,769

czwórka podwójna
1. LOTTO-Bydgostia 5.55,305
2. AZS AWFiS Gdańsk 5.55,866 (Czubak, Kozaka, Biskup, Jankowski)
3. AZS Szczecin 6.06,915

czwórka podwójna wagi lekkiej
1. LOTTO-Bydgostia 6.12,235
2. AZS AWFiS Gdańsk 6.16,964(Strupiński, Baran, Zapał, Sobczak)
3. BTW Bydgoszcz 6.22,612

czwórka bez sternika wagi lekkiej
1. AZS AWFiS Gdańsk 6.22,233(Strupiński, Serwiak, Sobczak, Borchardt)

• 1 0

• Dobry prognostyk przed resztą sezonu!!!!!!!!!

• 1 0

• Miny nie tęgie na głównym foto !!! Gratulacje za waleczność

• 1 0

• Wioślarstwo sport dla prawdziwych twardzieli !!!

• 1 0

• Szkoda tylko, że związek ciągle skraca regaty, zmienia system biegów itp. Niedługo będą medale rozdawać bez regat dla oszczędności.

• 1 0

• Zawodnicy mają takie miny bo przegrali złoto na ostatnich 100 metrach. Do uśmiechu zabrakło pół sekundy. Miłosz (ten najchudszy) trzy godziny później zdobył złoto na "lekkiej" dwójce podwójnej z przewagą 8 sekund. Wtedy się cieszył.

• 1 0

• Wiosła

No chłopaki ze zdjęcia nie mają powodu do zadowolenia ponieważ o ile mi wiadomo tylko za złoto mają szanse na jakieś stypendium sportowe. Ale oczywiście nikt z rady przyznawania stypendiów nie spojrzy na to że tak naprawdę oni są Mistrzami Polski bo w składzie Lotto Bydgostii pływa za pieniądze dla nich litwin (nie jeden bo na dwójce i jedynce też litwini ) i który jest vice mistrzem świata i aktualnym mistrzem Europy. Szkoda że nie którzy przez to mogą kończyć trenować bo miasto nie rozpatruje każdego wniosku indywidualnie, bo chłopaki którzy startują w konkurencjach obstawionych przez Litwinów mają bardzo ciężką walke o stypendium sportowe z miasta. Na jedynce startował Mindaugas Griskonis (3 miejsce na Mistrzostwach Europy i 5 jedynkarz na świecie) na dwójce Ritter Saulius ( Partner z debla Rolandasa Mascinkasa tego z czwórki) . Pozdrawiam