Gdynianie coraz bliżej lidera

Krzysztof Klinkosz
22 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat)

Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia

Koszykarze Asseco Prokomu w ekspresowym tempie awansują w tabeli TLB. Gdynianie mają nadal trzy zaległe mecze, a już są na piątej pozycji. W sobotę na własnym parkiecie mistrzowie Polski męczyli się z Siarką Tarnobrzeg przez 27 minut. Jednak od wyniku 45:45 podopieczni Tomasa Pacesasa przejęli całkowitą kontrolę nad wydarzeniami na parkiecie i wygrali wysoko 83:63 (16:23, 19:10, 21:14, 27:16).

ASSECO PROKOM: Hrycaniuk 13, Eldridge 7, Ewing 6, Burrell 5, Szczotka 4 - Widenow 19, Varda 14, Kostrzewski 6, Witka 6, Wilks 3, Seweryn 0.

SIARKA: Truscott 14, Miszczuk 13, Pringle 13, Krupa 6, Wall 0 - Deloach 9, Taylor 7, Juniak 1.

Wydawało się, że dla mistrzów Polski sobotni mecz z jedną z najsłabszych drużyn TBL będzie przysłowiowym spacerkiem. Tymczasem po kilku niecelnych rzutach na początku spotkania, w 2 minucie wreszcie do kosza trafił Daniel Ewing i gospodarze wyszli na prowadzenie 2:0.

Błyskawicznie goście odpowiedzieli jednak rzutem za trzy punkty Stanley'a Pringle'a i Siarka nieoczekiwanie wyszła na prowadzenie, które utrzymywała niemal przez cały czas aż do połowy drugiej kwarty. Tarnobrzeżanie w pierwszej kwarcie byli lepsi od gospodarzy na tablicach, trafiali z dystansu. W 5 min. było 13:6 dla Siarki a w 8 min. nawet 17:7.

Wówczas ciężar zdobywania punktów wziął na siebie Ratko Varda. Serb szybko zdobył 5 punktów z rzędu i było 17:12 dla Siarki. Ostatecznie pierwsza kwarta zakończyła się prowadzeniem gości 23:16.

W połowie drugiej odsłony gospodarzom udało się dogonić gości (25:25 w 15 minucie po trafieniu Adama Hrycaniuka). Później długo punkty na przemian zdobywały obydwie drużyny. W 20 minucie goście prowadzili 32:30 ale w końcówce najpierw Ewing trafił za 2 punkty a po chwili Filip Widenow trafił pierwszą "trójkę" dla Asseco Prokomu i na przerwę gospodarze schodzili prowadząc 35:33.

Drugą połowę Siarka rozpoczęła od dwóch "trójek", Miszczuka i Prinlgle'a i ponownie wyszła na prowadzenie (39:35). Później goście prowadzili jeszcze w 41:37, ale gdynianie zaczęli nabierać rozpędu. Znów do walki pobudził ich Varda doprowadzając do remisu 43:43 a w 27 minucie Robert Witka trafił na 47:45.

Od tego momentu gdynianie zaczęli odjeżdżać rywalom niczym rozpędzony ekspres autu osobowemu. Po raz kolejny swoje snajperskie umiejętności zaprezentował Widenow, zdobywając 5 punktów z rzędu (54:46). Po 30 minutach było zaś 56:47 dla Asseco Prokomu.

Ostatnią kwartę gdynianie otworzyli wynikiem 5:0 (61:47). Rywalom udawały się już tylko pojedyncze akcje. Siarka nie była już tak skuteczna na tablicach i mimo, że była lepsza w rzutach z dystansu i z linii rzutów wolnych to jednak gospodarze byli o wiele lepsi w rzutach za 2 punkty.

Gospodarze z minuty na minutę powiększali dystans, dość szybko ich przewaga sięgnęła około 20 punktów (72:53), a ostatecznie mistrzowie Polski wygrali pewnie 83:63. Cztery minuty na parkiecie otrzymał Łukasz Seweryn, dla którego był to pierwszy występ w tym sezonie po wyleczeniu kontuzji.

Tabela wprowadzona: 2011-01-22

Polpharma Starogard Gdański - Trefl Sopot 87:81 (23:17, 21:16, 20:18, 23:30), Kotwica Kołobrzeg - Energa Czarni Słupsk 78:68 (12:18, 21:17, 14:17, 31:16), AZS Koszalin - Anwil Włocławek 78:85 (22:23, 14:25, 21:19, 21:18), Polonia Warszawa - PGE Turów Zgorzelec 71:76 (14:20, 15:17, 22:23, 20:16). Mecz Zastalu Zielona Góra z PBG Basketem przełożono na 16 lutego.

Opinie (22) 3 zablokowane

• YEAH!!! ASSECO!!!! BYLE TAK DALEJ!!!

• 32 8

• Tego meczu APG nie mogło przegrać!

Ale to że kompletnie olali przeciwnika w pierwszej połowie, strrrrrasznie mi się nie podobało.
    Małe punkty już nie są potrzebne? A szacunek sportowy?