Gdynianki zmieniają historię ligowego szczypiorniaka

22 kwietnia 2012 (artykuł sprzed 12 lat)
Na pierwszym planie Patrycja Kulwińska i trener Thomas Orneborg Na pierwszym planie Patrycja Kulwińska i trener Thomas Orneborg

Szczypiornistki Vistalu Łączpolu drugi raz z rzędu pokonały w Lublinie zespół SPR, tym razem wygrywając 27:24 (16:10). Gdynianki triumfowały w rywalizacji play-off 3-1 i to one zagrają o złoto z drużyną KGHM Metraco Zagłębie Lubin, co udało się po raz pierwszy w historii klubu. Natomiast dla lublinianek będzie to pierwszy sezon od 1995 roku, w którym nie zdobyły tytułu mistrzowskiego lub wicemistrzowskiego.

Baranowska, Gawlik - Wojtas 5, Małek 4, Majerek 4, Rola 2, Kocela 2, Danielczuk 2, Repelewska 2, Stasiak 2, Wilczek
Sędziowie: Baranowski, Lemanowicz
Gapska, Mikszto - Kulwińska 6, Siódmiak 5, Kobzar 3, Koniuszaniec 3, Jędrzejczyk 2, Mateescu 2, Głowińska 1, Sulżycka 1, Andrzejewska 1, Szwed 1, Białek, Duran

Pomeczowe komentarze zawodniczek Vistalu Łączpolu przed kamerami Polsat Sport extra:
Małgorzata Gapska: Zagrałyśmy wyśmienicie, choć niepotrzebnie zafundowałysmy sobie taki horror na koniec. Mam nadzieję, że sponsorzy nas oglądali. Planem minimum było w Lublinie jedno zwycięstwo, ale udało się ugrać więcej. Myślę, że kluczowy był wczorajszy mecz, który mocno zmęczył SPR.

Karolina Siódmiak: Swoim doświadczeniem musiałam pomagać młodym zawodniczkom. Taka moja rola w tym zespole. Mam problem z achillesem, w drugiej połowie łapały mnie skurcze, ale byłam w stanie dograć końcówkę. Mamy dwa tygodnie na małe świętowanie oraz regenerację. Finał z Zagłębiem będzie bardzo, bardzo zacięty.

