Koszykarki Basketu w Final Four EEWBL

Arka Gdynia - kosz. k.

Jelena Skerović (nr 8) i Agnieszka Bibrzycka otarły się w niedzielę o double-double. Najważniejsze jest jednak to, że po meczu ze Tsmokami wraz z zespołem mogły świętować awans do final four EEWBL z trzeciego miejsca. fot. Łukasz Głowala/trojmiasto.pl

Koszykarki Basketu Gdynia po zaciętym spotkaniu pokonały w Gdynia Arenie Tsmoki Mińsk 69:68 (25:23, 16:9, 11:19, 17:17) i z 3. pozycji awansowały do Final Four Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet. Gdynianki pojadą na finałowy turniej w kwietniu do Rygi, gdzie czekać będą: miejscowe TTT, Astana Tigers i Tsmoki.

BASKET: Skerović 16 (1x3, 9 asyst), A.Bibrzycka 18 (2x3, 9 zb.), Johnson 16 (8 zb.), M.Bibrzycka 5, Troina 5 (1x3) oraz Suknarowska 5 (1x3), Podgórna 3 (1x3), Kotnis 1, Rembiszewska 0

TSMOKI: Jones 7 (1x3), Murauskaia 15 (4x3, 15 zb.), Hasper 18, Gutkauskaite 14 (1x3), Paugaite 9 oraz Iwaszczanka 5, Pankowa 3 (1x3), Ziuzkowa 2, Urbanowicz 0, Kress 0, Stsiapanawa 0

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodyń, które po rzutach Paris JohnsonTatiany Troiny prowadziły 5:2 po minucie gry. 8 punktów z rzędu zdobyte przez zespół ze stolicy Białorusi dało mu jednak prowadzenie 13:7. Serię przyjezdnych celnym rzutem zza łuku przerwała Agnieszka Bibrzycka, ale w odpowiedzi akcję 2 plus 1 wykorzystała Gidere Paugaite (15:10).

Gdynianki nie pozwoliły jednak odskoczyć rywalkom z wynikiem, a w końcówce dzięki rzutom Jeleny Skerović i Agnieszki Bibrzyckiej odbiły nawet prowadzenie. Wynik kwarty ustaliła ta pierwsza, która w ostatnie 90 sekund zdobyła 5 punktów.

W drugiej kwarcie koszykarki Basketu wzięły się ostro do pracy już od pierwszych akcji. Zza łuku trafiła "Biba", kolejne celne rzuty oddała świetnie dysponowana Skerović, a do 10 liczbę punktów zdobytych z rzędu (13 licząc poprzednią partię) powiększyła Katarzyna Suknarowska. Rywalki na pierwsze punkty w kwarcie czekały prawie 6 minut. Niemoc przerwała Wiktoria Hasper, ale gdynianki po rzucie Johnson prowadziły już 37:25.

Na przerwę podopieczne Katarzyny Dydek zeszły prowadząc 41:32, a 14 pkt na koncie miała już Agnieszka Bibrzycka. Trzecia kwarta była jednak znacznie bardziej wyrównana niż poprzednia. Białorusinki zdołały w niespełna 6 minut zmniejszyć straty do 5 pkt (42:47), ale w odpowiedzi właśnie tyle pkt z rzędu zdobyła Magdalena Bibrzycka.

Zespół z Mińska odgryzł się jednak 7-punktową serią i Basket prowadził już tylko 52:48. Na 16 sekund przed końcem kwarty o czas poprosiła trener Dydek. Rywalki trafiły jeszcze rzut wolny, a w kolejnej akcji piłkę straciła Kamila Podgórna. Sytuację wykorzystała Hasper, która zmniejszyła przewagę gdynianek do zaledwie punktu.

Białorusinki po wznowieniu gry odbiły prowadzenie po rzucie Hasper (53:52), ale przywróciła je gdyniankom "trójka" Podgórnej. Akcję 2 plus 1 wykorzystała Johnson, a zza łuku trafiła jeszcze Skerović, więc Basket zaliczył znakomite otwarcie kwarty i prowadził już 61:53.

Zespół gości nie powiedział jednak ostatniego słowa. Wprawdzie na 3 minuty i 20 sekund do końca gry tracił do gdynianek jeszcze 8 pkt, ale najpierw z faulem rzut trafiła Paugaite, a następnie zza łuku punkty zdobyły Amber JonesAla Murauskaia.

Tsmoki prowadziły 68:67 i na minutę do końca meczu o czas poprosiła trener Dydek. Dwukrotnie z rzutu wolnego trafiła Skerović i Basket odzyskał prowadzenie 69:68. Na 11 sekund przed końcową syreną czas wzięły Białorusinki. Zza łuku rzuciła Jones. Nie trafiła, ale zebrała piłkę. Przy podaniu przechwyciła ją jednak Agnieszka Bibrzycka, która zażegnała niebezpieczeństwo, a gdynianki oddały się świętowaniu awansu do turnieju Final Four.