Seahawks wygrali w półfinale z Lowlanders

28 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat)
Jakub Mazan był najlepszym zawodnikiem Seahawks w pierwszej połowie p0finałowego starcia. Jakub Mazan był najlepszym zawodnikiem Seahawks w pierwszej połowie p0finałowego starcia.

Futboliści amerykańscy Seahawks Gdynia pokonali w półfinale Topligi Primacol Lowlanders Białystok 35:13 (7:0, 7:7, 7:0, 14:6). Dzięki zwycięstwu zespół z Pomorza zagwarantowała sobie awans do X SuperFinału, który już 11 lipca zostanie rozegrany na Stadionie Wrocław. Tam drużyna Macieja Cetnerowskiego będzie bronić zdobytego przed rokiem mistrzostwa Polski.

Półfinałów Topligi nie można nazwać w tym roku wyrównanymi. Faworyci wygrywali w nich pewnie. Najpierw Panthers Wrocław rozprawili się z Warsaw Eagles 43:9, czym zapewnili sobie awans do najważniejszego meczu sezonu. W niedzielę, na Narodowym Stadionie Rugby swoje możliwości zaprezentowali mistrzowie Polski.

Od momentu wygrania rzutu sędziowskiego przez Seahawks i decyzji o odbiorze piłki, ofensywa gospodarzy nie zwolniła nawet na moment. Już w pierwszym rajdzie skrzydłowy Jakub Mazan wyminął defensorów Lowlanders i wpadł z piłką w pole punktowe. Od stracenia pierwszych punktów gości uratowało przewinienie, które anulowało bieg Mazana. Kolejne serie pierwszej kwarty upływały pod dyktando formacji obronnych obu drużyn. Ten impas został przerwany przez pomorski duet Micah Brown - Mazan. Amerykański rozgrywający dostrzegł niekrytego torunianina i po 15-jardowej akcji Jastrzębie wyszły na prowadzenie.

Lowlanders nie pozwolili gospodarzom długo cieszyć się z tego. Na początku drugiej kwarty rozgrywający Jabari Harris wykorzystał złe ustawienie obrony mistrza z 2014 roku. Na odpowiedź rozjuszonych gospodarzy nie trzeba było długo czekać. Świetnie w dzisiejszym pojedynku dysponowany był Sebastian Krzysztofek, który większość spotkania rozegrał na pozycji running backa. Jego umiejętność zdobywania jardów środkiem boiska doprowadziła Jastrzębie na 24. jard przed polem punktowym rywali. Dzieła dopełnił Angelo Pease po podaniu Browna (14:7).

Po pierwszej bardzo wyrównanej połowie, w drugiej dominowali aktualni mistrzowie Topligi. Defensywa Seahawks szybko kończyła serie ataku rywali zmuszając ich do odkopywania piłki. Goście dodatkowo utrudniali sobie grę dużą liczbą przewinień.

- Brak wyrazistości w mojej postawie w pierwszej połowie był spowodowany faktem, że futbol to gra zespołowa, w której na murawie znajduje się w danym momencie jedenastu zawodników z danej formacji. W pierwszej połowie błyszczał Jakub Mazan, w drugiej ja. Taki jest futbol - powiedział Paweł Fabich, zawodnik Seahawks. Był on najjaśniejszym punktem w ofensywie Seahawks gdyż zaliczył trzy przyłożenia. m.

Po zakończonym spotkaniu skrzydłowy Lowlanders Białystok Bartosz Głowacki oświadczył się swojej partnerce Magdalenie Malinowskiej. Był to zaskakujący finał imponującej, pierwszej kampanii jego drużyny w Toplidze.

Przebieg meczu

I kwarta
7:0 przyłożenie Jakuba Mazana po 15-jardowej akcji po podaniu Micah Brown (podwyższenie za jeden punkt Jakub Fabich)

II kwarta
7:7 przyłożenie Jabari'ego Deonate Harrisa po 3-jardowej akcji biegowej (podwyższenie za jeden punkt Artur Zalewski)
14:7 przyłożenie Angelo Pease'a po 20-jardowej akcji po podaniu Micah Browna (podwyższenie za jeden punkt Jakub Fabich)

III kwarta
21:7 przyłożenie Pawła Fabicha po 15-jardowej akcji po podaniu Micah Brown (podwyższenie za jeden punkt Jakub Fabich)

IV kwarta
28:7 przyłożenie Pawła Fabicha po 38-jardowej akcji po podaniu Micah Browna (podwyższenie za jeden punkt Jakub Fabich)
35:13 podwyższenie Łukasza Czaczkowskiego po 20-jardowej akcji po podaniu Jabari'ego Deonate Harrisa