Koszykarki Basketu w Final Four EEWBL

10 stycznia 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Jelena Skerović (nr 8) i Agnieszka Bibrzycka otarły się w niedzielę o double-double. Najważniejsze jest jednak to, że po meczu ze Tsmokami wraz z zespołem mogły świętować awans do final four EEWBL z trzeciego miejsca. Jelena Skerović (nr 8) i Agnieszka Bibrzycka otarły się w niedzielę o double-double. Najważniejsze jest jednak to, że po meczu ze Tsmokami wraz z zespołem mogły świętować awans do final four EEWBL z trzeciego miejsca.

Koszykarki Basketu Gdynia po zaciętym spotkaniu pokonały w Gdynia Arenie Tsmoki Mińsk 69:68 (25:23, 16:9, 11:19, 17:17) i z 3. pozycji awansowały do Final Four Wschodnioeuropejskiej Ligi Kobiet. Gdynianki pojadą na finałowy turniej w kwietniu do Rygi, gdzie czekać będą: miejscowe TTT, Astana Tigers i Tsmoki.

BASKET: Skerović 16 (1x3, 9 asyst), A.Bibrzycka 18 (2x3, 9 zb.), Johnson 16 (8 zb.), M.Bibrzycka 5, Troina 5 (1x3) oraz Suknarowska 5 (1x3), Podgórna 3 (1x3), Kotnis 1, Rembiszewska 0

TSMOKI: Jones 7 (1x3), Murauskaia 15 (4x3, 15 zb.), Hasper 18, Gutkauskaite 14 (1x3), Paugaite 9 oraz Iwaszczanka 5, Pankowa 3 (1x3), Ziuzkowa 2, Urbanowicz 0, Kress 0, Stsiapanawa 0

Spotkanie rozpoczęło się po myśli gospodyń, które po rzutach Paris JohnsonTatiany Troiny prowadziły 5:2 po minucie gry. 8 punktów z rzędu zdobyte przez zespół ze stolicy Białorusi dało mu jednak prowadzenie 13:7. Serię przyjezdnych celnym rzutem zza łuku przerwała Agnieszka Bibrzycka, ale w odpowiedzi akcję 2 plus 1 wykorzystała Gidere Paugaite (15:10).

Gdynianki nie pozwoliły jednak odskoczyć rywalkom z wynikiem, a w końcówce dzięki rzutom Jeleny Skerović i Agnieszki Bibrzyckiej odbiły nawet prowadzenie. Wynik kwarty ustaliła ta pierwsza, która w ostatnie 90 sekund zdobyła 5 punktów.

W drugiej kwarcie koszykarki Basketu wzięły się ostro do pracy już od pierwszych akcji. Zza łuku trafiła "Biba", kolejne celne rzuty oddała świetnie dysponowana Skerović, a do 10 liczbę punktów zdobytych z rzędu (13 licząc poprzednią partię) powiększyła Katarzyna Suknarowska. Rywalki na pierwsze punkty w kwarcie czekały prawie 6 minut. Niemoc przerwała Wiktoria Hasper, ale gdynianki po rzucie Johnson prowadziły już 37:25.

Na przerwę podopieczne Katarzyny Dydek zeszły prowadząc 41:32, a 14 pkt na koncie miała już Agnieszka Bibrzycka. Trzecia kwarta była jednak znacznie bardziej wyrównana niż poprzednia. Białorusinki zdołały w niespełna 6 minut zmniejszyć straty do 5 pkt (42:47), ale w odpowiedzi właśnie tyle pkt z rzędu zdobyła Magdalena Bibrzycka.

Zespół z Mińska odgryzł się jednak 7-punktową serią i Basket prowadził już tylko 52:48. Na 16 sekund przed końcem kwarty o czas poprosiła trener Dydek. Rywalki trafiły jeszcze rzut wolny, a w kolejnej akcji piłkę straciła Kamila Podgórna. Sytuację wykorzystała Hasper, która zmniejszyła przewagę gdynianek do zaledwie punktu.

Białorusinki po wznowieniu gry odbiły prowadzenie po rzucie Hasper (53:52), ale przywróciła je gdyniankom "trójka" Podgórnej. Akcję 2 plus 1 wykorzystała Johnson, a zza łuku trafiła jeszcze Skerović, więc Basket zaliczył znakomite otwarcie kwarty i prowadził już 61:53.

