Łyżwiarstwo synchroniczne Hevelius Cup. Dominacja gospodyń

420 zawodniczek z pięciu krajów wzięło udział w trzeciej edycji Hevelius Cup w hali Olivia. W międzynarodowych zawodach w łyżwiarstwie synchronicznym najlepszą drużyną okazała się gdańska Ice Fire, która wywalczyła trzy złote i tyle samo srebrnych medali.

Łyżwiarstwo synchroniczne to odmiana łyżwiarstwa figurowego, w której rywalizują ze sobą drużyny złożone z 16 zawodników w kategoriach juniorskich i seniorskich oraz do maksymalnie 16 zawodników w innych kategoriach. Formacje prezentują swój występ od ponad 2 do 4 minut do wybranej wcześniej muzyki.

Podczas zawodów w Gdańsku wystąpiły przedstawicielki takich krajów jak: Holandia, Australia, Finlandia, Łotwa i Polska. 26 drużyn reprezentowało 420 zawodniczek, które rywalizowały w siedmiu kategoriach wiekowych: Pre-Juvenile, Juvenile, Novice Basic, Junior, Senior, Mixed Age, Adult. Natomiast Polskę reprezentowało pięć zespołów: Ice Fire, Le Soleil, Amber Ice, Dancing Flames i Frozen Fenix.

Warto wspomnieć o wyczynie gdańskiego klubu Ice Fire SKF Iceskater, który w weekendowych zawodach zgarnął trzy złote medale w kategoriach: Junior, Pre-Juvenile i Adult, a także trzy srebrne w kategoriach: Novice Basic, Juvenile i Mixed Age. Trenerami drużyn, które stanęły na podium byli: Agnieszka Filipowicz, Dorota Ledwon, Anna Kowalczyk, Agata Wasilewska, Natalia Sinkiewicz oraz Marcin Miedlarz.

Zobacz relacje z pierwszej oraz drugiej edycji Hevelius Cup.

- Nie jestem tu pierwszy raz, bo moja córka od kilku lat trenuje łyżwiarstwo synchroniczne. To przepiękny i widowiskowy sport, który potrafi przyciągnąć na trybuny wielu ludzi, z resztą widać to dzisiaj. Atmosfera jest wspaniała, tysiące kibiców wspiera swoje zawodniczki, poza tym jest rodzinnie i bardzo miło, a wisienką na torcie są widowiskowe przejazdy dziewczyn - mówiła pani Joanna.
W zeszłym roku przy nie mniejszej widowni, podczas drugiej edycji Hevelius Cup, Polskie drużyny wywalczyły trzy złote krążki. W kategoriach Pre-Juvenile oraz Basic Novice, pierwsze miejsce na podium zdobyła drużyna Ice Fire SKF Iceskater z Gdańska, zaś w kategorii Juvenile pierwsze miejsce zdobyła drużyna Le Soleil MKS Axel z Torunia.

Organizatorami imprezy byli: Polski Związek Łyżwiarstwa Figurowego, Gdański Klub
Sportowy Stoczniowiec oraz Stowarzyszenie Kultury Fizycznej Iceskater.