Wiadomości

stat

Dwaj rywale Gdyni do mistrzostw świata

Jednym z atutów Gdyni przy organizacji półmaratonu jest umiejscowienie imprezy.
Jednym z atutów Gdyni przy organizacji półmaratonu jest umiejscowienie imprezy. fot.sportografia.pl

25 lub 26 listopada dowiemy się, czy Gdynia zorganizuje w 2020 roku mistrzostwa świata w półmaratonie. Musi jednak pokonać stolice Ukrainy - Kijów oraz Kolumbii - Bogotę. - Od ponad roku prowadzimy intensywne działania, których celem jest sprowadzenie mistrzostw świata do Gdyni. Biegacze w Polsce od dawna wiedzą, że nasze miasto jest znakomitym miejscem do uprawiania sportu i uczestnictwa w wielkich imprezach - mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.Gdynia została kandydatem do organizacji mistrzostw świata w półmaratonie przed rokiem. Wówczas, na krajowym podwórku, wygrała z kandydaturą Sopotu, któremu wcześniej nie udało się zdobyć organizacji MŚ w półmaratonie w 2018 roku. Na finiszu, od polskiego kurortu lepsza okazała się Walencja. Teraz, do końca listopada, na decyzję czeka Gdynia.

GDYNIA OKAZAŁĄ SIĘ LEPSZA OD SOPOTU W WALCE O MŚ W PÓŁMARATONIE

- Od ponad roku prowadzimy intensywne działania, których celem jest sprowadzenie mistrzostw świata do Gdyni. Biegacze w Polsce od dawna wiedzą, że nasze miasto jest znakomitym miejscem do uprawiania sportu i uczestnictwa w wielkich imprezach. Czas, by przekonali się o tym również za granicą. Pracujemy nad prezentacją, która udowodni, jak wieloma walorami dysponujemy. Wierzymy, że władze Międzynarodowej Federacji Lekkoatletycznej uznają nas za najlepszego kandydata do organizacji światowego czempionatu - mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.
Polski reprezentant musi pokonać stolice Ukrainy i Kolumbii, czyli Kijów i Bogotę. Warto jednak dodać, że miasto z Ameryki Południowej leży na wysokości ponad 2500 metrów nad poziomem morza. A na takich wysokościach poziom biegania jest znacznie niższy, co zapewne wpłynęłoby na atrakcyjność rywalizacji.

SPRAWDŹ, JAK PRZEBIEGAŁ MARCOWY ONICO PÓŁMARATON W GDYNI

Gdynia ma za sobą organizację dwóch półmaratonów - w 2016 i 2017 roku. Tegoroczna trasa została zmodyfikowana względem poprzedniej. Uczestnicy wystartowali ponownie z al. Jana Pawła II, na wysokości ORP Błyskawica. Następnie pobiegli ul. Świętojańską aż do al. Zwycięstwa, przebiegając po drodze obok Centrum Nauki Experyment. Później skręcili w ul. Stryjską i skierowali się w stronę obiektów Gdyńskiego Centrum Sportu. Po minięciu stadionów i Gdynia Areny wrócili na al. Zwycięstwa, a potem pobiegli ul. Władysława IV w kierunku ul. Jana z Kolna i Janka Wiśniewskiego. Ten odcinek został wydłużony aż do Estakady Kwiatkowskiego, gdzie odbył się nawrót w kierunku ul. Polskiej. Dalej trasa już całkowicie pokrywała się z wcześniejszą, a meta znajdowała się na Skwerze Kościuszki.

We wrześniu zeszłego roku Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych przyznało gdyńskim zawodom certyfikat IAAF Road Race Bronze Label, który jest przyznawany imprezom o wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym. Natomiast miesiąc później Gdynia Półmaraton otrzymał kolejne wyróżnienie - pięć gwiazdek przyznawanych przez Europejską Federację Lekkoatletyczną.

Kolejna edycja Gdynia Półmaraton odbędzie się w dniach 16-18 marca 2018 roku. Trwają już zapisy do tego biegu. Wpisowe wynosi do końca listopada 89 zł, do 28 lutego - 99 zł, do 11 marca - 109 zł. W biurze zawodów pakiet będzie dostępny w cenie 159 zł.

Na bieżni, która w 2014 roku leżała w Ergo Arenie podczas Halowych Mistrzostw świata, w Toruniu chcą zorganizować tę samą imprezę, ale w 2020 roku.
Na bieżni, która w 2014 roku leżała w Ergo Arenie podczas Halowych Mistrzostw świata, w Toruniu chcą zorganizować tę samą imprezę, ale w 2020 roku. fot. Fotobank.pl/ErgoArena
O organizację lekkoatletycznych, Halowych Mistrzostw Świata w 2020 roku stara się Toruń. Pozna decyzję w tej sprawie w tym samych dniach co Gdynia. Impreza miałaby odbyć się na tej samej bieżni, która leżała w Ergo Arenie podczas Halowych Mistrzostw Świata 2014. Oba miasta pozyskały ją przed wspomnianą imprezą, z tym założeniem, że po MHŚ 2014 trafia do Torunia, do hali, która w tamtym czasie powstawała. Dzięki niej w Toruniu organizowany jest m.in. Copernicus Cup, czyli zawody zaliczane do elitarnego cyklu IAAF World Indoor Tour.

SOPOT CHWALONY ZA ORGANIZACJĘ HALOWYCH MISTRZOSTW ŚWIATA 2014
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (8)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane