Gdynianki z "dwójką" do play-off

5 marca 2011 (artykuł sprzed 13 lat)
Katarzyna Duran (na zdjęciu) obok Katarzyny Koniuszaniec była najskuteczniejszą szczypiornistką Vistalu Łączpolu w meczu ze Startem. Katarzyna Duran (na zdjęciu) obok Katarzyny Koniuszaniec była najskuteczniejszą szczypiornistką Vistalu Łączpolu w meczu ze Startem.

Piłkarki ręczne Vistalu Łączpolu zakończyły sezon zasadniczy PGNiG Superligi na drugim miejscu. Z takim też numerem rozstawienia przystąpią do play-off, w którym ich pierwszym rywalem będzie Ruch Chorzów. Pozycję wiceliderek gdynianki obroniły w meczu ostatniej kolejki, wygrywając na własnym parkiecie ze Startem Elbląg 37:28 (19:17). Poniżej zapis bezpośredniej relacji, którą przeprowadziliśmy z tego spotkania.

VISTAL ŁĄCZPOL: Mikszto, Sadowska - Sulżycka 5, Głowińska 3, Jędrzejczyk, Białek 3, Kobzar 1, Lipska 1, Szwed 1, Mateescu 2, Duran 8, Koniuszaniec 9, Lazar 2, Kulwińska 2

START: Miecznikowska, Kordunowska, Kędzierska - Szott 1, Pełka-Fedak 4, Sądej 4, Cekała 2, Wolska 8, Domnik, Szymańska 7, Aleksandrowicz 1, Grudka, Wasak 1

Przed meczem gdynianki pożegnały uroczyście Marka Łucyka, byłego już dyrektora klubu, który od 1 marca szefuje GOSiR. Ponadto podziękowano za grę Georgecie Dinis Vartic, która opuszcza Gdynię z uwagi na odnowienie kontuzji kręgosłupa. Na trybunach zasiadło około tysiąca widzów.

Elblążanki prowadzi były trener m.in. Vistalu Łączpolu, Grzegorz Gościński. Natomiast do miejscowej bramki desygnowana została Patrycja Mikszto, która sezon 2009/10 kończyła w Starcie.

Pierwszą bramkę meczu zdobyła Hanna Sądej. Riposta gdynianek była natychmiastowa. Patrycja Kulwińska wywalczyła karnego, którego na 1:1 zamieniła Stefania Lazar. Kolejne dwa trafienia zaliczyła zaś Katarzyna Koniuszaniec.

Trwa pojedynek nie tylko na boisku, ale i na trybunach. Obie drużyny wspomagają kilkuosobowe kluby kibica. Goście zainstalowali się za bramką, którą w pierwszej połowie broni Start.

W 7. minucie przyjezdne wyrównały na 5:5. Dwoma udanymi akcjami popisała się Monika Pełka-Fedak. Wcześniej dobrymi zagraniami przypomniała się w Trójmieście wychowanka gdyńskiego klubu, potem m.in. szczypiornistka AZS AWFiS Gdańsk, Agnieszka Wolska.

W 8. minucie Lazar rzuciła z karnego w poprzeczkę, a Sądej dała prowadzenie gościom 6:5. Trener Jerzy Ciepliński poprosił o przerwę. Po powrocie do gry wyrównała Katarzyna Duran. Był to już trzeci celny rzut tej zawodniczki.

Następnie gdyniankom przyszło bronić się w osłabieniu liczebnym, gdyż 2-minutową karę otrzymała Maria Loredana Mateescu, a po faulu Rumunki był też karny dla rywalek. Edyta Szymańska nie zawiodła z 7. metra, a Sądej na początku 11. minuty poprawiła wynik na 8:6 dla Startu.

Gdynianki spróbowała poderwać do walki Duran, która miała na koncie już cztery trafienia, czyli o jedno więcej niż wszystkie jej koleżanki razem wzięte!

Niestety, kolejne błędy, skuteczność Wolskiej oraz kontra Pauliny Wasak, też byłej szczypiornistki Vistalu Łączpolu w 14. minucie dały wynik 11:8 dla gości. Co więcej przy tym rezultacie Marta Miecznikowska obroniła karnego egzekwowanego przez Monikę Głowińską.

Dopiero wejście do bramki Małgorzaty Sadowskiej, której obrony umożliwiły wyprowadzenie skutecznych kontr Koniuszaniec oraz kolejne trafienie Duran doprowadziły do wyrównania 11:11. Tym razem była przerwa na żądanie trenera Gościńskiego.

Przeciwniczki zaczęły grać agresywnie w obronie. Odczuły to zwłaszcza Kulwińska i Duran, które potrzebowały pomocy masażysty. Patrycja opuściła boisko z krwawiącym nosem, Kasia potrzebowała okładów z lodu na kark.

Mimo to gdynianki zdołały przejąć na dobre inicjatywę. W 22. minucie po akcjach Karoliny Sulżyckiej było już 15:12 dla miejscowych, a Start znalazł się w opałach, gdyż przez 47 sekund musiał grać w potrójnym osłabieniu!

W takiej przewadze Agnieszka Białek musiała podwyższyć na 16:12, a nim siły na parkiecie się wyrównały Lazar zdobyła 17. bramkę dla Vistalu Łączpolu.

W 28. minucie Koniuszaniec trafiła na 19:14, a pod względem indywidualnych zdobyczy skrzydłowa zrównała się z Duran (obie po pięć bramek).

W ostatniej minucie gdynianki grały w osłabieniu. Karę otrzymała Mateescu, mimo że po interwencji w obronie to właśnie Rumunka zwijała się z bólu na parkiecie, a parkiet opuściła z grymasem bólu na twarz, trzymając się za brzuch.

Elblążanki po akcjach Cekały, w tym tej sfinalizowanej równo z końcową syreną, zmniejszyły straty do przerwy do dwóch bramek (19:17). Udane rzuty prawoskrzydłowej przedzielił jedyny w tej odsłonie rzut z drugiej linii Szymańskiej, która wcześniej punktowała trzykrotnie po karnych.

W przerwie Joanna Zielińska, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. sportu wręczyła miejskie listy gratulacyjne przedstawicielom firm, które wspierają klub Vistal Łączpol.

Druga połowa rozpoczęła się od dwóch udanych interwencji Miecznikowskiej oraz rzutu w słupek Koniuszaniec. Wreszcie w 33. minucie udało się wynik ruszyć Głowińskiej. W 37. minucie Sulżycka po dwóch udanych z rzędu akcjach poprawiła na 23:18.

Po chwili był już czas dla elblążanek, bo Koniuszaniec podwyższyła na 24:18, co oznaczało najwyższe prowadzenie Vistalu Łączpolu. Przerwa dla Startu nic nie zmieniła. Koniuszaniec nadal rzucała ze swobodą, efektownie i celnie. W 40. minucie to Koniuszaniec poprawiła wynik na 26:19.

W drużynie Startu próbowała jeszcze walczyć Wolska, jedyna z zawodniczek, które były dzisiaj na parkiecie, która uczyła się grać w piłkę ręczną w Gdyni. Agnieszka zaczynała karierę w nieistniejącym już AKS, który następnie przekształcił się w Izohan, a ten z kolei dał początek Łączpolowi.

W 47. minucie Duran zdobyła 30. bramkę dla gospodyń, rywalki miały ich tylko 21. Cztery minuty później Koniuszaniec, choć jej drużyna grała w osłabieniu, dała Vistalowi Łączpolowi 10 bramek przewagi (33:23).

- Widać było, że waga meczu przytłoczyła dziewczyny. Na początku grały usztywnione. Dlatego w pierwszej połowie były kłopoty. Po zmianie stron nasza przewaga już nie podlegała dyskusji - ocenił trener Ciepliński.