Asseco zagra w ćwierćfinale ze Stelmetem

26 kwietnia 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Filip Matczak (z piłką) grając we Wrocławiu bez kolegów z podstawowego składu musiał uznać wyższość Jakuba Dłoniaka (z prawej) i jego Śląska. Gdynian ta porażka nie musi jednak martwić, gdyż już wcześniej zapewnili sobie udział w play-off z 7. lokaty. Filip Matczak (z piłką) grając we Wrocławiu bez kolegów z podstawowego składu musiał uznać wyższość Jakuba Dłoniaka (z prawej) i jego Śląska. Gdynian ta porażka nie musi jednak martwić, gdyż już wcześniej zapewnili sobie udział w play-off z 7. lokaty.

Koszykarze Asseco Gdynia przegrali na wyjeździe ze Śląskiem Wrocław na zakończenie sezonu zasadniczego Tauron Basket Ligi 65:80 (18:17, 17:28, 14:23, 16:12). Grający w rezerwowym składzie podopieczni Davida Dedka już wcześniej zapewnili sobie grę w play-off z siódmego miejsca. Rozpoczną ją od rywalizacji do trzech wygranych z zespołem Stelmetu Zielona Góra. Pierwszy mecz czeka ich w piątek na wyjeździe.

ŚLĄSK: Dłoniak 15 (3x3), Wiśniewski 14 (5 as.), Radivojević 14 (4x3, 5 as.), Mladenović 7 (8 zb.), Kinnard 2 oraz Trice 14 (2x3), Ikovlev 6 (2x3), Hyży 4, Gabiński 2, Kulon 2, Tomaszek 0, Sanny 0

ASSECO: Matczak 14 (6 strat), Kowalczyk 10 (1x3), Żołnierewicz 9 (7 zb.), Parzeński 8 (8 zb.), Szymański 6 (7 zb.) oraz Paredes 8 (2x3), Radosavljević 7 (1x3), Czerlonko 3 (1x3), Grujić 0

Dla Asseco mecz we Wrocławiu nie miał już żadnego znaczenia w kontekście rozstawienia w play-off. Bez względu na wynik tego spotkania i tak byli pewni zajęcia siódmego miejsca. Dlatego tak jak w poprzednim, wygranym meczu z MKS Dąbrową Górniczą trener David Dedek dał odpocząć najbardziej eksploatowanym graczom. W domu Gdyni zostali A.J. Walton, Piotr SzczotkaOvidijus Galdikas, a Przemysław Frasunkiewicz zasiadł jedynie na ławce, by Asseco wypełniło minimalny limit dziesięciu graczy gotowych do gry w meczu.

Gdynianie mecz rozpoczęli od prowadzenia 9:2, a po celnym rzucie Jakuba Parzeńskiego w 6. minucie prowadzili już 16:5. Gospodarze odzyskali jednak kontakt odrabiając w serii 10 pkt za sprawą Radosława HyżegoVuka Radovijevicia, który w ciągu minuty dwukrotnie trafił zza łuku.

Drugą kwartę mocno rozpoczął Roderick Trice zdobywając 5 pkt w raptem 6 sekund (22:18 dla Śląska). Tak zdobyte prowadzenie gospodarze oddali tylko na chwilę, a później kontrolowali sytuację. Pomogła im w tym nie najgorsza dyspozycja w rzutach zza łuku. Do przerwy wrocławianie trafili 7 z 19 takich prób, podczas gdy Asseco miało skuteczność 2/10.

Po przerwie Śląsk jeszcze bardziej odjechał gościom osiągając na koniec trzeciej kwarty przewagę 19 pkt. Już na końcu tej części gry gdynianie stracili Sebastiana Kowalczyka, który przekroczył limit fauli.

Ostatnią partię Asseco rozpoczęło od serii 6:0, którą rzutem zza łuku zatrzymał Denis Ikovlev (71:55 dla Śląska). W końcowych minutach oba zespoły bazowały zresztą na rzutach za 3 pkt, choć dalej lepiej wychodziło to gospodarzom. Asseco wygrało wprawdzie ostatnią kwartę, ale ostatecznie przegrało różnicą 15 pkt.

W pierwszej fazie play-off gdynianie zagrają do trzech wygranych z drugim zespołem sezonu zasadniczego Stelmetem Zielona Góra. Zgodnie z ramowym terminarzem, pierwszy pojedynek czeka ich w Winnym Grodzie w piątek 1 maja. Do najlepszej ósemki awansował też Trefl Sopot, który zmierzy się z PGE Turowem Zgorzelec.

Wyniki 30 kolejki

• Wikana Start Lublin - TREFL Sopot 77:87 (19:21, 11:27, 21:22, 26:17)
  • Śląsk Wrocław - ASSECO Gdynia 80:65 (17:18, 28:17, 23:16, 12:14)
  • Anwil Włocławek - AZS Koszalin 63:84 (14:23, 15:17, 16:27, 18:17)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - King Wilki Morskie Szczecin 85:94 (21:30, 24:22, 21:23, 19:19)
  • PGE Turów Zgorzelec - Stelmet Zielona Góra 92:79 (22:21, 22:10, 21:26, 27:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - Energa Czarni Słupsk 86:91 (26:27, 10:22, 21:26, 29:16)
  • Rosa Radom - Jezioro Tarnobrzeg 71:64 (25:21, 10:19, 19:19, 17:5)
  • Polski Cukier Toruń - Polfarmex Kutno 105:84 (31:21, 26:12, 26:24, 22:27)