Gdynianie już witają się ze złotem

Krzysztof Klinkosz
27 maja 2010 (artykuł sprzed 13 lat)

Mimo gorszej dyspozycji Qyntela Woodsa koszykarze Asseco Prokomu wygrali po raz trzeci w finałowej batalii z Anwilem Włocławek. W czwartek pokonali ekipę z Kujaw w jej własnej hali 79:76 (24:21, 16:20, 12:17, 27:18). Dzięki temu zwycięstwu już w sobotę mogą odebrać złote krążki ligowej rywalizacji. Początek pojedynku numer cztery na parkiecie rywali o godzinie 20.15.

ANWIL: Jovanović 16, Tujlković 14, Szubarga 12, Pluta 6, Dunn 6 - Winkelman 8, Chanas 7, Sullivan 5, Joyce 2, Wołoszyn 0.

ASSECO PROKOM: Logan 26, Jagla 16, Ewing 15, Hrycaniuk 8, Woods 4 - Łapeta 4, Szczotka 3, Varda 3, Zamojski 0, Harrington 0.

W zespole Anwilu po kontuzji wrócił Andrzej Pluta, który od razu znalazł się w pierwszej piątce. Pierwsze punkty w meczu zdobył Adam Hrycaniuk trafiając dwa rzuty wolne, jednak niemal natychmiast odpowiedział Pluta, a "trójkę" dołożył Nikola Jovanović i w 2 minucie Anwil prowadził 5:2.

Kolejne punkty Serba, tym razem po wejściu pod kosz, poskutkowały tym, że Tomas Pacesas poprosił o przerwę. Po przerwie Jan Hendrik Jagla rzucił za trzy zmniejszając straty gdynian, jednak Mujo Tujlković odpowiedział również rzutem zza linii 6,25 m. i w 5 minucie było 10:5 dla gospodarzy.

W kolejnej minucie punkty zdobywali Hrycaniuk i Daniel Ewing i Asseco Prokom doszło gospodarzy (10:10) następna akcja i kolejne punkty Hrycaniuka dały pierwsze prowadzenie gdynianom (12:10).

Pod koniec pierwszej kwarty gospodarze na moment odzyskali prowadzenie, ale po punktach Logana w 9. minucie było 19:18 dla gości. Na sekundy przed końcem kwarty drugi celny rzut za 3 punkty oddał Jagla (24:18 dla Asseco Prokomu) jednak ostatnie punkty w tej części gry zdobył Krzysztof Szubarga, była to akcja 2+1 i po 10 minutach gdynianie prowadzili 24:21.

Drugą kwartę lepiej rozpoczęli gdynianie, już w 12 minucie prowadzili 31:22. Goście skutecznie zablokowali dostęp do własnego kosza, na tyle, że Anwil pierwsze punkty z gry w drugiej kwarcie zdobył dopiero w 13 minucie meczu.

W 14 minucie ta niezła obrona kompletnie się rozsypała a Joyce z Sullivanem bezkarnie weszli pod kosz Asseco Prokomu. W odpowiedzi jednak Ratko Varda trafił dla gdynian i było 34:26 dla ekipy Pacesasa.

W kolejnych akcjach na parkiecie więcej było chaosu niż składnej gry wreszcie po dwóch wolnych trafionych przez Qyntela Woodsa Asseco Prokom wyszło na 10-punktowe prowadzenie (36:26 w 16 minucie gry).

Gospodarze odpowiedzieli dwoma szybkimi, punktowanymi kontrami i było 36:30 dla gości. Chwilowa ofensywa gospodarzy nie ustawała i w 18 minucie było tylko 36:33 dla gdynian, kiedy wolne wykorzystał Pluta. Goście odpowiedzieli jednak błyskawicznie punktami Adama Łapety po asyście Woodsa i trafieniem Logana (40:33). W ostatniej minucie pierwszej połowy popis dał Tujlković, który samodzielnie doprowadził do remisu 40:40.

