Asseco wygrało horror w Toruniu

20 marca 2015 (artykuł sprzed 9 lat)

Asseco w Toruniu dominowało przez trzy kwarty, ale w ostatniej partii gdynianie drżeli o końcowy wynik. Na szczęście zdołali obronić prowadzenie. Na zdjęciu A.J. Walton i Ovidijus Galdikas (nr 5). Asseco w Toruniu dominowało przez trzy kwarty, ale w ostatniej partii gdynianie drżeli o końcowy wynik. Na szczęście zdołali obronić prowadzenie. Na zdjęciu A.J. Walton i Ovidijus Galdikas (nr 5).

Koszykarze Asseco Gdynia wygrali na wyjeździe z Polskim Cukrem Toruń 75:71 (17:13, 16:8, 18:13, 24:37). Choć jeszcze w trzeciej kwarcie podopieczni Davida Dedka prowadzili różnicą 20 punktów, kończyli mecz z duszą na ramieniu. Niesamowita dyspozycja gospodarzy w ostatniej partii omal nie doprowadziła ich do sukcesu. Dla gdynian była to ważna wygrana w kontekście walki o play-off.

POLSKI CUKIER: Zyskowski 20 (3x3, 6 zb.), Franklin 13 (3x3, 6 as.), Sulima 6 (7 zb.), Radwański 3 (1x3), Denison 2 (14 zb.) oraz Corbett 21 (5x3), Jankowski 6 (2x3), Nowakowski 0, Ćomagić 0, Lisewski 0, Perka 0.

ASSECO: Galdikas 15 (10 zb.), Walton 11 (12 as.), Frasunkiewicz 11 (3x3, 6 as.), Szczotka 9 (2x3, 9 zb.), Matczak 8 oraz Kowalczyk 10 (2x3), Radosavljević 5 (1x3), Parzeński 6, Żołnierewicz 0.

ZOBACZ GDZIE W TEN WEEKEND GRAJĄ TRÓJMIEJSKIE ZESPOŁY KOSZYKARSKIE

Gdynianie do Torunia pojechali żądni poprawienia swojej sytuacji po porażce na własnym parkiecie z Polfarmeksem Kutno. Poza tym Polski Cukier jest jedną z drużyn, która właśnie z Asseco walczy o miejsce w czołowej ósemce i udział w play-off.

Początek piątkowego spotkania był wyrównany, choć w dużej mierze dzięki temu, że obie drużyny nie grzeszyły skutecznością. Asseco na 2 minuty przed końcem premierowej kwarty wyszło na prowadzenie 15:11 po rzucie Jakuba Parzeńskiego.

O przerwę poprosił trener gospodarzy Milija Bogicević, ale ostatecznie gdynianie utrzymali tę przewagę. Trudno by było inaczej, gdy torunianie przez ostatnie 4,5 minuty zdobyli zaledwie 3 punkty i to wszystkie z linii rzutów wolnych.

Zawodnicy Polskiego Cukru trafiali średnio niemal co piąty rzut z gry i goście w pewnym momencie uzyskali już przewagę 27:18 po rzucie za łuku Przemysława Frasunkiewicza. "Trójką" odpowiedział William Franklin, gdy do przerwy pozostało 6 minut gry. Asseco przez ten czas rzuciło zaledwie 6 punktów, ale to wystarczyło, gdyż torunianie przed zejściem do szatni nie trafili już ani razu!

Nieskuteczność gospodarzy po pierwszej połowie była wręcz porażająca. Z gry trafili zaledwie 6 na 32 rzuty, podczas gdy Asseco zanotowało 12 trafień na 27 prób.

W trzeciej kwarcie niewiele się zmieniło. Przez niespełna 4 minuty Asseco zdobyło 7 punktów, a torunianie tylko 3. Okres prawie 10 minut bez zdobyczy dla Polskiego Cukru (seria 13:0 dla Asseco) przerwał dopiero zza łuku Michał Jankowski. Chwilę później były gracz Startu Gdynia trafił w ten sam sposób jeszcze raz i torunianie wreszcie przerwali marazm.

Gdy na 72 sekundy przed końcem trzeciej partii trafił Frankilin, o czas poprosił trener gdynian David Dedek. Słoweniec dmuchał na zimne, gdyż Asseco miało w tym momencie 17 punktów przewagi (51:34).