Zawodniczki wyszły już na parkiet zaprezentować się kibicom. Oba zespoły zagrają w identycznych składach jak wczoraj.
1'
Rozpoczynamy spotkanie
1'
Pierwszy atak gospodyń. Rzut Wojtas (SPR Lublin) obroniony przez Gapską (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
1'
Pierwszy rzut gdynianek również nieudany. Baranowska (SPR Lublin) lepsza od Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
3'
[0:1] Mamy pierwszą bramkę. Wynik otworzyła Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
3'
Małek (SPR Lublin) rzuca nad poprzeczką
3'
[0:2] Bramkę zdobywa Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
4'
[0:3] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia). Dobre otwarcie gdynianek
Przypomnijmy, że lublinianki grając pod różnymi nazwami, od siedemnastu lat nie opuściły finału.
5'
Vistal w pierwszych minutach prezentuje się znacznie lepiej.
6'
[0:4] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
czas
6'
O czas prosi trener gospodyń, Edward Jankowski
7'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) broni rzut Wojtas (SPR Lublin)
7'
[0:5] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
8'
Ależ początek gdynianek! Vistal atakuje z dużą łatwością i prowadzi już 5:0. Ósma minuta spotkania, a gospodynie wciąż bez bramki.
8'
Obrona w kole Kulwińskiej (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia). Rzut karny dla SPR
8'
Małek (SPR Lublin) nie trafia z rzutu karnego
9'
[1:5] Bramkę zdobywa Małek (SPR Lublin).
9'
[2:5] Znów bramkę zdobywa Małek (SPR Lublin), która próbuje dać sygnał do ataku swoim koleżankom
wykluczenie
9'
Kocela (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą.
9'
[2:6] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
9'
[2:7] Wojtas traci piłkę, gdynianki przeprowadzają kontrę i bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
9'
[3:7] Trzecia bramka dla SPR
11'
Rzut Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) broni Gawlik (SPR Lublin)
12'
[4:7] Bramkę zdobywa Repelewska (SPR Lublin).
wykluczenie
12'
Danielczuk (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą za atak na Siódmiak
14'
[4:8] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
14'
Kocela (SPR Lublin) zmarnowała idealną sytuację na piątą bramkę dla SPR
15'
[4:9] Bramkę zdobywa Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
16'
Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) rzuca nad bramką.
16'
[5:9] Bramkę zdobywa Małek (SPR Lublin).
16'
Kibice w hali "Globus" na każdy kontakt z piłką gdynianek reagują gwizdami
wykluczenie
17'
Majerek (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą.
18'
[5:10] Bramkę zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), która po raz drugi skutecznie rzuca z 7. metra
18'
Nestsiaruk bliska zdobycia bramki, ale bez powodzenia
19'
[5:11] Bramkę zdobywa Jędrzejczyk (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) po dograniu ze skrzydła
wykluczenie
20'
Nestsiaruk (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą. Bardzo ostro grają dziś gospodynie
20'
[5:12] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
21'
Gawlik (SPR Lublin) broni rzut Jędrzejczyk (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
wykluczenie
21'
Białek (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) ukarana dwuminutową karą. Tym samym oba zespoły grają piątką w polu
21'
[6:12] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Wojtas (SPR Lublin).
22'
[6:13] Bramka dla Vistalu. Gdynianki prowadzą już 13:6.
22'
Kocela (SPR Lublin) podaje przez całą szerokość boiska, zupełnie niecelnie
23'
[7:13] Bramkę zdobywa Rola (SPR Lublin).
wykluczenie
24'
Wojtas (SPR Lublin) ukarana dwuminutową kara za faul na Siódmiak
24'
Gawlik (SPR Lublin) broni rzut karny Kobzar (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
25'
[8:13] Bramkę zdobywa Małek (SPR Lublin) po rzucie kozłem z dosyć trudnej pozycji
25'
[9:13] Bramkę zdobywa Rola (SPR Lublin). To już drugie trafienie lublinianek w osłabieniu
26'
[9:14] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia). Potężny rzut kozłem
26'
[10:14] Bramkę zdobywa Majerek (SPR Lublin).
27'
Gra pasywna gdynianek w ataku, piłka dla SPR
27'
Moment dobrej gry SPR w defensywie, Vistal ma problemy z wypracowaniem pozycji rzutowej
28'
[10:15] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) i podopieczne Thomasa Orneborga znów prowadzą pięcioma bramkami
28'
[10:16] Bramkę kozłem po podaniu Szwed zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
wykluczenie
28'
SPR znów gra w osłabieniu po kolejnej dwuminutowej karze
Gospodarze hali "Globus" mają dzisiaj wyjątkowy problem z odklejającymi się z parkietu reklamami.
30'
SPR w osłabieniu, gdynianki spokojnie rozgrywają chyba już ostatnią akcję w tej połowie
30'
Koniec pierwszej połowy Vistal prowadzi 16:10 i jest już o krok od awansu do finału.
31'
Rozpoczynamy drugą połowę
31'
Z lewej strony rzucała Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), ale skutecznie w bramce Gawlik (SPR Lublin)
31'
[10:17] Bramkę zdobywa Siodmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
31'
Rzut Stasiak (SPR Lublin) broni Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
32'
Tym razem przestrzeliła Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
32'
[11:17] Bramkę zdobywa Stasiak (SPR Lublin).
wykluczenie
32'
