Asseco odegrało się na Jeziorze

Asseco Arka Gdynia

Piotr Szczotka był jednym z liderów ofensywy Asseco. Zaliczył w niedzielę swój drugi, pod względem zdobyczy punktowej, najlepszy mecz w tym sezonie. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Asseco potwierdziło w niedzielę, że wróciło na ścieżkę zwycięstw. Gdyńscy koszykarzy wygrali po raz drugi z rzędu. Tym razem rozprawili się z przedostatnim z tabeli Jehttp://www.trojmiasto.pl/_img/_partials/wysiwyg/ico_bold.gifziorem Tarnobrzeg 87:78 (21:26, 24:7, 28:22, 14:23). Zawdzięczają to znakomitej postawie w drugiej kwarcie. Świetną dyspozycję w rzutach za dwa punkty zaprezentowali Piotr Szczotka - 8/11 i Ovidujus Galdikas - 5/6. Litwin dołożył do tego aż 17 zbiórek. Wygrana sprawia, że Asseco coraz pewniej zmierza do play-off.

Jezioro: Williams 22 (4x3, 12 zb.), Miller 21 (3x3, 12 as.), Wall 13 (2x3, 10 zb.), Wysocki 9, Patoka 3 oraz Bell 8 (5 zb.), Morawiec 2

ASSECO: Szczotka 16 (5 zb.), Frasunkiewicz 16 (4x3), Walton 14 (5 zb., 6 as.), Galdikas 12 (17 zb.), Matczak 10 (2x3, 6 zb.) oraz Radosavljević 7 (1x3), Parzeński 7, Kowalczyk 5

Asseco nie miało dobrych wspomnień związanych z Jeziorem. Drużyna ta jako jedyna wygrała w obecnym sezonie ligowym w Gdynia Arena. Zespół Davida Dedka miał wówczas ogromny problem z zatrzymaniem ataków rywali, którzy praktycznie nie trzymali się żadnej koncepcji, więc trudno było przewidzieć co zrobią.

Od tego momentu doszło jednak w Jeziorze do jednej ważnej zmiany. Klub opuścił Dominique Johnson, czyli najlepszy strzelec drużyny - średnia 23 pkt. W zamian nie udało się pozyskać równie wartościowego gracza. Ale to nie był problem Asseco.

Początek spotkania pokazał, że ponownie są nim ataki Jeziora. I choć gdynianie rozpoczęli mecz od skutecznej dobitki Ovidijusa Galdikasa, a następnie trójki Przemysława Frasunkiewicza (0:5), to za moment do remisu sam doprowadził Josh Miller.

Mało tego, pomiędzy 3 a 5 min. gdynianie nie potrafili zdobyć punktów. Rywale zaliczyli w tym czasie serię 8:0 (13:7). I tym razem ponownie zdobywanie punktów rozpoczął Galdikas. Asseco dalej miało jednak problem z obroną. Wynik pierwszej kwarty uratował celnym rzutem za trzy punkty Frasunkiewicz (26:21).

Taka sytuacja mocno podenerwowała trenera Dedka. Najwyraźniej podobne zdanie na temat własnej defensywy mieli także jego koszykarze. W drugiej kwarcie pokazali się ze znacznie lepszej strony. Dali w niej zdobyć rywalom jedynie 7 pkt, a sami rzucili ponad trzy razy więcej.

Na pierwsze 6 zapracował A.J. Walton, który inauguracyjną kwartę zakończył bez celnego rzutu. Następnie trafiali niemal wszyscy gdyńscy koszykarze znajdujący się na parkiecie. Drugi mecz z rzędu dobrze radził sobie Jakub Parzeński. Wsad, przechwyt i kolejny wsad podkoszowego i w 19 min. Asseco prowadziło 45:29.

Na tym jednak gdynianie nie poprzestali. Jeszcze większą przewagę zbudowali w trzeciej kwarcie. Złożyły się na nią m.in. dwie celne trójki zaliczone w dwóch akcjach pod rząd przez Filipa Matczaka (41:60). Wtedy do końca spotkania pozostawało 16 min, a forma Asseco zaczęła powoli... spadać.

