Gdynianie wywalczyli lidera dla... gdańszczan

jag. Marta
16 października 2010 (artykuł sprzed 13 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA

Rugbiści Lechii wrócili na fotel liderów ekstraligi. Gdańszczanie na własnym boisku powstrzymali rewelacyjnego beniaminka, wygrywając z Budowlanymi Lublin 34:0 (17:0). Natomiast trzy godziny później Arka w Gdyni rozbiła dotychczasowego przodownika i mistrza Polski, gromiąc Budowlanych Łódź 43:14 (26:0). Z trójmiejskich drużyn nie powiodło się tylko sopocianom. Ogniwo przegrało na wyjeździe z Orkanem Sochaczew 19:27 (7:17).

ARKA GDYNIA - BUDOWLANI ŁÓDŹ 43:14 (26:0)
Punkty zdobyli:

Arka: Dawid Banaszek 18, Beka Tsiklauri 10, Sergo Kvernadze 5, Stanisław Krieczun 5, Siergiej Garkawyj 5.
Budowlani: Merab Gabunia 10, Tomasz Stępień 4

ARKA: Ruszkiewicz (62 Bartkowiak), Wojaczek (72 Bojke), Kwiatkowski - Zdunek (69 Mikołajczyk), Andrzejczuk - Kałduński, Głuszek, Dąbrowski (70 Madejewski) - Szostek (66 Gajewski)- Banaszek - Motyl (69 Plichta), Kvernadze, Garkawyj, Krieczun (29 Zaradzki) - Tsklauri.

Arka rozpoczęła zdecydowanie. Już w 3. minucie Dawid Banaszek zgłosił próbę z karnego, choć do celu było 40. metrów i otworzył wynik spotkania. Kilkanaście sekund później powinno być dla gospodarzy pierwsze przełożenie. Niestety, Mariusz Motyl zgubił piłkę już na polu punktowym rywali.

W 10. minucie Arka zaatakowała dla odmiany lewym skrzydłem. Znów przy finalizacji przyłożenia zabrakło precyzji, gdyż tym razem Stanisław Krieczun nadepnął na linię boczną.

Jednak te niepowodzenia nie tylko nie zniechęciły "Buldogów", ale zachęciło do jeszcze większego podkręcenia tempa ataków. Łodzianie próbowali ratować się faulami, ale i to nie przynosiło efektu, bo Banaszek kopnął do przerwy jeszcze dwukrotnie skutecznie z karnych.

W 18. minucie było już 16:0 dla żółto-niebieskich, gdyż na pole punktowe rywali przedarł się Beka Tsiklauri i tym razem wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Także kolejne dwie akcje (28. i 31. minuta), które dały Arce "piątki" zostały rozegrane przez zagranicznych rugbistów. Najpierw Siergiej Garkawyj ściągnął na siebie rywali i Krieczun miał otwartą drogę do przyłożenia. Szkoda, że ostro zaatakowali Rosjanina rywale, bo i tak nie mieli szans zatrzymać tej akcji, a tylko doprowadzili do kontuzji Stanisława.

Wynik pierwszej połowy ustaliła akcja, którą rozprowadził z kolei Sergo Kvernadze, a "piątką" popisał się Garkawyj.

Od razu po zmianie stron łodzianie rzucali się do odrabiania strat, zdobyli nawet przyłożenie, ale Arka szybko opanowała sytuację. Banaszek trafił z karnego, a następnie poszły dwie rewelacyjne kontry prawym skrzydłem. Motyl uciekał rywalom, a następnie precyzyjnie podawał do kolegów, którzy kończyli akcję środkiem - odpowiednio - Tsiklauriemu i Kvernadze.

W 66. minucie, przy prowadzeniu gospodarzy 43:7 trener Stachura był do tego stopnia wygranej, że zdjął z boiska Łukasza Szostka. Reprezentacyjny łącznik długo leczył kontuzję i nie było sensu narażać go na odnowienie urazu.

Przewaga Arki była na tyle duża, że po meczu były wątpliwości, jakim wynikiem ostatecznie zakończył się mecz. W części doniesień pojawił się rezultat 47:14. - Potwierdzam, że w meczowym protokole jako końcowy podany jest wynik 43:14 - informuje Arkadiusz Suska, kierownik "Buldogów".

