Riviera zwycięstwem skończyła rok u siebie

24 listopada 2013 (artykuł sprzed 10 lat)

Emilie Johnson zaczęła grać skutecznie w decydujących o wyniku momentach czwartej kwarty oraz dogrywki i poprowadziła Rivierę do drugiego zwycięstwa w sezonie. Emilie Johnson zaczęła grać skutecznie w decydujących o wyniku momentach czwartej kwarty oraz dogrywki i poprowadziła Rivierę do drugiego zwycięstwa w sezonie.

Riviera przełamała serię sześciu meczów bez zwycięstwa. W ostatnim w tym roku spotkaniu przed własną publicznością, gdynianki pokonały po dogrywce Artego Bydgoszcz 62:59 (19:10, 18:17, 9:18, 11:12, d. 5:2). Bohaterkami pierwszej połowy były Natalia Małaszewska i Danielle Wilson, jednak o końcowym wyniku zadecydowała dobra postawa Emilie Johnson.

RIVIERA: Misiuk 20 (8 zb.), Wilson 14 (15 zb.), Małaszewska 12 (1x3, 6 zb, 6 as.), Johnson 11 (1x3, 9 zb.), Matsko 2 (7 zb.)oraz Szymczak-Górzyńska 2, Baryło 1, Jakubiuk 0

Artego: Metclaf 18 (1x3, 8 zb.), Lawson 6 (7 zb.), Kraayeveld 6 (2x3, 7 zb.), Jeziorna 5, Mowlik 3 oraz Mieloszyńska-Zwolak 11 (1x3), Pietrzak 6 (1x3), Koc 4

W rundzie rewanżowej Basket Ligi Kobiet Riviera rozegra tylko trzy mecze przed własną publicznością. Pierwszy, z Artego, okazał się zarazem ostatnim w 2013 roku w Gdynia Arena. To właśnie w tej hali Riviera odniosła jedyne zwycięstwo w pierwszej rundzie - nad MKS MOS Konin. Gdyniankom najwyraźniej bardzo zależało na pokazaniu się z dobrej strony także w niedzielę. Być może miało być to godne pożegnanie z 2013 rokiem w swoim obiekcie. Jeśli tak, to koszykarki Riviery zawsze powinny grać takie spotkania.

Co prawda początek starcia w ofensywie nie był dla nich najlepszy. Pierwsze punkty zdobyły dopiero po 2,5 min. gry Krystyna Matsko. Koszykarka z Ukrainy jako jedna z niewielu w zespole gospodarzy nie mogła jednak zaliczyć pierwszej połowy do udanych. Na boisku rządziły natomiast Natalia Małaszewska i Danielle Wilson. Pierwsza rozgrywała niemal bezbłędnie. Druga otrzymywała od niej doskonałe podania. Głównie dzięki temu, pierwszą połowę meczu z Artego spokojnie można określić jako jedne z najlepszych 20 min. gdynianek w tym sezonie.

Małaszewska zebrała w tym czasie 6 asyst i 9 pkt. Wilson dołożyła do tego 14 pkt i 7 zbiórek. Po ich dwójkowej akcji, w 7. min. Riviera prowadziła 13:6. Pozycje do rzutu kreowała sobie również Małgorzata Misiuk. W pierwszej połowie trafiła 5 z 7 rzutów za dwa. Po jednym z nich, na początku drugiej kwarty gdynianki prowadziły 21:10. Różnicą 13 punktów wygrywały w 16 min, gdy do kosza trafiła Małaszewska (33:20). Wynik byłby jeszcze korzystniejszy dla Riviery, gdyby udawało się trafiać za trzy punkty. W poprzedniej kolejce, z Energą Toruń gdyńskie koszykarki miały skuteczność zza linii 6,75 m. 1/19. Po 20 min. gry z Aretego 0/4. Chyba zdając sobie sprawę ze swoich słabości, starały się unikać 3-punktwych prób. Ale nawet gdy nie trafiały, to skutecznie walczyły o piłkę na tablicach schodząc do szatni z 11 zbiórkami w ataku.

Trener Tomasz Herkt już w drugiej kwarcie wyciągnął wnioski ze słabej postawy na obwodzie Riviery i nakazał swoim zawodnikom bronić strefą. Skutki przyniosło to w trzeciej kwarcie. W 24 min. udało się ją rozbić Małaszewskiej, która trafiła pierwszą trójkę w meczu dla swojej drużyny (42:29). Później jednak zaczęły się problemy gdynianek z konstruowaniem ataku. A rywalki wyprowadzały szybkie akcje. Przyniosły one 5 pkt. z rzędu byłej koszykarce gdyńskiego klubu Darii Mieloszyńskiej-Zwolak (42:38). Przy drugiej z nich 4. faul popełniła Małaszewska. Trener Czeczuro nie zdjął jej jednak z boiska, co w kolejnej ofensywnej akcji gości uczynił sędzia. Rozgrywająca gdyńskiej drużyny zakończyła udział w meczu w 28 min. 60 sekund później Mieloszyńska-Zwolak trafiła za trzy, a na tablicy wyników pojawił się remis (44:44).