W ostatniej kwarcie kibice byli świadkami niesamowitego zwrotu akcji. Fatalnie prezentujący się do tej pory gospodarze nareszcie zaczęli trafiać i zniwelowali straty do zaledwie 6 punktów (61:67) na 85 sekund do końca meczu. Bohaterem był Jarosław Zyskowski, który w finałowej partii zdobył 15 pkt.

Po "trójce" Franklina na 15 sekund przed końcem gry Asseco prowadziło już tylko 71:68. Dwa rzuty wolne trafił wprawdzie Filip Matczak, ale kolejny raz zza łuku trafił LaMarshall Corbett (71:73). W ostatnich sekundach gdynianie dwukrotnie dwukrotnie byli faulowani i choć tylko po razie trafili A.J. WaltonOvidijus Galdikas, torunianie nie zdołali choćby oddać rzutu, bo w ostatniej akcji piłkę stracił Corbett.

Niewiele brakowało, a gdynianie, którzy w połowie trzeciej kwarty prowadzili różnicą 20 pkt, przegraliby ten mecz. 37 pkt torunian w ostatniej kwarcie nie wystarczyło jednak do tego, by odrobić wszystkie straty i to Asseco mogło cieszyć się z cennego zwycięstwa, które stawia ich krok bliżej play-off.

Wyniki 24 kolejki

• Polski Cukier Toruń - ASSECO GDYNIA 71:75 (13:17, 8:16, 13:18, 37:24)
  • Jezioro Tarnobrzeg - TREFL SOPOT 56:95 (16:20, 7:21, 9:30, 24:24)
  • King Wilki Morskie Szczecin - Polfarmex Kutno 68:92 (18:22, 15:27, 20:25, 15:18) - rozegrany awansem 21 lutego
  • Rosa Radom - AZS Koszalin 81:85 (10:21, 26:17, 21:19, 24:28)
  • Anwil Włocławek - Wikana Start Lublin 85:89 (19:30, 21:21, 22:17, 23:21)
  • PGE Turów Zgorzelec - MKS Dąbrowa Górnicza 90:81 (27:20, 25:20, 23:29, 15:12)
  • Energa Czarni Słupsk - Stelmet Zielona Góra 72:70 (27:18, 30:10, 7:19, 8:23)
  • Polpharma Starogard Gdański - Śląsk Wrocław 87:100 (23:22, 26:32, 7:25, 31:21)

Opinie (11) 3 zablokowane

• (3)

Gratulacje z Sopotu!

• 38 4

• (1)

Ciekawe co na to Lisek,Olej,Krzyzak i inni!Dobre co!

• 4 11

• Lisek pijany, nie wie co się dzieje

• 11 0

• Nie bezinteresowne te gratulacje ;)

• 5 0

• Wszystko dobre co się dobrze kończy. Musieli na końcu opaść z sił. To zastanawiające jak można w ostatniej kwarcie wszystko stracić (pamiętam dąbrowę) a Asseco nie wykorzystuje przewag.
    Coraz bardziej podoba mi się Parzeński, przy Ovidiusie dużo się nauczył.

• 31 0

• Dwa dni temu grali mecz... Istotne jest, że wygrali. Tytuł z księżyca skoro cały mecz prowadzili!

• 16 2

• Fiu fiu, nieźle.

• 15 4

• (2)

Asseco spokojnie mogło wygrać +20 gdyby Waltonowi jak zwykle nie włączyła się głupia rzutowa. Facet zachowuje się na boisku jak idiota gdy widzi, że ktoś zdobywa więcej punktów od niego.

• 19 6

• Mecz byłby fajny gdyby rozgrywający myśleli. A tak mieliśmy mecz dwóch durniów i każdy z nich próbował udowodnić, że nie potrafi rzucać.
      I Franklin i Walton to typowe streetballe bez mózgu i myślenia zespołowego.
      I właśnie przez ściąganie takiego czegoś upada koszykówka w Polsce.

• 1 5

• to jakieś nieporozumienie, o czym wy bredzicie. Walton miał 12 asyst i tylko jedną stratę

• 5 0

• Bradzo dobrze

Ze wygrali mecz , choć znowu przeciwnik rzucił 14 trojek a my tylko 8. I 4 kwarta do banki była -37 pkt wrzuty!Ok, grali 2 mecze w ciągu trzech dni ale pierwszy z Kutnem był bez walki.Cos jest na rzeczy. Ale gratulacje a i trochę szczęścia po naszej stronie wreszcie!