Białek (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) ukarana dwuminutową karą.
33'
[12:17] Bramkę zdobywa Majerek (SPR Lublin). Gospodynie wyprowadziły kontrę wykorzystując osłabienie Vistalu
33'
Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) przekroczyła linię 6 metra
34'
Stasiak (SPR Lublin) trafia prosto w Gapską (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
36'
[12:18] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
wykluczenie
36'
Małek (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą.
36'
Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) trafia do bramki, ale przekroczyła linię
38'
[12:19] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), która środkiem "urwała" się rywalkom
38'
[13:19] Bramkę drugiej linii zdobywa Stasiak (SPR Lublin).
39'
Błąd kroków po stronie SPR
39'
Po raz kolejny na ławce odpocząć musi mocno eksploatowana Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
39'
[13:20] Bramkę zdobywa Andrzejewska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
40'
Andrzejewska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) zatrzymana przez Gawlik (SPR Lublin)
41'
[14:20] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Wojtas (SPR Lublin). To jej drugie trafienie, ale żadnego nie zdobyła jeszcze z gry. Wczoraj na swoim koncie zapisała 11 bramek
42'
[15:20] Bramkę zdobywa Wojtas (SPR Lublin). Wywołana przez nas do tablicy, w końcu trafia z gry
43'
[16:20] Bramkę zdobywa Danielczuk (SPR Lublin). Czyżby zryw gospodyń?
43'
Trener Orneborg znów desygnuje do gry Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
czas
43'
Szkoleniowiec Vistalu prosi o czas w obliczu sygnalizacji gry pasywnej po stronie jego zespołu
44'
[16:21] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
45'
Rzut Stasiak (SPR Lublin) zablokowany przez Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
45'
Faul w ataku Koceli (SPR Lublin). Dobrze w obronie Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
46'
Obrona w kole przy rzucie Głowińskiej (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), rzut karny dla Vistalu
46'
[16:22] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
46'
[17:22] Bramkę zdobywa Stasiak (SPR Lublin).
46'
Stasiak (SPR Lublin) potrzebuje pomocy masażysty
wykluczenie
47'
Białek (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) ukarana dwuminutową karą i czerwoną kartkę. Tym samym nie zobaczymy jej już na parkiecie
47'
[18:22] Bramkę z kontry po błędzie kroków Vistalu zdobywa Kocela (SPR Lublin).
47'
Gawlik (SPR Lublin) przenosi piłkę nad poprzeczką
wykluczenie
48'
Sulżycka (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) ukarana dwuminutową karą.
48'
[19:22] Bramkę zdobywa Wojtas (SPR Lublin). Gapska obroniła rzut karny, ale przy dobitce była bezradna
49'
[19:23] Bramkę zdobywa Szwed (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) i daje gdyniankom chwilę oddechu
50'
Faulowana Duran (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia),Rzut karny dla Vistalu
50'
Mateescu (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) nie zdołała pokonać Gawlik (SPR Lublin) z rzutu karnego
51'
Kocela (SPR Lublin) trafia w słupek, ale była faulowana. Rzut karny dla SPR
51'
[20:23] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Wojtas (SPR Lublin), która pokonuje Mikszto
51'
Vistal znów bez Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), która odpoczywa na ławce
52'
Niecelny rzut Sulżyckiej (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
53'
Faulowana Kocela (SPR Lublin). Rzut karny dla SPR
53'
Wojtas (SPR Lublin) zmarnowała rzut karny posyłając piłkę wysoko nad bramką Gapskiej (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
53'
[20:24] Bramkę zdobywa Kulwińska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
54'
[21:24] Bramkę zdobywa Danielczuk (SPR Lublin).
wykluczenie
54'
Duran (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) ukarana dwuminutową karą.
55'
[22:24] Bramkę zdobywa Kocela (SPR Lublin). Ostatni raz dwiema bramkami SPR przegrywał przy stanie 0:2. Szykuje się nam bardzo emocjonująca końcówka meczu!
czas
55'
Czas dla Vistalu
55'
Na parkiet wraca Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia)
56'
[23:24] Bramkę zdobywa Repelewska (SPR Lublin).
56'
Głośne gwizdy towarzyszą grze Vistalu
56'
[23:25] Bramkę zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia).
wykluczenie
56'
Małek (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą za faul na Siódmiak
56'
Błąd kroków po stronie gdynianek
czas
57'
O czas prosi szkoleniowiec SPR
57'
Gapska (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) broni rzut Stasiak (SPR Lublin)
wykluczenie
58'
Wojtas (SPR Lublin) ukarana dwuminutową karą za faul na Siódmiak
58'
[23:26] Bramkę z rzutu karnego zdobywa Siódmiak (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia), która okazuje się niezastąpiona w zespole gdynianek
58'
[24:26] Bramkę zdobywa Majerek (SPR Lublin).
59'
SPR ma problemy z wypracowaniem pozycji rzutowej, a do końca gry pozostała niespełna minuta
60'
[24:27] Bramkę zdobywa Koniuszaniec (VISTAL ŁĄCZPOL Gdynia) Wygląda na to, że to już koniec!!
60'
Koniec spotkania Vistal po raz drugi z rzędy wygrywa w Lublinie i triumfuje w całej rywalizacji 3:1. Gdynianki po raz pierwszy zagrają w wielkim finale!