Zespół gości nie powiedział jednak ostatniego słowa. Wprawdzie na 3 minuty i 20 sekund do końca gry tracił do gdynianek jeszcze 8 pkt, ale najpierw z faulem rzut trafiła Paugaite, a następnie zza łuku punkty zdobyły Amber JonesAla Murauskaia.

Tsmoki prowadziły 68:67 i na minutę do końca meczu o czas poprosiła trener Dydek. Dwukrotnie z rzutu wolnego trafiła Skerović i Basket odzyskał prowadzenie 69:68. Na 11 sekund przed końcową syreną czas wzięły Białorusinki. Zza łuku rzuciła Jones. Nie trafiła, ale zebrała piłkę. Przy podaniu przechwyciła ją jednak Agnieszka Bibrzycka, która zażegnała niebezpieczeństwo, a gdynianki oddały się świętowaniu awansu do turnieju Final Four.

BASKET Gdynia
Tsmoki Mińsk

90% 302 typowania BASKET Gdynia
0% 2 typowania REMIS
10% 32 typowania Tsmoki Mińsk

Pozostałe wyniki 7. kolejki
TTT Ryga - Astana Tigers 90:46 (19:19, 25:11, 33:6, 13:10)
Kibirkstis Wilno - Olimpia Grodno 80:76 (17:24, 17:10, 24:24, 22:18)
1182 Tallinn - Horizont Mińsk 67:69 (18:18, 16:19, 19:14, 14:18)

8. 1182 Tallinn 7 8 401:481

Na finałową fazę rozgrywek podopieczne trener Dydek pojadą do Rygi. Turniej z udziałem czterech najlepszych drużyn zaplanowano w dniach 15-17 kwietnia.

Ze względu na weekendowe mecze w EEWBL, gdynianki dopiero w środę rozegrają spotkanie w Tauron Basket Lidze Kobiet. O godz. 18 czeka je pojedynek we własnej hali z MUKS Poznań.

Wyniki 14 kolejki

• BASKET GDYNIA - JTC Pomarańczarnia MUKS Poznań 62:47 62:47 (17:19, 14:10, 14:12, 17:6)
  • Wisła Can-Pack Kraków - KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 79:65 (23:17, 29:15, 12:13, 15:20)
  • Pszczółka AZS UMCS Lublin - MKS Polkowice 66:67 (13:23, 15:13, 28:18, 10:13)
  • Energa Toruń - MKK Siedlce 95:68 (27:26, 27:19, 21:13, 20:10)
  • Ślęza Wrocław - Widzew Łódź 101:48 (34:15, 19:12, 29:7, 19:14)
  • Artego Bydgoszcz - JAS-FBG Zagłębie Sosnowiec 72:63 (12:18, 25:13, 19:12, 16:20)

Opinie (18) 1 zablokowana

• Biba superstar :)

• 23 0

• Gratulacje za walkę dla zespołu a dla Jeleny i Agnieszki uznanie za profesorskie akcje!!! (1)

• 26 0

• i oby tak dalej

• 0 0

• (2)

Wilson jeszcze zagra w Gdynii?

• 4 4

• Niestety nie, rozwiązała kontrakt, prawdopodobnie sprawy osobiste.

• 6 0

• Nie.

• 0 2

• (2)

Czemu jakubiuk nie grała?

• 2 2

• Ania nie grała z uwagi na lekką kontuzję. (1)

Na mecz środowy powina być w pełni sił

• 4 0

• Czego kontuzja

• 0 2

• Ciekawe jakby klub kibica zorganizował wyjazd do Rygi na FF to ilu byłoby chetnych? (2)

Kiedyś na mecz euroligi jechały pełne 2 autokary czy do Pecs czy do Bourges

• 8 0

• Kiedys

Na Finał For Euroligi w Lievin oraz w Pecsu pojechalo ok 300 osób na każdy z tych turniejów! To były osoby z klubu, dziennikarze, sponsorzy i oczywiście kibice.To były czasy

• 8 0

• To moze sie udac?

Kiedys klub organizowal wyjazd do levien i peczu na final four!Oj dzialo sie!Mysle ze Panu Prezesowi zalezyc bedzie aby kibice tez pojechali i sponsorom tez!Naprawde warto!Jest fajny klub kibica.Zaznaczam ze do nich nie naleze ,ale kiedys jezdzilam z Nimi na mecze EUROLIGI i bylo super!Pozdrawiam!