Wiadomości

Gdynia stolicą światowego żeglarstwa

Złote medale Zofii Klepackiej i Kamila Lewandowskiego w klasie Mistral młodzieżowych mistrzost świata Volvo ISAF uczyniły z Polski światowe mocarstwo w żeglarstwie. W klasyfikacji medalowej gdyńskich regat biało-czerwoni uplasowali się na drugiej pozycji! Gospodarze zbierali gratulacje nie tylko za wyniki na polu sportowym, ale przede wszystkim organizacyjnym. Nic zatem dziwnego, że Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni zdradził, że kolejnym wielkim celem miasta jest przeprowadzenie jednocześnie mistrzostw świata seniorów we wszystkich klasach olimpijskich! Pierwszy wolny termin tego typu przedsięwzięcia to 2009 rok.

- To była największa impreza żeglarska, jaka kiedykolwiek odbyła się w Polsce. Czuję ulgę, że to wszystko się udało, że nasze obietnice, które czyniliśmy względem światowych władz ubiegając się o te regaty, nie okazały się pustymi słowami. Odnieśliśmy sukces, mimo że po raz kolejny okazało się, że warunki atmosferyczne zupełnie były odmienne od tych, które statystycznie o tej porze roku powinne być. Ale to zderzenie z ostrym polskim klimatem tym młodym zawodnikom powinno wyjść na dobre. Sprawdzona została ich wytrzymałość i zostali zahartowani na dalszą częśc kariery - podkreśla Tomasz Holc, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego.

- Dziękuję Gdyni, PZŻ, Volvo oraz producentom sprzętu. Dostarczyli łódki, deski, żagle, wszystko bezpłatnie. Tym samym wszyscy mieli takie same warunki do startu, a o kolejności decydowały autentyczne umiejętności. Były to największe regaty z dotychczasowych młodzieżowych mistrzostw ISAf. Wzięły w nich udział aż 53 państwa. Polska zdała organizacyjny egzamin celująco. Upewniliśmy się, że także w przyszłości możemy na was liczyć. Już się cieszymy na kolejny przyjazd do Gdyni, na kolejne wielkie regaty - deklarowała Fiona Kidds w imieniu ISAF.

- Taki sukces ośmiela do tego, aby jak najszybciej złożyć aplikację o organizację mistrzostw świata seniorów we wszystkich klasach olimpijskich, aby powalczyć już nie tylko o ugruntowanie pozycji Gdyni jako żeglarskiej stolicy Polski, ale zdobyć miano stolicy światowego żeglarstwa! Pierwszy wolny termin na tego typu regaty to 2009 rok. Ale to wcale nie jest odległa perspektywa. Do właśnie zakończonych mistrzostw przygotowywaliśmy się cztery lata. Zdobyliśmy nowe doświadczenia. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby żeglarze czuli się dobrze nie tylko na wodzie, ale także po zakończeniu wyścigów. Nasze hasła to wszak "Gdynia miasto otwarte, Gdynia misato żeglarskie". W ostatnim tygodniu w mieście było około 200 tysięcy turystów i w tym czasie właśnie reagty były największą atrakcją - podkreśla Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

- Cała otoczka, program imprez towarzyszący ma znaczenie dla ISAF, dla miasta. Dla zawodników najważniejsze jest to co dzieje się na wodzie. A u nas wszystko odbywało się wedle podanego terminarza. Gdy trzeba było zmienić ustawienie trasy ze względu na wiatr, dokonywaliśmy tego sprawnie i szybko. Dlatego, co bardzo rzadko się zdarza, ekipy dopływały do nas i z własnej woli dziękowały i gratulowały - dodaje Tomasz Chamera, sędzia główny regat i trener koordynator w PZŻ.

Największymi gwiazdami polskiej ekipy były "mistrale". Klepacka, z któą wywiad zamieścimy w jutrzejszym "Głosie", po raz czwarty z rzędu zdobyła złoty medal w tych regatach, a Lewandowski na najwyższe podium wszedł po raz pierwszy w karierze. Zawodnik SKŻ Hestia Sopot powtórzył wynik starszego kolegi klubowego, Przemysława Miarczyńskiego z 1996 roku.


Medaliści i miejsca Polaków

Mistral dziewcząt:
1. Zofia Klepacka 10 punktów,
2. Anne Sophie Le Page (Francja) 22,
3. Laura Linares (Włochy) 34;

Mistral chłopców:
1. Kamil Lewandowski (Polska) 30,
2. Nimrod Mashiah (Izrael) 41,
3. Federico Esposito (Włochy) 42;

Laser Radial:
1. Sarah Steyaert (Francja) 29,
2. Jo Aleh (Nowa Zelandia) 48,
3. Charlotte Dobson (W.Brytania) 51,
18. Katarzyna Pic 154;

Laser:
1. Nick Thompson (Wielka Brytania) 37,
2. Tovci Stipanovic (Chorwacja) 47,
3. Simon Groteluschen (Niemcy) 52,
9. Norbert Wilandt 95;

Hobie Cat 16:
1. Tom Philips/Jonathan Cook (W. Brytania) 16,
2. Julien Villion/Martin Bataille (Francja) 18,
3. Juan Maegli/Jason Hess (Gwatemala) 33,
10. Maciej Stefańczyk/Maciej Socharski 74;

420 dziewcząt:
1. Elise Rechichi/Tessa Parkinson (Australia) 20,
2. Lydia Koppin/ Kristina Kummer (Niemcy) 45,
3. Pippa Wilson/Hariete Trumble (W. Brytania) 53,
26. Katarzyna Sroczyńska/ Karina Kalińska 229;

420 chłopców:
1. Nathan Outteridge/ Iain Jensen (Australia) 21,
2. Thomas Rahier/Mathieu Rahier (Francja) 51,
3. Jonathan McGovern/Stuart Bithell (W.Brytania) 62,
18. Jakub Michalczyk/Konrad Górski 168.

Klasyfikacja medalowa:
1. W. Brytania 2 złote, 3 brązowe,
2. Australia i Polska po 2 złote,
4. Francja 1 złoty, 3 srebrne,
5. Niemcy po 1 srebrnym i brązowym.

Klasyfikacja punktowa:
1. Francja 395,
2. W. Brytania 372,
3. Australia 345,
4. Polska 281,
5. Włochy 281.

Opinie (1)

  • Nasze gratulacje :))

    Szczerze gratulujemy złota Zosi i Kamilowi. Było na co popatrzeć i podziwiać. Szkoda, że już po :((

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Relacje LIVE

zobacz wszystkie relacje »

Najczęściej czytane