Gdynia Rhythmic Stars i Baltic Junior Cup. Zdjęcia i wyniki gwiazd gimnastyki

dak.
22 maja 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Do Gdyni zjechały się gimnastyczki z 14 państw, by przystąpić do Gdynia Rhythmic Stars oraz Baltic Junior Cup. Konkury seniorek zostały zdominowane przez włoskie gwiazdy: Sofię Raffaeli oraz Milenę Baldassarri. Natomiast zarówno w tej rywalizacji, jak i juniorek medale zdobyły również i polskie reprezentantki: Emilia Heichel oraz niespełna 14-letnia Liliana Lewińska.

W Gdynia Arenie zakończyły się zawody w gimnastyce artystycznej w różnych kategoriach wiekowych: Gdynia Rhythmic Stars oraz Baltic Junior Cup organizowane przez Stowarzyszenie Gimnastyki Artystycznej, Jantar Gdynia i Polski Związek Gimnastyczny.

Te pierwsze to zawody wysokiej rangi pod egidą Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej - FIG. Do rywalizacji przystąpiło 18 seniorek i 34 juniorek z 14 państw. Turniej był ważnym sprawdzianem przed zbliżającymi się mistrzostwami Europy w gimnastyce artystycznej, które od 15 do 19 czerwca odbyły się w Tel Awiwie. Natomiast drugie to turniej dla dzieci do czternastego roku życia. Udział w nim potwierdziło 112 zawodniczek.

Zmaganiom przyglądali się nim m.in. Leszek Blanik, prezes Polskiego Związku Gimnastycznego i AZS AWFiS Gdańsk, a także złoty olimpijczyk z Pekinu, czy Morinari Watanabe, prezydent Międzynarodowej Federacji Gimnastycznej.

Pierwszego dnia rywalizacja toczyła się w wieloboju juniorek i seniorek oraz układów z obręczą, piłką, maczugami i wstążkami. Natomiast najwięcej działo się w sobotę, gdy rozgrywane były finały. Turniej zakończyły zmagania Baltic Junior Cup.

Konkurs z obręczą

Wśród seniorek najlepsza okazała się Sofia Raffaeli z Włoch, która otrzymała łączną notę 36. To tegoroczna zwyciężczyni pierwszej edycji Pucharu Świata w Atenach i srebrna medalistka drugiej edycji Pucharu Świata w Sofii. Drugie miejsce zajęła jej rodaczka Milena Baldassarri, czyli szósta zawodniczka Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, która zainkasowała 32,650 pkt. Podium zamknęła Polka Emilia Heichel z 29,450 pkt.

W rywalizacji juniorek nasza niespełna 14-letnia reprezentantka Liliana Lewińska przegrała tylko z Elvirą Krasnobaevą. Reprezentantka Bułgarii okazała się lepsza o nieco ponad punkt. Jeszcze mniejsza dzieliła Lilianę i trzecią Alice Tiagletti z Włoch, bo zaledwie 0,1 punktu.

Gdynia Rhythmic Stars i Baltic Junior Cup. Zobacz transmisje z zawodów

Konkurs z piłką

Konkurs z piłkami również został zdominowany przez Włoszki. Podobnie jak w konkursie z obręczą, tak i tu pierwsze i drugie miejsce zajęły: Raffaeli oraz Baldassarri. Dzielił je niespełna punkt. Natomiast podium zamknęła Alina Gonzalova z Azerbejdżanu, która do faworyt traciła 2,5 punktu.

Natomiast wśród juniorek najlepsza była Lewińska, która do srebra tutaj dołożyła złoto, wyprzedzając nad resztą o niemal 2 punkty. Drugie miejsce zajęła Alice Tiagletti z Włoch, a trzecie - Shelly Portnoy z Izraela.

Gdynia Rhythmic Stars oraz Baltic Junior Cup. Przeczytaj zapowiedź imprezy

Konkurs z maczugami

Rywalizacja seniorek zgodnie z oczekiwaniami została wygrana przez Włoszki: Raffaeli i Baldassarri. Natomiast podium zamknęła nasza reprezentantka Emilia Heichel, która do swoich rywalek straciła 2 punkty.

Z kolei w rywalizacji juniorek, podobnie jak w konkursie z piłką, złoto zdobyła Lewińska. Druga była Elvira Krasnobaeva z Bułgarii, a trzecia - Włoszka Tiagletti.

Układy zespołowe

W układach zespołowych zaprezentowały się trzy reprezentacje. Polki wygrały w konkursie ze wstążkami i piłkami, wyprzedzając Azerbejdżan oraz Słowację. Tak dobrze Polkom nie poszło już w konkursie, gdzie najlepsze okazały się Azerki, a następnie zawodniczki ze Słowacji.