Opinie (30)

• Jutro historyczny, pierwszy finałowy mecz Vistalu, a na 3mieście o nim zapomnieli. jag odejdź nie rób krzywdy sportowi w trójmieście!

• 0 0

• (1)

Myślę że Zagłębie zagra wysoką obroną.

• 1 0

• źle myślisz Zagłębie nigdy nie gra wysoką obroną. Tylko agresywnym 6-0, ewentualnie oszukanym 5-1.

• 1 1

• opanujcie entuzjazm (2)

to nie tyle vistal wzniósł się na wyżyny a Lublin totalnie się pogubił(wyraźny brak formy w 4 meczach)

• 4 3

• (1)

Tak masz rację fan, Vistal zawsze grał słabo,dwa razy brąz , raz czwarty w lidze , pierwszy sezon w ekstraklasie siódmy, w tym sezonie na pewno już srebro, dla Ciebie było by lepiej gdyby grał o utrzymanie, wtedy miałbyś co pisać na forum.

• 3 1

• To prawda...

Vistal przewyższał SPR. Ale zgadzam się z fanem..nie tyle gdynianki były lepsze, co SPR grał tragicznie. Gdyby lublinianki zagrały jednak na takim poziomie, do jakiego wszystkich przyzwyczaiły, wynik rywalizacji byłby podejrzewam zgoła inny. Odkładając wszystkie animozje na bok, Vistal trzeba powiedzieć zasłużenie awansował do finału i choć jestem kibicem SPR-u, życzę w tej chwili dziewczynom z Gdyni mistrzostwa.

• 6 0

• Gratulacje (2)

zza miedzy.

• 4 0

• My niestety nie możemy wam niczego pogratulować. (1)

Może się to kiedyś zmieni...

• 1 2

• No jak to,

przecież mamy utrzymanie;)
        A tak na poważnie,mocno liczymy,że Start z nowymi ludźmi w Zarządzie w końcu odbije.A Wam powodzenia z Zagłębiem.

• 2 0

• GRATULACJE

GRATULACJE!!!!!!!! DZIEWCZYNY JESTEŚCIE WIELKIE!!!!!!!

• 5 0

• AZS

Brawo AZS, szacunek Panie Jurku ! Pamiętamy skąd jesteśmy. No i życzenia najlepszego w dniu imienin.

• 8 8

• Gratulacje !:)

Niesamowity mecz Od początku Vistal dyktował tempo meczu. Nic tylko życzyć Wam ZWYCIEŚTWA w finale !:)
    Gratulacje :)

• 9 0

• (1)

Tak dobre wieści docierają nawet do mnie. Brawo VŁ. Niezależnie od wyniku finału jesteście wielkie. Wielkiego wpływu trenera tu widać nie było, bo dziewczyny grały swoje. Ale w końcu wyszło. Brawo dla mam Siódmiak i Gapskiej, które zaszalały. Super! Naprawdę wielki szacunek.

Teraz powinny być dwa dni wolne i od środy mocne przygotowania na Zagłębie szczególnie pod kątem agresywnej obrony, bo to właśnie wybijało z rytmu SPR w zeszłym sezonie, a w tym poległa Politechnika.

• 12 2

• Zapomniałem o Karolinie Szwed, która w pierwszym meczu mnie oczarowała.

• 5 4

• Uśmiechnij sie ...

jestes w Gdyni :) BRAWO VISTAL

• 12 2

• Gratulacje

Po tylu nieudanych próbach zapewnić sobie awans do finału w samym Lublinie - wielka rzecz. Niniejszym odszczekuję swoje niedawne powątpiewania w umiejętności obecnego trenera.