Gdynianki przełamały fatalną passę w Eurolidze

Marta
25 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)

Ponad trzy lata czekały gdyńskie koszykarki i ich kibice na wyjazdową wygraną w Eurolidze. W środowy wieczór w Kownie ekipa Lotosu wygrała z VICI Aistes 74:60 (10:17, 26:21, 19:14, 19:8). Tym samym podopieczne Javiera Forta Puente nie ukończą rywalizacji w grupie A na ostatnim miejscu, a czerwoną latarnię oddadzą właśnie litewskiej drużynie, którą w tym sezonie pokonały po raz drugi.

VICI AISTES: Kuktiene 19, Putnina 11, Sauliute 9, Pilypaitis 7, Lichtarowicz 5, Kvedraviciute 4, Pikciute 4, Sipaviciute 1, Valentiene 0.

LOTOS: Anderson 22, Robert 20, Knezević 12, Henry 8, Jalcova 5, Kaczmarska 4, Ziętara 3, Bandyk 0, Plumbi 0.

Dopiero w drugiej minucie meczu w Kownie padły pierwsze punkty, zdobyła je Geraldine Robert i gdynianki wyszły na prowadzenie. Niestety w kolejnych minutach dopadła je prawdziwa niemoc strzelecka. Gospodynie szybko wyszły na prowadzenie i powiększały je. W 4 minucie było 8:2 dla VICI Aistes cztery minuty później Litwinki prowadziły już 12:4. Dopiero w końcówce kwarty gdynianki zaczęły częściej trafiać do kosza zespołu z Kowna.

W ostatniej minucie pierwszej odsłony Robert doprowadziła do stanu 17:10 dla koszykarek miejscowych, mimo, że gdynianki potrafiły wywalczyć piłkę to jednak nie potrafiły z tego uczynić korzyści w postaci punktów.

Chwilowa pogoń gdynianek została gwałtownie zastopowana na początku drugiej kwarty. Litwinki objęły prowadzenie 22:11 a po "trójce" Vity Kuktiene w 13 minucie było już 25:13 dla VICI Aistes.

Dwucyfrowe prowadzenie gospodyń utrzymywało się do 15 minuty (30:20), wówczas nastąpiło przełamanie gdynianek, poprawiły one swoją skuteczność i efekty widać było niemal natychmiast. Dwa razy zza łuku trafiła Jolene Anderson, punkty dołożyła Robert i w 17 minucie zrobiło się tylko 30:28 dla zespołu z Kowna.

Już do końca pierwszej połowy Lotos próbował dogonić rywalki, najmniejszą różnicę pomiędzy zespołami zanotowano na 24 sekundy przed końcem pierwszej połowy, (37:36 dla VICI Aistes) wówczas 2 wolne trafiła Robert. Ostatecznie po 20 minutach meczu było 38:36 dla gospodyń.

Po powrocie do gry stan meczu wyrównała Adrijana Knezević ale gospodynie szybko odpowiedziały 5 punktami Kuktiene (43:38). Teraz jednak gdynianki nie pozwoliły rywalkom na punktową "ucieczkę". Znów w rolach głównych wystąpiły Anderson i Robert i w 25 minucie było 43:43. Gospodynie na chwilę wyszły na prowadzenie ale trafienie Henry i 4 punkty z rzędu Knezević dały prowadzenie Lotosowi 51:46.

Jeszcze na początku ostatniej odsłony było zaledwie 55:54 dla koszykarek Javiera Forta Puente, które jednak później poprawiły grę w obronie a same zaczęły częściej trafiać. To przyniosło im podwyższenie prowadzenia w połowie ostatniej kwarty po trójce Anderson było 65:58 dla Lotosu w 37 min. już 70:58.

Ostatecznie gdynianki wygrały 74:60 co oznacza, że przełamały fatalną wyjazdową passę porażek. Po raz ostatni wygrały pod koniec 2008 roku, po dogrywce z Jolly JBS Sibenik, jeszcze pod wodzą Jacka Winnickiego (przeczytaj relację z tego meczu).

W pozostałych meczach 13 kolejki Euroligi: UMMC Jekaterinburg - ROS Casares Walencja 63:81 (23:29, 13:17, 15:18, 12:17), Galatasaray Stambuł - Bourges Basket 81:74 (20:22, 25:17, 15:19, 21:16), ZVVZ USK Praga - Uni Seat Gyor 74:63 (20:20, 27:15, 14:10, 13:18).

Tabela grupy A Euroligi:
(kolejno: mecze, zwycięstwa, porażki, bilans, punkty)

• a teraz pilnować drugiego miejsca w lidze w rundzie zasadniczej

W sobotę musimy pokonać Artego mimo, że tak ładnie wygrało z CCC. A potem czekać na wielki bój z mega-drużyną pana Miłka co na mecze lata jego samolotem, ale buty kupuje nie w salonach CCC bo chińszczyzny nie ceni.

• 17 4

• Braaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaawo !

• 15 5

• brawo Lotos, idzie na lepsze... Oby tak dalej!

• 16 4

• Brawo Lotosianki! Miła niespodzianka...

• 15 4

• Czy Mietek nadal może ?

No i dobrze.No i też rośnie poziom Anderson-22p i 22 RNK.Ale słabo Polki.Jak to rokuje na FGE ?Mietek! Bez dobrej Polki będzie krucho.

• 6 5

• Polki

super "POLSKA DRUŻYNA":(:(:(
    DZIEWCZYNY ZOSTAWCIE TEN BEZNADZJENY KLUB!!!!! nie stanowicie dla niego żadnej wrartości

• 0 14

• pokaż mi inną polską drużynę grającą w Pucharach? zobacz ile minut grała Ziętara, która jakoś umie się przebić do gry. Jak się potrafi grać, to będzie się grało. tak jak w pracy - są lepsi pracownicy, którzy zajdą wysoko, i tacy, którzy sobie nie radzą i tylko marudzą jak im niedobrze.