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Ogniwo Sopot

Arka Rugby

LECHIA GDAŃSK - BUDOWLANI LUBLIN 34:0 (17:0)

Jurij Buchajło 9, Krzysztof Zieliński 5, Mateusz Zajkowski 5, Piotr Jurkowski 5, Marek Płonka 5, Dariusz Wantoch - Rekowski 5.

LECHIA: Witoszyński, Odoliński, Kaszuba - Wantoch-Rekowski, Kuźmiński - Hedesz, Płonka, Wojcieszak - Piszczek - Buchajło - Buczek, Wilczuk, Kwiatkowski, Zajkowski - Jurkowski oraz Zieliński, Klusek, Urbanowicz, Wójcik, Narwojsz, Lenartowicz, Komajda.

Drugi trener gdańszczan, Marek Płonka przyznał po meczu, że w jego przeddzień oglądał zapis meczu Arki z Budowlanymi co pozwoliło mu ustalić taktykę na sobotni mecz.

- Budowlani grają takie radosne rugby. Doszedłem do wniosku, że jeśli zagramy swoje, jeśli od początku mecz toczyć się będzie pod nasze dyktando wówczas będzie można myśleć o zwycięstwie - powiedział Marek Płonka.

Rugbiści założenia szkoleniowców wprowadzili w życie na boisku, od pierwszych minut zdominowali grę i nie stracili nawet punktu w rywalizacji z trzecią drużyną tabeli.

W drugiej połowie zrobiliśmy kilka zmian. Chcieliśmy oszczędzć siły naszych najlepszych zawodników na zbliżające się ciężkie i ważne mecze z Arką w Gdyni i z Budowlanymi Łódź - wyjaśnił Marek Płonka.

Orkan Sochaczew - Ogniwo Sopot 27:19 (17:7)

Ogniwo: Marek Przychodzki 5, Filip Kowalczyk'>Filip Kowalczyk 5, Szymon Krause 5, Jarosław Hodura 4

OGNIWO: Rzepkowski, Zając, Irla - Anuszkiewicz, Lisiecki - Łopuski, Węgierski, Zeszutek - Czaja - Hodura - Olszewski, Jankowski, Iwańczuk, Kowalczyk - Przychocki oraz Domaradzki, Krause, Furmański.

- Pierwsza połowa należała do Orkana - przyznaje trener Jarosław Hodura, który w związku z lukami w składzie musiał znów pomóc podopiecznym na boisku. - Natomiast w ostatnich 25 minutach to my dyktowaliśmy warunki gry. Była szansa, aby nawet zdobyć 2-3 przyłożenia więcej. Szkoda, że mecz nie trwał dłużej, bo była szansa przynajmniej na punkt bonusowy. Ale i tak możemy mieć powody do satysfakcji. To był jeden z naszych najlepszych meczów w tym sezonie

Tabela wprowadzona: 2010-10-16

W ostatnim meczu 6. kolejki Juvenia Kraków pokonała Posnanię 20:17 (12:3)
jag. Marta

Opinie (119) ponad 20 zablokowanych

• TYLKO LECHIA GDANSK (1)

• 28 40

• ogniwo

i tym razem nie udalo sie ogniwku ale gra byla zacienta jedna gafa sprawila ze ogniwko stracilo punkty szkoda

• 3 1

• (2)

Lechia Gdańsk Mistrz Polski rugby 2010!

• 25 35

• dobreeee

do końca sezonu zostało jeszcze trochę meczów....
      a o ile mnie pamięć nie myli, w ub. sezonie też już podzieliliście skórę na niedźwiedziu- ba, już nawet koszulki MISTRZ POLSKI 2010 "wjechały" na stadion... jak się skończyło wszyscy wiedzą :D

• 8 3

• chyba 2011

• 6 1

• lublin w przeciągu całego meczu miał dwie akcje, jedną w pierwszej połowie i jedną w drugiej

niech się cieszą, że lechii wyraźnie nie chciało się dziś grać bo by się skończyło 70-0. wojcieszak wjeżdżał w nich jak w masło.

• 10 4

• jakby słabo nie grała to w 4 będzie a w pólfinale i finale wszystko się może zdarzyć. dopóki pzrugby nie zmieni systemu (1)