Jeszcze w trzeciej kwarcie nie było to widoczne, gdyż trafiał m.in. świetnie dysponowany tego dnia w rzutach za dwa punkty Piotr Szczotka. Większy problem pojawił się w ostatniej części meczu. Na szczęście pomimo kolejnego ofensywnego zrywu Jeziora, zespół Dedka nie dał się dogonić.

Wyniki 22 kolejki:

• Stelmet Zielona Góra - TREFL Sopot 70:62 (14:17, 24:11, 16:15, 16:19)
  • Jezioro Tarnobrzeg - ASSECO Gdynia 78:87 (26:21, 7:24, 22:28, 23:14)
  • Polpharma Starogard Gdański - Wikana Start Lublin 84:91 (20:22, 17:24, 17:19, 30:26)
  • Rosa Radom - MKS Dąbrowa Górnicza 96:78 (25:25, 20:16, 24:14, 27:23)
  • Polfarmex Kutno - AZS Koszalin 76:70 (29:24, 22:10, 8:20, 17:16)
  • Anwil Włocławek - PGE Turów Zgorzelec 86:81 (24:17, 17:15, 14:26, 31:23)
  • Polski Cukier Toruń - Śląsk Wrocław 66:63 (17:16, 17:14, 14:12, 18:21)
  • Energa Czarni Słupsk - King Wilki Morskie Szczecin 82:50 (16:15, 24:12, 21:14, 21:9)

• (4)

Siara to żywioł. Bez Johnsona to pół żywiołu.
    Brawo za konsekwencję w gaszeniu żywiołu.

• 24 2

• Ikona wstydu czy relikt przeszłości-:)? (1)

• 9 1

• jeśli szatkujesz redaktorku te komenty, to rób to z sensem
        podpowiem... ten się odnosi do Czesia:)

• 1 0

• Największy ból to że Trefl w tym sezonie nie dogoni już Asseco... i to najbardziej boli:))))

• 13 2

• Ma boleć!

• 13 0

• Super, wygrana na wyjeździe!

Dobry mecz pod kontrola od drugiej kwarty, brawo cały zespół i trener Dedek! Fajnie, że weszło parę 3-ek Frasunowi i Matczakowi.Dobry mecz AJ i Ovidiusa. Kuba dobrze progresuje i będzie z niego pociecha. Dzięki Piotrek: dużo akcji i ciężka robota - dobry mecz!
    Seba i Lazar tez dali czadu! I Fajnie się to oglądało. Jezioro bez Johnsona chwilami bezradne ...i trójki im nie wchodziły!

• 18 1

• Znowu trochę nerwowo na koniec, ale jednak sukces. Oby tak dalej...

• 18 1

• Najgorszy mecz PLK w tv od dawna. (9)

Pojedynek dwóch "drużyn" grających up tempo i streetball... biorę piłę i biegnę albo sobie je... za 3.

Aż dziwne, że te amatorskie drużyny nie są sąsiadami w tabeli.

• 2 52

• (1)

jesteś z Sopotu?
      właściwie to nie musisz odpowiadać

• 34 2

• przeciez taka prawda jest

tylko ze tam bezmózgich amerykanów jest 3 a w asseco walton ktory ma ledwo ponad 30% z gry w każdym meczu i kilka (albo kilkanaście strat)

mecze ratuje asseco wzrost centra ktory postraszy wzrostem i frasunkiewicz jak kilka trojek trafi (i czasem ci mlodzi cos dorzucą)

• 0 24

• Nie pogrążaj się ! (3)

Nie dość , że Trefl nie ma trenera to jeszcze macie największą zakałę ligi Stefańskiego.
      Odsuńcie w/w a ludzie przestaną śmiać się z Was.
      I może zaczniecie normalnie funkcjonować.