Do sporego zamieszania na parkiecie doszło w końcówce pierwszej połowy, najpierw wchodzącego pod kosz Sullivana sfaulował Szczotka, jednak gracz Anwilu chciał sam wymierzyć sprawiedliwość zamiast sędziego, pchnął z całej siły gdynianie, który z impetem odskoczył na kilka metrów. Krewki gracz ekipy z Kujaw został za to wykluczony z gry w meczu.

Gdynianie jednak nie wykorzystali żadnego z rzutów podyktowanych za ten faul za to Dunn trafił jeden raz po faulu Szczotki i do przerwy to gospodarze prowadzili 41:40.

W pierwszej połowie 9 punktów dla Asseco Prokomu zdobył Logan, o punkt mniej miał na swoim punkcie Jagla, dla gospodarzy 14 "oczek" zdobył Tujlković, który jednak z powodu kontuzji zakończył grę w spotkaniu numer 3. W pierwszych 20 minutach gospodarze lepiej zaprezentowali się na tablicach, zebrali 18 piłek podczas gdy gdynianie 10.

Na początku drugiej połowy Jagla odzyskał prowadzenie dla Asseco Prokomu (42:41), jednak kolejnych 5 punktów z rzędu zdobył Krzysztof Szubarga i było 46:41 dla gospodarzy.

Mimo, że w ekipie gospodarzy zabrakło w drugiej połowie Sullivana i Tujlkovicia Anwil nadal był skuteczniejszy i lepiej grał na tablicach. W 26 minucie gospodarze prowadzili już 52:45. Gdynianie byli w tej części gry bardzo nieskuteczni.

W końcówce trzeciej kwarty mistrzom Polski udało się odrobinę zmniejszyć dystans i po wolnym Logana było 54:50 dla gospodarzy. Po kolejnych wolnych Logana było 55:52 dla gospodarzy, jednak w ostatniej sekundzie kwarty za 3 trafił Kamil Chanas i gospodarze prowadzili po 3 kwarcie 58:52.

Otwarcie ostatniej odsłony należało do gdynian, którzy po szybkich punktach Jagli i Ewinga doprowadzili do stanu 58:56 dla Anwilu, błyskawicznie jednak za 3 trafił Jovanović i w 33 minucie było 61:56 dla gospodarzy.

Logan znów zmniejszył straty gdynian (58:61) ale Amerykanin z polskim paszportem był zbyt osamotniony w zdobywaniu punktów, na jego punkty odpowiedzieli Brett Winkelman i Chanas i gospodarze wyszli na 65:58.

Dla gdynian znów trafił Logan i wreszcie wspomógł go Jagla i na niespełna 4 minuty przed końcem było 69:66 dla gospodarzy, za chwilę "trójkę" trafił Ewing i doprowadził do remisu 69:69.

Gdynianie wreszcie zaczęli zbierać piłki na atakowanej tablicy to pomogło im w 39 minucie znów wyjść na minimalne prowadzenie 73:71.

Na 90 sekund przed końcem meczu za 5 przewinień "spadł" Alex Dunn a Ewing wykorzystał akcję 2+1 i było 76:73 dla Asseco Prokomu.

Do remisu doprowadził za chwilę Winkelman celną "trójką" a tylko jednego wolnego trafił Logan (77:76 dla gdynian).

Kolejna akcja gdynian zakończyła się faulem na Ewingu. Amerykanin wykorzystał jeden rzut wolny, ale po drugim, niecelnym piłkę zebrał Zamojski, kolejny faul Anwilu zakończył się wolnymi Szczotki i na 4 sekundy przed końcem było 79:76 dla gości.

Szubarga w ostatniej akcji gospodarzy nie trafił w obręcz i piłkę z boku wprowadzali do gry gdynianie, mogli już spokojnie odczekać do ostatniej syreny, mecz zakończył się ich zwycięstwem 79:76.

W sobotę gdynianie rozegrają czwarty, miejmy nadzieję, że ostatni, mecz finałowy z Anwilem, tymczasem już jutro rozstrzygnie się kwestia brązowego medalu. Polpharma Starogard Gdański po raz trzeci zmierzy się w małym finale z Treflem Sopot, z meczu w Starogardzie zaplanowanego na 18.00, przeprowadzimy bezpośrednią relację.