Ostatnią część gry gdynianki rozpoczynały jednak na prowadzeniu 46:44. Szybka trójka Mieloszyńskiej-Zwolak dała rywalkom powody do satysfakcji (46:47). Emilie Johanson nie radziła sobie z rozgrywaniem przeciwko strefie, a Artego uciekło na 6 pkt. przewagi (46:52). Pierwsze celne trafienie w tej części gry zaliczyła pod koniec 35 min. Misiuk (48:52). Po chwili Riviera postawiła twardą strefę, po której punkty zdobyła Johnson (50:52), a mecz ponownie był na styku. Niespodziewanie Johnson przejęła inicjatywę, a po jej trójce Rivera ponownie prowadziła. Na niespełna 2 min. przed końcem odzyskała je dla Artego po przechwycie i punktach z kontry Leah Metcalf. Odpowiedź na to znalazła jednak Johnson (55:54). Na 26 sekund przed końcem rozgrywająca zaliczyła zbiórkę i wyprowadziła akcję, w której asystowała do Misiuk (57:54). Koszykarki Riviery miały jeden faul do wykorzystania jednak tego nie zrobiły, a do tego pozwoliły Metclaf rzucić za trzy (57:57). Do końca kwarty pozostały 4 sekundy. Trener Czeczuro poprosił o czas, rozrysował akcję pod Misiuk, która miałą rzucać za trzy, ale została zablokowana przez 14 cm niższą Metclaf.

Dodatkowy czas gry nie obfitował w skuteczne, ofensywne akcje. Wynik w 42 min. otworzyła Jessica Lawson. Minutę później wolnego trafiła Magda Baryło (58:59). Na półtorej minuty przed końcem z półdystnsu rzuciła Johnson, a piłka wpadła do kosza. Przyjezdne z uporem starały się trafić za trzy jednak to im nie wychodziło. Z drugiej strony parkietu niestety także nie było punktów. 11 sekund przed końcową syreną na linii rzutów wolnych stanęła ponownie Baryło. Koszykarka Riviery spudłowała obie próby, ale piłkę zebrała Misiuk. Po faulu wykorzystała oba wolne (62:59), ale tym razem, w ostatnich 8 sekundach gdynianki nie dały już sobie odebrać zwycięstwa.

- O naszym zwycięstwie zadecydowała lepsza postawa rzutowa. Po meczu w Toruniu bardzo wiele rozmawialiśmy o błędach i jak widać udało się wyciągnąć odpowiednie wnioski. Od początku tego meczu chcieliśmy narzucić nasz styl gry i to się udało. Gratuluję swoim zawodniczkom postawy, bo zagrały znakomicie, pozostawiając na parkiecie serce. Jednak nie możemy osiąść na laurach i wciąż musimy poprawić wiele w naszej grze. Ale teraz skupiamy się na przygotowaniach do kolejnego meczu - mówi Czeczuro.

Wyniki 11 kolejki

• RIVIERA Gdynia - Artego Bydgoszcz 62:59 (19:10, 18:17, 9:18, 11:12, d. 5:2)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Basket ROW Rybnik 56:31 (8:14, 20:5, 15:7, 13:5)
  • CCC Polkowice - Widzew Łódź 71:38 (16:8, 23:10, 15:8, 17:12)
  • Wisła Can-Pack Kraków - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 110:75 (23:17, 36:23, 33:17, 18:19)
  • MKS MOS Konin - Energa Toruń 59:81 (17:24, 23:13, 9:23, 10:21)

Opinie (9) 3 zablokowane

• Brawo dziewczyny! To ważne zwycięstwo.

• 29 4

• ale mecz (1)

Brawo dziewczyny. Super mecz i niezłe emocje. Świetnie Wilson w pierwszej połowie i małaszewska. W 4 kw. Johnson. Fajnie gdyby tak ustabilizować formę na dłużej. Nie było przestojów..choć przeciw strefie przyda się więcej popracować.

• 31 6

• won z tymi babami

• 2 13

• rozwiązać to! (1)

koniec wydawania publicznych pieniędzy na zabawkę dla rodzin zawodniczek!